Erotyka w średnim i dojrzałym wieku to dla wielu temat tabu. Filmy, piosenki, reklamy czy bilbordy zdają się przekonywać nas, że to przyjemność zarezerwowana wyłącznie dla młodych. Nic bardziej mylnego! Seks pięćdziesięcio- czy sześćdziesięciolatków może być jeszcze bardziej satysfakcjonujący niż dwudziestolatków!

Powrót do życia seksualnego

Wiele osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – w wyniku różnych okoliczności życiowych dość wcześnie rezygnuje z życia seksualnego. Pięćdziesięcioletni wdowiec czy czterdziestokilkuletnia rozwódka mogą myśleć, że już nie ma dla nich miejscu na arenie towarzyskiej. Na wiele lat całkowicie odstawiają seksualność na dalszy plan. A potem dzieje się coś niezwykłego – spotykają miłą osobę w swoim wieku, w której się zakochują. Myśl o seksie zwykle wiąże się wtedy z różnymi obawami. Jak je rozwiać?

Rozwiewanie obaw

U większości kobiet i mężczyzn w dojrzałym wieku obawy przed powrotem do życia seksualnego są podobne. Kobiety zastanawiają się, czy ich ciało może być jeszcze w jakikolwiek sposób atrakcyjne dla partnera. Mężczyźni raczej takich wątpliwości nie mają, niepokoi ich za to coś innego – ich własna sprawność seksualna. Czy po tak długiej przerwie, w ich wieku są jeszcze w stanie zaspokoić partnerkę i samemu doznać satysfakcji?

Jak rozwiać te obawy? Kobieta przede wszystkim musi zdać sobie sprawę, iż zakochany w niej mężczyzna na pewno nie oczekuje ciała 30-latki. Każdy ma wyobraźnię, a dojrzały partner z pewnością dobrze wie, jak wyglądają rozstępy, cellulit, nadmierne kilogramy czy brak jędrności tu i tam. Warto z nim o tym porozmawiać. Dobrym sposobem na zaprzyjaźnienie się z własnym ciałem i wzmocnienie samooceny są regularne ćwiczenia. Niekoniecznie chodzi o to, by spalić zbędną tkankę tłuszczową, ale by lepiej „poczuć” własne ciało. Aktywność sprawia też, że mamy lepszą postawę ciała i jesteśmy bardziej pewni siebie.

Podobnie wygórowanych oczekiwań wobec siebie nie powinien mieć też mężczyzna. Dojrzała, świadoma kobieta wie, że jej rówieśnik może mieć pewne problemy z erekcją. Zamiast wstydzić się tego problemu, warto udać się do lekarza. Specjalista zaleci odpowiednie badania, określi przyczynę problemu i dostosuje leczenie do stanu zdrowia pacjenta. Leki na potencję, np. Levitra czy Kamagra, pozwalają odzyskać sprawność seksualną nawet panom w zaawansowanym wieku. Jeśli tylko jest taka potrzeba, warto po nie sięgnąć.

Radość z dojrzałego seksu

Na przestrzeni lat popęd seksualny kobiet i mężczyzn ulega zmianom. Panowie szczyt libido osiągają do 30-roku życia. Panie – po 30-stce, a nawet około 40-stki. Różnice temperamentów nieraz stają się przyczyną napięć i konfliktów. Tymczasem około 50-go roku życia popęd seksualny się wyrównuje. To właśnie wtedy wiele par wchodzi w etap największej radości ze swojej seksualności. Czułość, życzliwość, szczera rozmowa, ale też spora doza humoru i dystansu do siebie zniwelują wszelkie niedoskonałości, które wkradły się w nasze ciało z wiekiem. W wieku dojrzałym można przeżywać drugą seksualną młodość i naprawdę czerpać z niej wiele satysfakcji!

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk