przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Siedzący tryb życia a problemy z układem krążenia: jak im zapobiegać?

Siedzący tryb życia a problemy z układem krążenia: jak im zapobiegać?

Eksperci nie mają wątpliwości: siedzący tryb życia jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, a zwłaszcza dla układu krążenia. Ty również masz pracę za biurkiem i spędzasz dużo godzin w „statycznej” pozycji? Zobacz, co możesz zrobić, aby wesprzeć swoje serce i – ogólniej – organizm.

Siedzący tryb życia – dlaczego jest groźny?

Jak pokazuje raport WHO, siedzący tryb życia prowadzi już od 60 do 85% osób na świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się[1]. Nie ma się czemu dziwić. Wraz z postępem technologicznym zmniejszył się udział człowieka w wykonywaniu prac fizycznych. Zmienił się też model transportu – chodzenie coraz częściej wypiera poruszanie się samochodem. To powody, dla których trudniej znaleźć motywację do ruchu.

Niestety, jest to bardzo groźna tendencja. I to z kilku powodów.

 • Eksperci wskazują, że długotrwała bezczynność ruchowa – bez względu na masę ciała czy ciśnienie krwi – może prowadzić do uszkodzenia serca[2].
 • Brak ruchu oznacza mniejszy wydatek kaloryczny. W efekcie zwiększa się ryzyko nadwagi i otyłości, które stanowią poważne obciążenie dla organizmu – w tym dla serca. Np. otyłość, zwłaszcza brzuszna, zwiększa ryzyko pojawienia się dyslipidemii. W konsekwencji podnosi zagrożenie rozwojem miażdżycy, która jest prostą drogą m.in. do choroby niedokrwiennej serca[3].
 • Niedostateczna aktywność fizyczna sprzyja również rozwojowi niezdrowych nawyków, np. związanych z sięganiem po używki, co dodatkowo zagraża zdrowiu[4].

Wniosek jest więc prosty: warto zadbać o ruch każdego dnia.

Ile powinna się ruszać dorosła osoba, żeby zachować dobre zdrowie?

Jednym z powodów, dla których wiele osób podchodzi z niechęcią do perspektywy ruchu, są stereotypy odnośnie do tego, ile i jakiej aktywności trzeba sobie zapewnić. Wydaje Ci się, że żeby zachować zdrowie, musisz codziennie przebiec 5 km albo wylewać z siebie siódme poty 4-5 razy w tygodniu na siłowni? Owszem, im więcej ruchu, tym lepiej, jednak zalecenia minimum są bardzo proste do spełnienia!

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia dorosła osoba potrzebuje ok. 150-300 min aktywności o średniej intensywności tygodniowo(!). Alternatywnie może to być 75-150 min ruchu o dużej intensywności w ciągu 7 dni.

A to oznacza np.:

 • 30 minut średnio intensywnego ruchu 5x w tygodniu;
 • 20-minutowy trening o większej intensywności 4x w tygodniu.

Czy to dużo? Gdy zastanowisz się, jak wiele czasu spędzasz np. przeglądając media społecznościowe na telefonie… zobaczysz, że niekoniecznie. Zwłaszcza że ten „średnio intensywny” ruch może być np.:

 • marszospacerem;
 • przejażdżką na rowerze;
 • sesją nordic walkingu;
 • pływaniem;
 • pracami w ogrodzie;
 • zabawą z dziećmi/wnukami.

Wcale nie musisz więc wykupować karnetu na siłownię ani zapisywać się na zajęcia, które do Ciebie nie przemawiają. Jak zatem widać – nie taki diabeł straszny, jak go malują!

Jak zwiększyć aktywność fizyczną w prosty sposób?

Chcesz zapobiegać problemom z układem krążenia? Pomyśl, jak możesz się więcej ruszać na co dzień. Wystarczy kilka prostych zmian, aby Twoja ogólna aktywność wzrosła. A o to przecież chodzi!

Wybierz się na zakupy bez samochodu

Chcesz uzupełnić zapasy w lodówce? Wcale nie musisz od razu wsiadać do auta i ruszać na zakupy do marketu na drugim końcu miasta. Co powiesz na przechadzkę do pobliskiego sklepu? Na pewno znajdziesz tam podstawowe produkty, których potrzebujesz, a przy okazji przejdziesz się i zaczerpniesz świeżego powietrza. Spróbuj wybierać się na zakupy w ten sposób co najmniej 1-2 razy w tygodniu.

Ruszaj się, gdy rozmawiasz przez telefon

Często prowadzisz rozmowy telefoniczne – czy to prywatnie, czy zawodowo? W trakcie konwersacji wcale nie musisz siedzieć czy leżeć. Wstań i pospaceruj w tym czasie! Może Cię zaskoczyć to, jak wiele kroków wykonasz w ten prosty sposób.

Pracuj przy biurku na stojąco

Pracujesz w biurze? Jeżeli masz możliwość, wykonuj chociaż część obowiązków na stojąco. To dobra opcja, jeśli dysponujesz biurkiem z regulowaną wysokością blatu. Stojąc, możesz np. przejrzeć maile i odpisać na nie czy doczytać potrzebne informacje. Serce będzie Ci wdzięczne!

Chcesz iść o krok dalej? Pomyśl o inwestycji w bieżnię do biurka i „spaceruj” w trakcie pracy.

Spędzaj aktywnie czas z bliskimi

Co powiesz na to, aby zamienić kolejne leniwe popołudnie przed telewizorem np. na spacer po lesie, przejażdżkę rowerową albo sesję z grami, które wymagają ruchu? Możliwości jest wiele i warto pośród nich znaleźć te, które pozwolą Tobie i Twoim bliskim „spocić się”, a przy okazji dobrze bawić!

Połącz ruch ze zdrową dietą

Pamiętaj, że aktywność fizyczna to nie wszystko. Jeżeli chcesz wspomóc profilaktykę chorób serca, zadbaj również o prawidłowo zbilansowany jadłospis. Jego kluczowe elementy to:

 • ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych na rzecz nienasyconych – chodzi np. o rzadsze jedzenie czerwonego mięsa, zastąpienie masła miękką margaryną kubkową (np. Optima Cardio wzbogaconą dodatkowo o sterole roślinne) i wybieranie chudego nabiału, zamiast tłustego;
 • ograniczenie sięgania po żywność wysoko przetworzoną i tzw. fast foody;
 • zwiększenie udziału warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych na talerzu.

Gdy połączysz rozsądnie komponowane posiłki z większą aktywnością na co dzień, organizm odwdzięczy Ci się lepszym funkcjonowaniem. Spróbuj i poczuj różnicę!

[1] https://www.who.int/news/item/04-04-2002-physical-inactivity-a-leading-cause-of-disease-and-disability-warns-who

[2] https://kardiologia.mp.pl/wiadomosci/330340,siedzacy-tryb-zycia-dzieci-a-problemy-z-sercem

[3] https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/wytyczne/246952,-nadwaga-i-otylosc-u-doroslych

[4] https://www.who.int/news/item/04-04-2002-physical-inactivity-a-leading-cause-of-disease-and-disability-warns-who

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk