Osteoporoza (zrzeszotnienie kości) jest chorobą uznawaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za schorzenie cywilizacyjne. Charakteryzuje się ona postępującym ubytkiem masy kostnej, a także osłabieniem struktury przestrzennej kości, przez co pacjent jest podatny na złamania. W Polsce choroba ta dotyczy niemal 2 milionów osób po 50 roku życia – poznaj skuteczną metodę leczenia osteoporozy.
Leczenie osteoporozy – przyczyny i objawy choroby
Osteoporoza dzieli się na pierwotną i wtórną – pierwsza pojawia się w wyniku starzenia się układu szkieletowego. Najczęściej rozwija się u kobiet będących po menopauzie i mężczyzn w podeszłym wieku. Wśród powszechnych przyczyn należy wymienić:
- przekwitanie,
- nadmierne spożywanie alkoholu,
- palenie tytoniu,
- niedobory witaminy D,
- mała aktywność fizyczna,
- podeszły wiek.
Osteoporoza wtórna pojawia się jako konsekwencja przyjmowania niektórych leków lub towarzyszy innym chorobom, np. cukrzycy, nadczynności przytarczyc, chorobom reumatycznym zespołowi złego wchłaniania czy związanym z układem pokarmowym. Leki, które mogą przyczyniać się do powstawania osteoporozy to m.in. leki na padaczkę, glikokortykosteroidy i heparyna.
W początkowym etapie rozwoju choroba nie daje żadnych zauważalnych objawów, dlatego leczenie osteoporozy najczęściej rozpoczyna się dopiero, gdy wystąpi złamanie kości. Wśród osteoporozy pierwotnej można wyróżnić dwa typy:
- A – zazwyczaj występujący u pacjentów po 70 roku życia, charakteryzuje się obniżoną gęstością mineralną kości, a do złamań najczęściej dochodzi w kręgosłupie lub bliższym odcinku kości udowej,
- B – zwykle występuje u osób po 55 rokiem życia, cechuje go obniżona jakość kości przy zachowaniu prawidłowej lub nieznacznie obniżonej gęstości mineralnej kości, złamania najczęściej lokalizują się w kręgach i nadgarstkach.
Leczenie metodą srt | www.zeptor.com.pl
Zalety metody srt przy profilaktyce i leczeniu osteoporozy
Profilaktyka, a także leczenie osteoporozy ma na celu zwiększenie gęstości mineralnej kości, pacjenci przyjmują leki stymulujące tworzenie tkanki kostnej oraz medykamenty przeciwresorpcyjne. Zalecana jest również suplementacja dużych dawek witaminy D3 i utrzymywanie zbilansowanej diety bogatej w wapń, białko, magnez i potas. Aby wzmocnić mięsnie i zapobiegać upadkom, pacjenci ze stwierdzoną osteoporozą powinni również wykonywać ćwiczenia fizyczne – aerobowe, oporowe i trening równoważny.
Badania przeprowadzone przez Shigeo M. Tanakę, Imranula Alama i Charlesa H. Turnera pracujących w Zakładzie Chirurgii Ortopedycznej w Stanach Zjednoczonych, wykazały ponadto, że doskonałe wyniki w leczeniu osteoporozy przynosi terapia rezonansem stochastycznym. Pacjenci zostają umieszczeni na urządzeniu, które wykonuje chaotyczne, losowe ruchy we wszystkich kierunkach – w ten sposób mózg otrzymuje wiele nowych sygnałów i uczy się na nie reagować.
Jak piszą naukowcy: – Nasze wyniki wskazują na możliwość wykorzystania rezonansu stochastycznego do polepszenia efektów ćwiczeń pobudzających tworzenie kości. Ćwiczenia mogą zwiększyć zarówno masę kości jak i ich wytrzymałość (…).
Znasz kogoś, kto cierpi na osteoporozę i szuka skutecznych metod leczenia? Wejdź na https://www.zeptor.com.pl/ i zapoznaj się ze wszystkimi korzyściami płynącymi z zastosowania terapii rezonansem stochastycznym.