Kurzajki, często nazywane też brodawkami, to dość nieestetyczne wybrzuszenia na skórze, które pojawiają się tuż po zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego. Najczęściej występują one na grzbietach dłoni i stopach, ale mogą pojawić się również na palcach, w okolicach paznokci, a nawet na twarzy. Nie da się ukryć, że ich charakterystyczną cechą jest tendencja do nawracania, a także łączenia się w większe grupy. Jakie są więc skuteczne sposoby na pozbycie się brodawek i kurzajek?
Preparaty na brodawki i kurzajki dostępne w aptece
Nie da się ukryć, że większość osób dość niechętnie odwiedza lekarzy i podejmuje się leczenia kurzajek w domu. Przydatne mogą się więc okazać preparaty na kurzajki, które dostępne są w aptece. Warto zwrócić uwagę czy posiadają one w składzie przede wszystkim:
- kwas mlekowy
- kaws salicylowy
- fluorouracyl
- kwas trójchlorooctowy
- kwas monochlorooctowy
Najczęściej znajdziemy w aptece maść na brodawki, która przeznaczona jest do stosowania miejscowego i aplikowania bezpośrednio na miejsce zarażone wirusem brodawczaka ludzkiego. Co więcej, w aptece można znaleźć również specyfiki do krioterapii, czyli zamrażania kurzajek przy pomocy ciekłego azotu. Niemniej jednak jak usunąć brodawki? Otóż najlepsze efekty może przynieść połączenie wspomnianej właśnie krioterapii, a także miejscowego stosowania preparatów na bazie kwasu salicylowego. To właśnie ten kwas wykazuje działanie zmiękczające powierzchnię brodawki, a także złuszczające, a to sprawia, że powstała zmiana jest łatwiejsza do usunięcia. Wspomniane też zostało, że preparat na kurzajki powinien zawierać również kwas mlekowy, który skutecznie zahamuje proces rogowacenia. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż brodawki zaczną znikać po upływie kilku tygodni regularnego stosowania preparatu. Kluczową kwestią jest również to, że stosując wymienione specyfiki należy również pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry, a także jej przygotowaniu. Warto również delikatnie zetrzeć powierzchnię brodawki, przed aplikacją wybranego preparatu, by skóra szybciej przyswoiła zawarte w nim składniki aktywne. Nie można również zapomnieć o tym, by skórę wokół zmiany regularnie nawilżać np. przy pomocy wazeliny, co ochroni ją przed żrącym działaniem kwasu salicylowego.
Domowe sposoby na walkę z kurzajkami i brodawkami
Zwolennicy naturalnych metod leczenia, również mogą podjąć walkę z kurzajkami i brodawkami. Niemniej jednak, muszą oni wiedzieć, że domowe sposoby nie będą tak samo skuteczne, jak dedykowane preparaty z apteki. Tak więc co na kurzajki? Otóż najbardziej popularnym, naturalnym specyfikiem jest wykorzystanie glistnika jaskółcze ziele. Należy wykorzystać sok z tej rośliny i zaaplikować go na wacik kosmetyczny, a następnie przyłożyć do kurzajki na kilkanaście minut. Zabieg ten trzeba jednak powtarzać co najmniej kilka razy dziennie, a skórę wokół należy chronić przed działaniem soku. Istotną kwestią jest to, że soku z tej rośliny nie wolno stosować na kurzajki, które pojawiły się w okolicy twarzy, gdyż grozi to ryzykiem wystąpienia podrażnień, a związki zawarte w glistniku aplikowane w zbyt wysokim stężeniu wykazują właściwości toksyczne. Z tego też względu o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie tego naturalnego preparatu na kurzajki w okolicy dłoni i stóp. Drugim z domowych sposobów, który wykazuje działanie pomocnicze na zmiany skórne wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego, oregano lub olejku z trawy cytrynowej. Warto jednak zaznaczyć, że skuteczność tych substancji nie została udowodniona naukowo.