Warzywa strączkowe to wartościowe źródło białka, często wykorzystywane jako zamiennik mięsa w diecie wegetariańskiej. Zalicza się do nich soczewica czerwona, która jednak nie cieszy się tak dużą popularnością, co inne strączki. Warto ją włączyć do swojej diety, gdyż nie tylko jest smaczna, ale i zdrowa, a przy tym może stanowić bazę dla wielu przepisów. Zobacz, jakie właściwości ma czerwona soczewica i dlaczego warto ją jeść.
Soczewica czerwona – wartości odżywcze
Osoby, które są na diecie redukcyjnej lub chcą zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze, powinny wprowadzić do jadłospisu soczewicę czerwoną. To roślina strączkowa o charakterystycznych, spłaszczonych ziarnach, które po ugotowaniu mają delikatną, kremową konsystencję. Soczewica czerwona jest produktem niskokalorycznym, zawierającym niespełna 347 kcal w 100 g i niewielką ilość tłuszczu. Stanowi też wartościowe źródło błonnika pokarmowego i dostarcza organizmowi kompletu witamin, głównie z grupy B i K. Soczewica zawiera również zestaw minerałów takich jak magnez, cynk, żelazo i miedź, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest więc produktem, który idealnie wpisuje się w zasady zdrowego odżywiania i diety odchudzającej.
Soczewica – właściwości zdrowotne
Spożywanie soczewicy czerwonej niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Ze względu na wysoką zawartość białka powinna być obowiązkową pozycją w jadłospisie wegan i wegetarian. Soczewica jest lekkostrawna i reguluje pracę układu trawiennego. Poprawia perystaltykę jelit, a dzięki błonnikowi na dłużej zapewnia uczucie sytości. Czerwona soczewica wspiera także walkę z anemią, nadciśnieniem tętniczym oraz obniża poziom cholesterolu. Osoby, które chcą przejść na zdrowe odżywianie, docenią ją również za działanie antynowotworowe i przeciwstarzeniowe.
Czerwona soczewica – zastosowanie
Ziaren soczewicy nie trzeba wcześniej namaczać, dlatego są łatwe i wygodne w przygotowaniu. Wystarczy je gotować przez ok. 10-15 minut lub dodać bezpośrednio do dania. Szybkie przepisy to przede wszystkim zupy krem i sosy, gdzie rozgotowane ziarna mogą posłużyć do zagęszczenia potrawy. Z soczewicy przyrządzisz też farsz do pierogów lub krokietów, świetnie sprawdzi się również do przyrządzenia wegetariańskiego pasztetu. Jeśli lubisz szybkie przepisy, ziarna soczewicy możesz wykorzystać do zrobienia pasty kanapkowej. Wystarczy ugotowaną soczewicę zmiksować z ulubionymi przyprawami i używać jako dodatek do pieczywa lub słonych przekąsek.