przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Soczewki jednodniowe czy wielokrotnego użytku – które wybrać?

Soczewki jednodniowe czy wielokrotnego użytku – które wybrać?

Stając przed wyborem soczewek, jednym z najważniejszych pytań, jakie musimy sobie zadać dotyczy wyboru: soczewki jednodniowe czy miesięczne? Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje wady i zalety. Jak zdecydować, które będą odpowiednie dla naszych potrzeb? Czym kierować się przy wyborze odpowiednich soczewek do naszego stylu życia?

Soczewki jednodniowe – wygodna opcja dla wrażliwych

Gdy soczewki pojawiły się na rynku nie mieliśmy zbyt wielkiego wyboru. Jedyną dostępną opcją były soczewki twarde, długoterminowe, wielokrotnego użytku, wymagające stałej pielęgnacji. Z czasem jednak pojawiły się wygodne soczewki jednodniowe, które dla wielu osób stały się prawdziwym wybawieniem. Jako że nie wymagają one dodatkowej pielęgnacji przed aplikacją i po ich zdjęciu, doskonale nadają się dla osób, którym ciężko jest o to zadbać, zwłaszcza dla dzieci czy np. osób z ADHD.

To również idealne rozwiązanie dla osób bardzo wrażliwych, u których soczewki długoterminowe mogą powodować podrażnienia. W końcu – soczewki jednorazowe są świetną opcją na start dla osób, które do tej pory nosiły wyłącznie okulary. Są mało wymagające, dlatego często są produktem pierwszego wyboru przy zmianie okularów na soczewki.

Minusy soczewek jednorazowych

Choć soczewki jednorazowe cieszą się dużą popularnością, nie udało im się zdetronizować soczewek miesięcznych czy dwutygodniowych. Dlaczego? Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest cena – za odpowiedni zapas soczewek jednorazowych zapłacimy więcej niż za soczewki długoterminowe. Koszty mogą dodatkowo wzrosnąć, jeśli nasza praca, styl życia lub hobby wymagają chwilowego zdjęcia soczewek w ciągu dnia.

Kolejną kwestią jest ekologia – niestety, korzystanie z jednorazowych szkieł kontaktowych przyczynia się do produkcji większej ilości odpadów (opakowania, same soczewki) i wiąże się z większym śladem węglowym, przez co nie sprzyja naszemu środowisku naturalnemu.

Soczewki jednodniowe – jak długo nosić?

Jest to często pojawiające się pytanie, jeśli chodzi o soczewki jednodniowe – ile można nosić soczewki jednorazowe? Wiele zależy od konkretnego modelu, zaleceń producenta, a także od stanu zdrowia naszych oczu. Szacuje się, że maksymalny czas noszenia soczewek jednodniowych nie powinien przekraczać 16 godzin, jednak warto pamiętać, że osoby wrażliwe lub zmagające się z zespołem suchego oka powinny dodatkowo jeszcze ograniczyć ten czas. Oczywiście nie należy zapominać, że soczewki jednodniowe są jednorazowego użytku i po zdjęciu powinny być wyrzucone do kosza. Pod żadnym pozorem nie należy ponownie zakładać soczewek jednorazowych.

Jakie mogą być konsekwencje zbyt długiego noszenia jednodniowych soczewek kontaktowych? Mogą pojawić się stany zapalne, problemy z niedotlenieniem oka i jego suchością. W ekstremalnych przypadkach oprócz zapalenia spojówek i podrażnienia oczu może dojść nawet do problemów z rogówką – stanów zapalnych, a nawet owrzodzeń.

Soczewki jednodniowe czy dwutygodniowe? A może miesięczne?

Soczewki długoterminowe – tygodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne, w przeciwieństwie do soczewek jednodniowych wymagają dodatkowej pielęgnacji. Podczas gdy jednorazówki można po prostu wyrzucić po zdjęciu, soczewki długoterminowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji zarówno przed aplikacją, jak i po zdjęciu. Może być to uciążliwe, zwłaszcza jeśli zajdzie potrzeba zdjęcia soczewek poza domem. Oznacza to, że warto mieć zawsze ze sobą zapasowy płyn i pojemnik, co dla wielu osób może być dodatkowym obciążeniem. Warto jednak pamiętać, że soczewki długoterminowe są tańsze i bardziej ekologiczne. Jeśli nie przeszkadza nam konieczność poświęcenia czasu na pielęgnację, będą one dobrym wyborem.

*To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk