Codzienne stosowanie soczewek kontaktowych to doskonała alternatywa dla tradycyjnych okularów korekcyjnych. Zaletami soczewek są miedzy innymi względy estetyczne oraz swoboda ruchu, jaka jest konieczna np. podczas uprawiania intensywnych sportów. Soczewki kontaktowe nie są jednak zupełnie pozbawione wad. Jakie są za i przeciw noszenia szkieł kontaktowych?

Zalety soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe zapewniają osobom z wadami wzroku niewątpliwą swobodę. Można w nich uprawiać sport i znika obaw obecna przy noszeniu okularów, że te ześlizgną się podczas gwałtownych ruchów. Soczewki nie zaparowują podczas zmiany temperatury otoczenia, nie ograniczają pola widzenia i nie zniekształcają obrazu. Nie odbijają się w nich refleksy światła i można w nich swobodnie pracować przed komputerem oraz prowadzić samochód. W soczewkach kontaktowych daje się również pływać. Należy jednak pamiętać o tym, że ze względu na większe ryzyko zanieczyszczenia soczewek, podczas uprawiania sportów wodnych zaleca się stosownie modeli jednodniowych. Soczewki nie stanowią też żadnej przeszkody do noszenia okularów przeciwsłonecznych.

Wady soczewek kontaktowych

Największą wadą, jaka może odstraszać potencjalnych użytkowników soczewek kontaktowych, jest sam proces ich zakładania. Dla wielu osób fakt, że należy je „włożyć sobie do oka”, jest bardzo stresujący. Kolejną wadą noszenia soczewek kontaktowych jest zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji oczu. Jednak prawidłowe użytkowanie, zachowanie higieny i pielęgnacja soczewek zmniejszają zagrożenie do minimum. Soczewka to ciało obce, w dodatku może ulec uszkodzeniu. Dlatego zawsze należy dokładnie obejrzeć soczewkę przed jej założeniem. Kolejną wadą szkieł kontaktowych może być ich cena. Okulary to spory wydatek, jednak jeden na wiele lat. Soczewki natomiast trzeba wymieniać. Zależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, należy to robić codziennie, co tydzień, miesiąc lub kwartał. Do tego dochodzą koszty płynów do pielęgnacji, pojemniczków do przechowywania oraz kropli nawilżających. Korzystne ceny i sprawdzone produkty znaleźć można na stronie https://www.twojesoczewki.com.

 

Higiena użytkowania soczewek

Odpowiednia pielęgnacja soczewek oraz zachowanie higieny podczas ich zakładania i zdejmowania to absolutna podstawa. Wszelkie czynności powinny zostać poprzedzone solidnym myciem rąk. Soczewki należy również przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniczku, wypełnionym płynem do szkieł kontaktowych. Codziennej pielęgnacji nie wymagają modele jednodniowe, które mogą być doskonałym rozwiązaniem np. podczas wyprawy pod namiot lub gdy uprawiamy sporty wodne. Panie stosujące soczewki kontaktowe powinny pamiętać, że codzienny makijaż wykonuje się zawsze przed założeniem soczewek, a zmywać go można dopiero po ich ściągnięciu.

Obecnie osoby cierpiące na różnego rodzaju wady wzroku mają możliwość ich korekcji za pomocą szkieł kontaktowych, dlatego warto przełamać obawy i zamienić tradycyjne okulary na wygodne i miękkie szkła kontaktowe, które zapewnią codzienną wygodę, wartą każdej ceny.

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk