Kiedy boli nas głowa, brzuch czy mięśnie, wiadomym jest, że chcemy jak najszybciej wyjść z tego stanu. Powinniśmy zareagować jak najszybciej na pierwsze objawy. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się zażycie leku przeciwbólowego, niektórzy decydują się jednak na naturalne sposoby walki z dolegliwością. Jak najszybciej pozbyć się bólu?

Ból – kiedy powinien nas niepokoić?

Wszystko zależy od przyczyny. O ile jednorazowa dolegliwość nie wzbudzi u nas podejrzeń, o tyle pojawiający się przewlekle ból powinien skłonić nas do działania. Jeśli cierpimy na stale powracający ból, powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do lekarza. Wcześnie wykrytą dolegliwość łatwiej wyleczyć – w przeciwieństwie do tych ciągnących się całymi latami. Jeśli jednak ból nie występuje u nas przewlekle i nie pojawia się w wyniku schorzenia, możemy walczyć z nim wybranym sposobem. Ból nie zawsze jest bowiem spowodowany konkretną dolegliwością. Czasem może pojawić się w wyniku codziennych działań.

Na przykład – ból głowy może wystąpić w wyniku zmiany obszaru klimatycznego. Normalnym jest, że nasz organizm zareaguje, jeśli po raz pierwszy w życiu wyjedziemy w góry. Kiepskie samopoczucie w pierwszym dniu nie powinno nas zatem zaniepokoić. Jeśli jednak wybieramy się w podróż na szczyt, powinniśmy najpierw zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Dzięki temu możemy uniknąć podobnych dolegliwości w następnych dniach pobytu.

Ból związany z miesiączką również nie jest niepokojący, zapewne każda kobieta zetknęła się z nim chociaż raz. W takiej sytuacji tabletka leku przeciwbólowego rozwiązuje problem i pozwala nam poczuć się lepiej. Jednak jak w każdej tego typu sytuacji: jeśli ból jest nadmierny i występuje stale, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Czy można wyleczyć ból bez użycia leku? Domowe sposoby

Najczęstsze domowe sposoby na pozbycie się bólu to długa, ciepła kąpiel, spacer, wypicie w krótkim czasie dużej ilości wody lub akupresura. Ostatni sposób wiąże się ściśle z akupunkturą. Polega na uciskaniu odpowiednich punktów na ciele, dzięki czemu ból może ustąpić. Do niedawna akupunktura była zaliczana do medycyny alternatywnej, od pewnego czasu jest jednak uznana za oficjalny sposób leczenia. Oczywiście kluczem do sukcesu jest nauczenie się, które miejsce powinniśmy uciskać i w jaki sposób – nieodpowiednie korzystanie z tej metody może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Równie popularnym sposobem, który możemy wykonać we własnym domu jest najzwyklejszy masaż ciała. Jeśli wykonujemy go zgodnie z kierunkiem przepływu krwi, może pomóc usunąć ból mięśni czy stawów. Jednak i w tej metodzie ważna jest technika: jeśli chcemy wykonywać masaż dobrze, powinniśmy zaznajomić się z jego regułami.

Tego typu metody powinniśmy traktować przede wszystkim jako wspomaganie leczenia. Mogą poprawić nasze ogólne samopoczucie, przy czym niekoniecznie rozwiążą sam problem. Kiedy domowe sposoby zawodzą, lek przeciwbólowy jest często niezbędny. Pomaga szybko pozbyć się problemu, a my wracamy do wykonywania codziennych czynności. By sprawdzić który z nich jest najlepszy warto jest kierować się rankingami leków przeciwbólowych – np.: tutaj.

Leki przeciwbólowe – działanie

Kiedy my odczuwamy ból, w naszym organizmie zachodzi wiele procesów. Bodziec uaktywnia receptory bólowe, które przekazują impuls do rdzenia kręgowego, a następnie – do mózgu. Leki przeciwbólowe, w skrócie, mają sprawić, że nasz organizm wytwarza mniej przekaźników pobudzających receptory bólowe. Dzięki temu my przestajemy odczuwać ból. Lek przeciwbólowy jest często konieczny, aby uporać się z bólem. Mnogość dostępnych środków przeciwbólowych pozwala na dokonanie właściwego wyboru.

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk