przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Stomatologia dziecięca – o czym pamiętać przy wizycie u dentysty?

Stomatologia dziecięca – o czym pamiętać przy wizycie u dentysty?

Stomatologia dziecięca to specjalizacja zajmująca się leczeniem zębów dzieci i młodzieży. Zwykle dla dziecka wizyta u stomatologa (a dokładniej pedodonty, czyli stomatologa dziecięcego) może być stresująca. Właśnie dlatego warto zadbać o nastawienie malucha oraz zminimalizować u niego lęk.

Czym zajmuje się stomatologia dziecięca?

Stomatologia dziecięca, czyli pedodoncja, zajmuje się przede wszystkim zdrowiem zębów niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a więc osób aż do 18 roku życia. Szczególne zainteresowanie pedodoncji to ząbkowanie, leczenie zębów mlecznych i stałych, walka z próchnicą, diagnozowanie wad zgryzu oraz innych schorzeń. Stomatologia dziecięca w Niebodent.pl ma szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie w pierwszych latach życia dziecko może wytworzyć konkretne nastawienie wobec stomatologa.

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa dziecięcego?

Przed wizytą u stomatologa, warto zadbać o to, aby maluch nie obawiał się i miał pozytywną postawę wobec tego specjalisty. Niestety zdarza się, że rodzice sami wywołują u dzieci lęk przed stomatologiem, na przykład wspominając swoje leczenie, ból i lęk. Rodzic nie powinien więc używać takich zwrotów jak „nie bój się”, „nic ci się nie stanie”, „to wcale tak nie boli”, ponieważ takie stwierdzenia wskazują na to, że wizyta u stomatologa jest nieprzyjemna. Znacznie lepiej powiedzieć „dentysta policzy twoje ząbki” lub „zrobimy kontrolę ząbków”. W ten sposób u dziecka nie pojawia się lęk przed wizytami u stomatologa. Przydać się może także domowa zabawa w dentystę, która powinna być przyjemna i spokojna. Można liczyć z dzieckiem jego zęby, a także poświecić mu w usta latarką, natomiast należy unikać tematu borowania. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup specjalnego zestawu zabawowego z jamą ustną – dziecko może pobawić się w dentystę z rodzicami. Przed wizytą u stomatologa, warto także dokładniej zapoznać dziecko z celem takiego spotkania, a także opowiedzieć coś na temat danego specjalisty. W sytuacji, gdy dziecko było u dentysty jakiś czas temu i nie pamięta tego wydarzenia, można ponownie postarać się wywołać i niego przyjemne konotacje.

Pierwsza wizyta u stomatologa – spotkanie adaptacyjne

Wizyta adaptacyjna u stomatologa powinna przebiegać w przyjemnej i spokojnej atmosferze. Ma ona za zadanie pokazać maluchowi wygląd gabinetu stomatologicznego oraz sprzętu, który ma specjalista. Dziecko powinno także jak najlepiej zapoznać się z personelem gabinetu. Najlepiej wybrać tutaj pedodontę, który wie, w jaki sposób porozumiewać się z dziećmi i co robić, aby maluchy nie przejawiały obaw oraz lęku. Całość wizyty należy zamienić w pozytywne doświadczenie, nieco powiązane z zabawą. Właśnie dlatego maluch powinien móc zabrać ze sobą ulubionego pluszaka, lalkę lub inną zabawkę. W trakcie wizyty adaptacyjnej stomatolog nie leczy zębów, tylko ogląda je, leczy, czasami robi jakieś zabiegi profilaktyczne. Dopiero kolejne spotkanie ze stomatologiem to zwykle leczenie tych zębów, na których pojawia się próchnica lub też zadbanie o to, aby zmienić wadę zgryzu. Warto pamiętać o tym, aby cały czas dbać o pozytywne nastawienie dziecka wobec stomatologa. W ten sposób można zachęcić malucha do częstszych wizyt. Dodatkowo warto przeczytać artykuł: Stomatolog czy dentysta? Poznaj różnice

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk