Stulejka to dość popularny defekt, wrodzony lub nabyty, polegający na zwężeniu otworu napletka. Wada uniemożliwia prawidłowe odprowadzenie prącia z żołędzi. Często jest źródłem dyskomfortu lub bólu podczas wykonywania czynności higienicznych.

Konsekwencje nieleczonej stulejki

Nieleczona stulejka w późniejszym czasie powoduje ból podczas stosunku seksualnego lub problemy ze wzwodem. Ponadto zwężony otwór napletka  jest źródłem zalegania moczu, łoju czy naskórka tym samym zwiększa możliwość pojawiania się stanów zapalnych, czy infekcji. Konsekwencją tego mogą być poważne problemy z nerkami. Stulejka męska może też powodować nawracające infekcje intymne u partnerek seksualnych. Z tego powodu warto wiedzieć czym jest zabieg stulejki, który może być skutecznym sposobem na usunięcie tego problemu. Tego rodzaju zabieg można wykonać przykładowo w Gabinecie Medycyny Estetycznej Derm-Estetyka w Gdyni, która specjalizuje się w zabiegach urologii estetycznej.

Stulejka u dzieci

U chłopców do 1 roku życia stulejka jest zjawiskiem naturalnym oraz fizjologicznym, zwykle ustępuje samoistnie, do ukończenia drugiego roku życia. Niekiedy się zdarza, że do odklejenia się napletka od żołędzi dochodzi dopiero w okresie dojrzewania chłopca. Dotyczy to jedynie kilku procent nastoletnich mężczyzn. U 3-letniego dziecka, napletek powinien, choć częściowo dać się odprowadzać. Jeżeli tak się nie dzieje, już na tym etapie warto zasięgnąć porady urologa lub chirurga.

Jak rozpoznać stulejkę u dziecka?

Stulejkę u małego chłopca z łatwością zauważy każdy rodzic. Problem pojawia się u zawstydzonych swoją dolegliwością nastolatków. Młodzież pozbawiona świadomości, że kiedyś ich rodzice mogli mieć podobną przypadłość, ukrywają ją. Warto więc zwrócić uwagę na takie dolegliwości jak trudności w oddawaniu moczu, brak możliwości zachowania odpowiedniego poziomu higieny z powodu trudności w odprowadzeniu napletka. Dodatkowo nastolatek często może mieć problemy z nawracającymi stanami zapalnymi, uczuciem dyskomfortu czy pieczeniem okolic płciowych.

Rodzaje stulejki

Wyróżnia się dwa rodzaje tego defektu:

  • stulejka całkowita – napletek całkowicie zasłania żołądź,
  • stulejka częściowa – ma miejsce wtedy, gdy żołądź można odsłonić całkowicie bądź częściowo, gdy penis nie znajduje się we wzwodzie lub całkowicie odsłonić żołądź we wzwodzie.

Stulejkę dzielimy także na wrodzoną lub nabytą. Defekt wrodzony można rozpoznać po braku blizn. W przypadku wady nabytej często można zauważyć biały, wąski pierścień w obwodowej części napletka.

Leczenie stulejki

Leczenie defektu uzależnione jest od stopnia zaawansowania oraz wieku pacjenta. U kilkuletniego chłopca, można próbować odciągać napletek samodzielnie, najlepiej w trakcie kąpieli. Mokra skóra jest bardziej miękka i podatna na rozciąganie. Należy jednak robić to bardzo delikatnie i przerwać, gdy tylko poczujemy jakiś opór. Należy uważać, by nie sprawić dziecku dodatkowego bólu czy dyskomfortu! Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, lekarz może przepisać sterydową maść, którą należy smarować napletek malucha przez kilka tygodni. Jeżeli to nie przynosi żadnego rezultatu, proponuje się leczenie chirurgiczne. Zabieg polega na wykonaniu kilku nacięć poszerzających ujście napletka. U niektórych chłopców wystarczająca jest plastyka napletka, niekiedy konieczne jest całkowite obrzezanie.  Zabieg nie należy do skomplikowanych ani niebezpiecznych. Zwykle trwa bardzo krótko i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Wyróżniamy 4 techniki obrzezania:

  • high and tight – żołądź odsłonięta w stanie spoczynku, blizna daleko od korony prącia,
  • high and loose – żołądź częściowo zasłonięta napletkiem, w stanie wzwodu możliwe przesuwanie skóry,
  • low and tight – wycięcie większości napletka, żołądź odsłonięta w spoczynku,
  • low and loose – usunięcie części napletka, żołędzi w stanie spoczynku częściowo zasłonięta skórą.

Chłopiec z problemem stulejki podczas konsultacji w Gabinecie Derm Estetyka w Gdyni

Konsekwencje nieleczonej stulejki

Stulejka często jest przyczyną  stanów zapalnych okolic prącia, poza tym może powodować inne poważne konsekwencje dla chorego. Stałe podrażnienie żołędzi i napletka może powodować zwężenie ujścia cewki moczowej i zanik błony śluzowej, w konsekwencji duże problemy z oddawaniem moczu. Stulejka u mężczyzn negatywnie wpływa na życie seksualne pacjenta, powodując duży dyskomfort i bolesność podczas stosunków seksualnych, dodatkowo powodują nawracające stany zapalne dróg moczowych. Bakterie, mocz i naskórek zalegające pod napletkiem w skrajnych przypadkach mogą wywołać nawet poważne uszkodzenia nerek. Poprzez częste stany zapalne może też dojść do infekcji nasienia, co może sprzyjać niepłodności. Takie zmiany bywają także przyczyną stanów przednowotworowych lub nowotworów. Dodatkowo stulejka naraża także partnerki seksualne mężczyzn. Kobietom grożą nawracające infekcje narządów płciowych lub zapalenia dróg moczowych. Może to także sprzyjać pojawianiu się nowotworów szyjki macicy.

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk