przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Suchy kaszel — przyczyny. Jak poradzić sobie z męczącym kaszlem?

Suchy kaszel — przyczyny. Jak poradzić sobie z męczącym kaszlem?

Suchy męczący, nieproduktywny kaszel często dotyka dorosłych, a także dzieci. Nierzadko to właśnie on jest jednym z pierwszych objawów infekcji. W porównaniu do kaszlu mokrego nie powoduje on odkrztuszania zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Może utrudniać spokojny sen i wybudzać nas w nocy. Jakie są jego przyczyny i jak skutecznie radzić sobie z suchym kaszlem?

Czy zawsze należy hamować kaszel?

Kaszel jest reakcją obronną organizmu, pozwala oczyścić drogi oddechowe z zalegającego nadmiaru śluzu, bakterii i innych ciał obcych. Jest także odruchem ratującym życie np. podczas zakrztuszenia się czy też zachłyśnięcia. Niekiedy jest więc korzystny i  niezbędny do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania układu oddechowego. Jednak jeśli trwa przez długi czas i jest intensywny, może być prawdziwą zmorą i utrudniać normalne funkcjonowanie w tym także spokojny, regenerujący sen. 

Kaszel suchy — jak go rozpoznać? 

Kiedy kaszlemy zbyt często, a kaszel utrudnia nam codzienne życie, nie należy go ignorować. Podczas suchego kaszlu nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny (flegmy). Może on przypominać poszczekiwanie. Zazwyczaj suchy kaszel towarzyszy nam na początku infekcji, często to jeden z pierwszych jej symptomów. W kolejnych stadiach może przechodzić w kaszel mokry. Suchy kaszel w zależności od czasu trwania lub mieć postać ostrą (poniżej 3 tyg.), podostrą (3-8 tyg.) lub przewlekłą (powyżej 8 tyg.). 

Rozpoznanie rodzaju kaszlu jest niezbędne, aby skutecznie sobie z nim poradzić. Inne specyfiki będą pomocne w przypadku kaszlu suchego, a inne jeśli dręczy nas mokry kaszel. Wśród dostępnych preparatów, trzeba dokonać wyboru, czy przyda nam się syrop na suchy kaszel,czy też lepiej sięgnąć po ten na kaszel mokry.

Suchy kaszel — przyczyny

Przyczyny suchego kaszlu mogą być bardzo różnorodne. Są to m.in. infekcje górnych dróg oddechowych o różnej etiologii, alergia, zachłyśnięcie. Suchy kaszel może pojawić się także podczas stosowania leków m.in. niektórych preparatów wykorzystywanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Z pewnością nie należy bagatelizować przewlekle trwającego kaszlu. Może być on jedynie objawem innej choroby, która wymaga leczenia. Warto więc wykluczyć możliwe choroby, zanim sięgniemy po syrop na kaszel suchy, który jedynie pomoże uporać się z objawem, a nie przyczyną choroby.

Domowe sposoby na suchy kaszel

Nie zawsze od razu chętnie sięgamy po tabletki na suchy kaszel. Wiele osób najpierw korzysta z domowych sposobów, które nierzadko okazują się wystarczające i skuteczne. 

Wśród metod, które chętnie stosujemy, niewątpliwie króluje syrop z cebuli. Niektórzy uważają ten specyfik za panaceum na kaszel każdego rodzaju, zarówno suchy jak i mokry. Przypisuje mu się także miano naturalnego antybiotyku, ze względu na działanie przeciwbakteryjne.  W suchym kaszlu może pomóc także miód, który chętnie spożywamy jako dodatek do herbaty. Działa kojąco i nawilżająco na podrażnione gardło, łagodzi kaszel. Ze swojego działania przeciwkaszlowego znane są także napary z lipy oraz maceraty z siemienia lnianego. Warto pamiętać także o prawidłowym nawilżeniu pomieszczeń, w których przebywamy, gdyż zbyt suche powietrze, także może być przyczyną uporczywego kaszlu.

Co na suchy kaszel — jak poradzić sobie z nieproduktywnym kaszlem?

Warto jeszcze raz podkreślić, że kaszel jest odruchem obronnym i korzystnym dla naszego organizmu, o jego hamowaniu należy pomyśleć dopiero w sytuacji, kiedy faktycznie staje się uciążliwy. Gdy domowe metody nie pomagają, pomocne mogą okazać się preparaty na kaszel dostępne w aptekach. Przy wyborze specyfiku, należy zastanowić się, czy ma to być syrop na kaszel dla dorosłych czy też dla dzieci. Preparaty dla różnych grup wiekowych mogą bowiem różnić się stężeniem substancji leczniczej.

Dostępne są różne postacie preparatów na kaszel suchy: mogą to być np. tabletki lub też syropy. Dobry syrop na suchy kaszel dla dorosłych może zawierać różnorodne substancje lecznicze. Wśród popularnych warto wymienić np. lewodropropizynę, dekstrometorfan, kodeinę. Chętnie sięgamy też po syropy zawierające ziołowe surowce lecznicze na suchy kaszel, np. prawoślaz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk