przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Święta bez alkoholu

Święta Bożego Narodzenia to czas spotkań z bliskimi, prezentów i wspólnego spędzania czasu na przeróżnych aktywnościach. Atmosfera ciepła i radości w domach w polskich domach jest często okraszona dobrym jedzeniem i alkoholem. To prawdziwe wyzwanie dla tych, którzy zmagają się z nałogiem. Jak spędzić święta bez alkoholu i pytań w stylu „ze mną się nie napijesz”?

Czy w święta można pić alkohol?

Spożywanie alkoholu w święta jest kwestią indywidualną. Według Kościoła nie ma nakazu abstynencji. Wszystko zależy od preferencji gospodarza i gości. Savoir vivre mówi, że spożywanie alkoholu na przyjęciach czy w gronie bliskich powinno odbywać się przede wszystkim z umiarem, by nie musieć kolejnego dnia wstydzić się swojego zachowania. Alkohole mocne można rozdzielić sobie na dwa razy, w trakcie picia wódki nie należy odchylać głowy do tyłu, głośno przełykać napoju procentowego czy wycierać twarzy ręką. Alkohole typu wino, szampan, brandy czy whisky powinno się pić powoli i rozkoszować się ich smakiem. Gospodarz powinien dopasować rodzaj alkoholu do danego dania. Alkohole powinny mieć również odpowiednią temperaturę i być podane w dostosowanych kieliszkach. Nie należy również namawiać do toastu – to bardzo ważna zasada.

Jak powstrzymać się od spożywania alkoholu?

Pomimo największych starań gospodarza i kultury gości, nie zawsze uzależniony daje radę powstrzymać się wypicia alkoholu, szczególnie jeżeli jeszcze nie uświadomił sobie, że ma problem. Także osoby w trakcie terapii nie zawsze chcą dzielić się informacją o nałogu z bliskimi. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeżeli nie chcesz przyznać się do problemu, możesz grzecznie odmówić. Wówczas wszyscy goście powinni zaakceptować Twój wybór. Poinformowanie o abstynencji bliskie osoby daje im sygnał, by nie proponować i nie zachęcać do spożywania alkoholu. Wiele rodzin rozumie fakt borykania się z chorobą alkoholową i w ogólnie nie pojawiają się napoje procentowe na stole.

Innym rozwiązaniem jest świąteczny wyjazd poza miejsce zamieszkania.  Dzięki temu można spędzić ten okres na własnych zasadach. Im wcześniej zarezerwujesz urlop, tym lepiej. Piękna górska okolica czy spokojne nadmorskie tereny sprzyjają wypoczynkowi i zachęcają do spędzania czasu na wolnym powietrzu. Warto wybrać miejsce, w którym nie brakuje atrakcji. Taki wyjazd pozwala zachować dystans, wypocząć, poznać nową kulturę czy spróbować nowych aktywności.

Jak przetrwać święta bez sięgania po alkohol?

Szczególnie osoby w trakcie terapii są niespokojne, boją się reakcji rodziny, czy utraty kontroli. Wówczas warto pozostać w kontakcie z terapeutą. Dzięki temu nawet w okresie świątecznym zachowanie trzeźwości będzie łatwiejsze. Odwyk alkoholowy w ośrodku to szansa na powrót do życia wolnego od alkoholu, dlatego warto trwać w abstynencji. Sięgnięcie po jeden kieliszek jest prostą drogą do nawrotu choroby. Nieocenione będzie również wsparcie najbliższych.

Sama atmosfera świąt, przygotowywanie pierników, potraw czy pakowanie prezentów to doskonała okazja do spędzenia większej ilości czasu z bliskimi. Pozwala to skupić myśli na innych czynnościach i czerpać radość z tego wspaniałego okresu w roku. Z pewnością będziesz zadowolony z trwania w postanowieniu i wejdziesz w nowy rok z kolejnymi sukcesami.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk