Niewielkie kryształki szczawianów wapnia naturalnie występują w moczu. U zdrowego człowieka jest ich jednak bardzo niewiele. Problem pojawia się wtedy, kiedy jest ich za dużo. Wtedy mogą wywołać kamicę nerkową. Dzieje się tak momencie, gdy nadmiar tych substancji nie może być rozpuszczony w moczu. Cząsteczki zbierają się i formują kamienie nerkowe. A to bolesna, nieprzyjemna przypadłość.

Szczawiany – czym są?

Szczawiany pojawiają się w moczu naturalnie, jako skutek diety. Wtedy jednak jest ich stosunkowo niewiele. Nadmiar powstaje wtedy, kiedy w organizmie jest za dużo magnezu, wapnia, cytrynianów i mukopolisacharydów. Substancja ta jest wynikiem przemian metabolicznych kwasu askorbinowego i glioksalowego. Wpływ na pojawienie się ich ma także kwaśne pH. W takiej sytuacji cząsteczki te nie mogą się prawidłowo rozpuszczać, a ich nadmiar prowadzi do powstania kamieni nerkowych. Norma szczawianów wapnia w moczu wynosi 10-35 mg/dobę.

Dieta jest ważna!

W razie problemów z nadmiarem szczawianów w moczu pomóc może odpowiednia dieta. Musimy zredukować przyjmowanie tej substancji z produktami spożywczymi. Przy kamicy szczawianowej zaleca się ograniczenie lub wykluczenie czekolady, szpinaku, rabarbaru, szczawiu, cytryn, buraków, ostrych przypraw, alkoholu i słodkich napojów. Z codziennego jadłospisu warto wyeliminować również mocną kawę i herbatę. Ograniczamy też pieczywo pszenne, ziemniaki, pomidory i groch, a nawet kapustę.

Z kolei do diety należy włączyć pieczywo typu graham, żytnie, razowe i orkiszowe. Świetnie sprawdzą się ryż brązowy, biały, dziki, kasza jaglaną i pęczak oraz płatki owsiane, jęczmienne, owsiane i kukurydziane. Bardzo ważne jest też jedzenie odpowiednich warzyw. Seler, bakłażan, brokuły, dynia, kabaczki, cykoria, papryka, rzodkiew, cebulę. Do tego olej lniany, oliwa z oliwek i, w ramach słodkiej przekąski, miód. Nie możemy też zapominać o regularnym nawadnianiu organizmu. Woda jest tutaj niezbędna i chory na kamicę powinien jej spożywać nawet 4 litry dziennie. Bezwzględnie należy pić dwie szklanki wody po posiłku, przed pójściem spać i z samego rana.

Dbamy o zdrowie

Dobrze skonstruowany jadłospis jest niezwykle ważny dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji. Nie wolno więc o nim zapominać również w chorobie. Przy kamicy nerkowej bardzo istotne jest to, co jemy i jak się nawadniamy. Należy pamiętać też o aktywności fizycznej i unikaniu używek. Dobrze sprawdzą się również preparaty ziołowe, które będą wsparciem dla organizmu. Im bardziej o siebie zadbamy, tym lepiej będziemy się czuć.

Tekst powstał przy współpracy z https://poprostuzdrowo.pl/

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk