Szczękościsk to dolegliwość, która polega na niemożności otwierania jamy ustnej całkowicie lub połowicznie. Zwykle sytuacja jest bardzo nieprzyjemna i niekomfortowa, a w skrajnych przypadkach nawet niebezpieczna. Dłużej utrzymujący się szczękościsk może uniemożliwić ziewanie, mówienie oraz spożywanie posiłków.
Jakie są przyczyny szczękościsku?
Przyczyny szczękościsku są bardzo różne. Najczęściej dolegliwość ta zdarza się u osób starszych, które mają braki w uzębieniu i chorobami zwyrodnieniowymi. Przyczyną może być także bruksizm, czyli nagminne zgrzytanie zębami czy zaciskanie ich zbyt mocno.
Przyczyn szczękościsku można także upatrywać w problemach dotyczących stawów skroniowo – żuchwowych, chorobach nowotworowych i stanach zapalnych. Dolegliwość ta może się też wiązać z utrudnionym wyrzynaniem zębów mądrości, usunięciem zębów trzonowych, a także ze stanami zapalnymi bocznej żuchwy.
Czym objawia się szczękościsk?
Szczękościsk może mieć bardzo różne objawy. Jedną z nich, najbardziej charakterystyczną są ograniczenia w otwieraniu jamy ustnej. Inne objawy zwykle mają związek z przyczyną schorzenia np. jeśli mowa o stanie zapalnym, dodatkowo może się pojawić podwyższona temperatura, osłabienie, stan zapalny itd. Często pojawia się także ból.
Diagnozowanie szczękościsku
Właściwe zdiagnozowanie przyczyny szczękościsku jest bardzo ważne. W momencie wystąpienia dolegliwości przeprowadza się dokładny wywiad, a także różne badania specjalistyczne. Konieczne może się okazać badanie neurologiczne czy badanie urazowe głowy, aby sprawdzić czy przypadkiem nie ma mowy o guzie mózgu czy padaczce. Konieczna może być także konsultacja z psychiatrą, aby sprawdzić jaki jest stan emocjonalny osoby chorej oraz badanie stomatologiczne i laryngologiczne.
W jaki sposób można leczyć szczękościsk?
Chcąc wyleczyć szczękościsk, trzeba leczyć chorobę, która go wywołała. Wprowadzenie odpowiednich metod, może przynieść naprawdę satysfakcjonujące efekty, a sama dolegliwość z czasem ustąpi. Dlatego , w pierwszej kolejności trzeba postawić właściwą diagnozę.
Popularną metodą leczenia szczękościsku jest rehabilitacja stomatologiczna. Odpowiednie działanie, może rozluźnić mięśnie i poprawić komfort życia. W przypadku przyczyn o podłoży bakteryjnym lub wirusowym, zwykle stawia się na leczenie farmakologiczne. Jeśli jednak przyczyna leży głębiej np. wiąże się z chorobą nowotworową lub guzem mózgu czy padaczką to szczękościsk leczy się poprzez długotrwałą terapię neurologiczną.
Szczękościsk, który został wywołany przez jaką traumę emocjonalną, histerię czy inne tego typu przyczyny, można leczyć poprzez psychoterapię lub farmakologię. Wszystko zależy od natężenie schorzenia. Czasem potrzeba naprawdę długiego leczenia i wielu spotkań ze specjalistą, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt i uporać się z dolegliwością.
Jak wspomniano wcześniej, leczenie szczękościsku jest zależne od przyczyny i może się znacznie od siebie różnić, jednak czasem konieczne jest połączenie ze sobą działań lekarza medycyny oraz lekarza dentysty.