przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Tabletka „dzień po” – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Tabletka „dzień po” – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Tabletka „dzień po” to opcja na sytuacje awaryjne, gdy dojdzie do współżycia bez zabezpieczenia lub stosowana antykoncepcja zawiedzie. Tabletki „dzień po” to środki hormonalne, których działanie ma głównie związek z opóźnieniem lub zahamowaniem owulacji, co zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę. Jaka jest skuteczność działania antykoncepcji awaryjnej? Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna? Informacje na ten temat można znaleźć w poniższym artykule. Podpowiadamy również, jakie są możliwe skutki uboczne tabletek „po”.

Czym jest tabletka „dzień po” i jak działa?

Osoby, które nie planują poczęcia potomstwa w najbliższym czasie, a są płodne i pozostają aktywne seksualnie, powinny się zabezpieczać. Zdarza się jednak w niektórych przypadkach, że pojawia się uzasadnione podejrzenie, że stosowana metoda antykoncepcji mogła z jakiegoś powodu okazać się zawodna. Dobrym przykładem jest między innymi pęknięcie prezerwatywy czy wypadnięcie kapturka antykoncepcyjnego, a także pominięcie tabletki antykoncepcyjnej. W tej sytuacji można zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę, stosując odpowiednio szybko tabletkę „dzień po”. W ten sposób nazywana jest antykoncepcja awaryjna, inaczej ratunkowa. Tabletka „dzień po” nie jest przeznaczona do stosowania jako jedyna, podstawowa forma antykoncepcji, jednak znajduje zastosowanie w wyjątkowych sytuacjach, gdy stosowana antykoncepcja zawiedzie lub dojdzie do współżycia bez zabezpieczenia. Jej podstawowa zasada działania wiąże się z opóźnianiem lub hamowaniem owulacji.

Skuteczność tabletek „dzień po” – od czego zależy?

Zastosowana w porę tabletka „dzień po” może z wysoką skutecznością ochronić kobietę przed zajściem w ciążę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że czas na przyjęcie pigułki „po” jest ograniczony, a im większa zwłoka między ryzykownym stosunkiem a połknięciem antykoncepcji awaryjnej, tym większa szansa na zajście w ciążę. W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po” – różnią się substancją czynną, a zatem też właściwościami i działaniem. Jedna z tabletek dostępnych na rynku może być przyjęta nie później niż 72 godziny od ryzykownego współżycia, a druga nie później niż 120 godzin od ryzykownego współżycia. Czasu wbrew pozorom nie ma dużo, gdyż antykoncepcja awaryjna jest w Polsce sprzedawana wyłącznie po okazaniu ważnej e-recepty wystawionej przez lekarza. E-receptę można na szczęście otrzymać nie tylko stacjonarnie, ale też zdalnie, korzystając np. z konsultacji online.

Skuteczność antykoncepcyjna tabletki „dzień po” może zależeć też od innych czynników niż czas jej połknięcia. Znaczenie mogą mieć w tym przypadku również niektóre z przyjmowanych przez kobietę leków. Należy ponadto uważać na wymioty – ich pojawienie się w pierwszych trzech godzinach od połknięcia pigułki może sprawić, że nie zadziała ona prawidłowo.

Tabletka „dzień po” – bezpieczeństwo stosowania

Rozsądnie stosowana antykoncepcja awaryjna jest uznawana za bezpieczną. Oczywiście nie należy tabletek „po” przyjmować, jeśli pacjentka ma jakiekolwiek przeciwwskazania z wymienionych przez producenta – przykładem może być nadwrażliwość na składnik czynny czy pomocnicze danej pigułki. Rozsądne stosowanie antykoncepcji awaryjnej to również korzystanie z niej jedynie w wyjątkowych sytuacjach – nadużywanie tej formy zabezpieczenia przed ciążą nie jest zalecane. By każdy lek (w tym również tabletka „po”) był bezpieczny, należy stosować go ponadto w dawkach zgodnych z rekomendowanymi.

Skutki uboczne tabletek „dzień po”

Antykoncepcja awaryjna nie jest pozbawiona skutków ubocznych, z czym należy się liczyć. Może zatem działać na organizm nie tylko w sposób pożądany, ale też w sposób niepożądany, chociaż jej skutki uboczne nie występują u każdego. Do najczęściej wymienianych skutków ubocznych tabletek „dzień po” można zaliczyć bóle i zawroty głowy, nudności, bóle podbrzusza czy plamienia niezwiązane z miesiączką. Antykoncepcja awaryjna może przyczynić się też do spadku samopoczucia czy do tkliwości piersi, poza tym przyjęcie tabletki „dzień po” może wiązać się z pewnymi zmianami krwawienia miesiączkowego, w tym z jego opóźnieniem czy zmianą intensywności. Niektóre ze skutków ubocznych tabletki „dzień po” są podobne do wczesnych objawów ciąży – jeśli zatem pacjentka je zaobserwuje, a miesiączka będzie się u niej spóźniać więcej niż 5 dni, powinna wykonać dla pewności test ciążowy.

Źródło: https://tendoktor.pl/

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk