przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Testy dna na ojcostwo – dostępne rodzaje

Testy dna na ojcostwo – dostępne rodzaje

Badanie dna na ojcostwo można wykonać w wielu różnych miejscach, takich jak laboratoria medyczne, kliniki prywatne oraz centra diagnostyczne, a także zamawiając zestaw do pobrania materiału genetycznego w domu (test dna na ojcostwo tego typu jest wysyłany do laboratorium w celu analizy DNA)

Zanim zdecydujesz się na zakup testu, pamiętaj wybrać odpowiedni rodzaj testu według własnych zapotrzebowań. Dzisiaj są dostępne dwa główne rodzaje testów: prenatalne testy dna na ojcostwo oraz testy dna wykonywane po urodzeniu dziecka.

Prenatalny test dna na ojcostwo – jest to rodzaj testu, który wykrywa ojca dziecka, zanim dziecko się urodzi. Ponieważ badanie jest wykonywane podczas ciąży, a więc pozwala na najszybsze uzyskanie odpowiedzi w kwestii ojcostwa.

Testy dna na ojcostwo po urodzeniu — można wykonać od razu po narodzinach dziecka i pozwala on na potwierdzenie ojcostwa z bardzo wysoka dokładnością — 99,9%. Materiałem do badania może być wymaz z policzka, krew lub inne próbki tkanek biologicznych, pobierane są od domniemanego ojca oraz dziecka.

testy dna na ojcostwo - wymaz z policzka
Zdjęcie prezentuje procedurę pobrania wymazu z policzka dla testu dna na ojcostwo.

Przed zakupem testu dna na ojcostwo, pamiętaj dokładnie sprawdzić wybraną placówkę. Zwróć uwagę na dokładność i kwalifikacje specjalistów. Twoje dane oraz wyniki badań są danymi poufnymi, a więc warto też pamiętać o bezpieczeństwie.

 

Testy dna na ojcostwo — w jakich sytuacjach i dlaczego warto je wykonywać?

Badanie DNA na ojcostwo – jest to łatwy i skuteczny sposób na potwierdzenie ojcostwa domniemanego ojca dziecka. Potrzebę przeprowadzić test mogą mieć zarówno rodzice, jak i ich dziecko. Powody często są bardzo różne, w zależności od indywidualnych potrzeb i losowości sytuacji.

Przede wszystkim, test dna na ojcostwo będzie niezbędny ciężarnej kobiecie, która chce mieć pewność odnośnie do tego, kto jest ojcem dziecka. Od wyniku testu mogą zależeć bardzo ważne decyzje dotyczące opieki i wychowania dziecka, a także relacje prawne między ojcem a dzieckiem.

Zarówno jak matka, tak i domniemany ojciec dziecka może chcieć upewnić się w aspekcie więzów biologicznych z dzieckiem.

Z kolei, dla dziecka test dna na ojcostwo może być ważny z wielu różnych powodów. Takie badanie pozwala uzyskać informacje na temat swojego pochodzenia. Może mieć wpływ na zabezpieczenie swoich praw do opieki i wsparcia, a także pozwala w uzyskaniu informacji o własnym zdrowiu genetycznym

Popularne testy dna na ojcostwo są dla par, które korzystają z usług in–vitro oraz surogatek. Rodzice, mogą skorzystać z testu zaraz po narodzinach dziecka. Wyniki badań dają możliwość ustalić prawa do opieki nad dzieckiem, a także pomagają w rozstrzyganiu spraw alimentacyjnych.

Podsumowując, test na ojcostwo jest szybkim, łatwym i bezpiecznym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na pytanie odnośnie do ojcostwa, które ma wielki wpływ na ważne decyzje oraz życie rodziców i dziecka.

Analiza wyników testów dna oraz czas oczekiwania

testy dna na ojcostwo

Podczas badania DNA na ojcostwo za pomocą specjalistycznych metod badawczych  są porównywane materiały genetyczne dziecka i domniemanego ojca. Analizę testu przeprowadza wyłącznie kwalifikowany genetyk, specjalista laboratorium, w którym test został wykonany.

Pozytywny wynik testu wskazuje na to, że potencjalny ojciec w rzeczywistości jest biologicznym ojcem dziecka. Z kolei, negatywny wynik testu świadczy o tym, że badana osoba nie jest ojcem biologicznym.

Współcześnie testy dna na ojcostwo są szybkie i łatwe, a więc zazwyczaj wyniki są gotowe w ciągu kilku dni roboczych. Ale są również rodzaje testów, na których rezultaty trzeba będzie czekać nawet do kilku tygodni. Czas oczekiwania zależy nie tylko od rodzaju testu, ale i od miejsca, w którym został wykonany. Bez względu na miejsce i rodzaj testu, każdy laboratorium powinno poinformować o przewidywanym czasie oczekiwania i sposobie otrzymania wyników testu.

W każdym razie niezależnie od powodu i rodzaju wykonywanego testu warto pamiętać, że rezultaty testów mogą być traktowane poważnie tylko pod warunkiem, gdy badanie zostało wykonane w wiarygodnym i certyfikowanym laboratorium, wszyscy pracownicy są odpowiednio wykwalifikowani, a procedury testowania są przestrzegane zgodnie z odpowiednimi standardami.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk