Wszystkie komórki w ludzkim organizmie potrzebują stałego dostępu do tlenu. Już kilkuminutowe odcięcie od niego może skutkować wystąpieniem nieodwracalnych zmian, a w dalszej konsekwencji prowadzić do śmierci. Z uwagi na to, że tlen jest niezbędny do produkcji energii i do życia jest tak powszechnie stosowany w medycynie. Jaka wynosi optymalna dawka? Dla jakich pacjentów zaleca się stosowanie tlenu inhalacyjnego? Czy osoby zdrowe mogą także korzystać z dobrodziejstw tlenoterapii? O tym poniżej.
1. Terapia tlenem medycznym – cel i dawkowanie
2. Tlen inhalacyjny – zastosowania
3. U kogo sprawdzi się tlen medyczny?
4. Tlenoterapia a efekty uboczne
5. Tlen inhalacyjny na wyciągnięcie Twojej ręki
Terapia tlenem medycznym – cel i dawkowanie
Leczenie tlenem odgrywa kluczową rolę w takich dziedzinach jak anestezjologia, reanimacja, chirurgia, leczenie bólu, opieka medyczna.
Założenie takiej tlenoterapii ma doprowadzić do uzyskania optymalnego ciśnienia tlenu w tkankach. Jest skuteczna wtedy, gdy prężność tlenu we krwi ma niską wartość. Optymalna dawka takiego tlenu stosowanego wziewnie występuje w stężeniu od ok. 20 do 100%. W określeniu odpowiedniej dawki należy skonsultować się z medykiem.
Tlen inhalacyjny – zastosowania
Butla z tlenem znajduje szerokie zastosowanie dla osób, które cierpią z powodu niedotlenienia lub borykają się z bezsennością. Głównym jego zadaniem jest doprowadzenie do przywrócenia właściwego ciśnienia tlenu w ludzkim organizmie. Oferowane produkty mają duże stężenie tlenu – zastosowanie ich w ramach inhalacji pomoże w zwiększeniu stężenia tlenu w płucach.
Choroby nie są jedynym wskazaniem do sięgania po taki tlen inhalacyjny. Mogą z niego korzystać także osoby w pełni zdrowe, które chcą poprawić swoją wydajność – zarówno w przypadku umysłowego, jak i fizycznego wysiłku. Może on bowiem pomóc w redukcji stresu, zmniejszenia problemów z bezsennością czy w polepszeniu koncentracji.
Wartością dodaną jest także korzystny wpływ tlenu inhalacyjnego na wzmocnienie systemu odpornościowego. W przypadkach, gdy organizm już walczy z chorobą – wówczas taka kuracja tlenowa będzie stanowiła wsparcie przy usuwaniu z organizmu wirusów i bakterii.
U kogo sprawdzi się tlen medyczny?
Tlen dostępny w postaci mobilnej puszki o kompaktowych rozmiarach będzie stanowić poręczną alternatywę w opozycji do koncentratora tlenu. Spełni swoją rolę zarówno przy użytkowaniu domowym jak i w ratownictwie. Dla jakich jeszcze osób będzie stanowić wartość?
– dla astmatyków,
– dla osób z bezdechem sennym,
– chorujących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
– dla osób z niewydolnością oddechową,
– dla innych przewlekle chorych,
– sportowców,
– osób narażonych na stres i bezsenność,
– kierowców.
Szerokie zastosowanie tlenu medycznego sprawia, że mogą po niego sięgać osoby w różnym wieku i z powodu różnych dolegliwości, nie tylko chorób. Tlen inhalacyjny to szansa na poprawę jakości życia.
Tlenoterapia a efekty uboczne
Korzystanie z tlenu medycznego jest bezpieczne, powinno jednak odbywać się pod kontrolą medyka i zgodnie z jego zaleceniami. Istnieje ryzyko, że zastosowanie takiego preparatu z tlenem inhalacyjnym może wpłynąć niekorzystnie na psychofizyczne umiejętności pacjenta. To wyjaśnia, dlaczego nie zaleca się kierowania pojazdami i obsługi maszyn bezpośrednio po zakończeniu tlenoterapii.
Tlen inhalacyjny na wyciągnięcie Twojej ręki
Tlen medyczny występuje zarówno w ciekłej jak i sprężonej postaci. Rozwiązania zamknięte w postaci wygodnych butli wraz z inhalatorami wpływają na łatwość użytkowania oraz możliwość korzystania w domowych warunkach, bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu czy wiedzy medycznej.