przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Tłusta skóra głowy – jakie są jej przyczyny i jak z nią walczyć?

Tłusta skóra głowy – jakie są jej przyczyny i jak z nią walczyć?

Tłusta skóra głowy – jakie są jej przyczyny i jak z nią walczyć?

Tłusta skóra głowy to problem bardzo wielu osób. Nie sposób zaprzeczyć temu, że jest on wyjątkowo uciążliwy. Za nadmierne przetłuszczanie się skalpu odpowiadają rozmaite przyczyny. Dobrze byłoby się z nimi zapoznać, bo wówczas można będzie podjąć odpowiednie działania. Mają szansę okazać się one bardzo skuteczne, jeżeli zadba się o systematyczność. 

Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernie przetłuszczającej się skóry głowy?

Tłusta skóra głowy to najczęściej efekt zaburzonej, a więc nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Może do niej dojść na skutek: 

  • stosowania silnie oczyszczających skórę szamponów 
  • aplikowania odżywek i olejów na skórę głowy 
  • chorób skóry
  • silnego, przewlekłego stresu 
  • zbyt rzadkiego bądź zbyt częstego mycia głowy 

Tłusta skóra głowy jest problemem, którego przyczyny są najczęściej złożone. Rzadko kiedy za nadmiar sebum odpowiada tylko jeden z czynników. Dlatego też, walka ze skutkiem wzmożonej pracy gruczołów łojowych jest dosyć trudna. Niemniej jednak, jest ona możliwa, jeśli zadba się o odpowiednie postępowanie. Jeżeli ma się problem z samodzielnym zdiagnozowaniem przyczyny problemu, można udać się na konsultację do doświadczonego dermatologa bądź trychologa. 

Jakie problemy mogą wiązać się z nadmiernym przetłuszczaniem się naskórka?

Nadmierne przetłuszczanie się skalpu objawia się również przetłuszczaniem się włosów. Mogą być one przyklapnięte i sprawiać wrażenie wyjątkowo niechlujnych. Przetłuszczaniu się skóry głowy mogą towarzyszyć także inne objawy. Mowa tu chociażby o uciążliwym świądzie, jak również o pieczeniu naskórka. Warto również dodać, że tłusta skóra głowy niekorzystnie wpływa na stan cebulek włosowych. Osoby mające problem z tłustą skórą głowy mogą zacząć doświadczać także nadmiernego wypadania włosów. To z kolei może negatywnie wpłynąć na samoocenę.

Jak można walczyć z tłustą skórą głowy?

Tłusta skóra głowy to problem, z którym można i należy walczyć. Wydaje się, że w pierwszej kolejności trzeba przyjrzeć się swoim kosmetykom. Jeżeli okaże się, że są nieodpowiednie, należy je zmienić. Najlepiej będzie postawić na delikatny szampon oczyszczający. Warto zdecydować się na taki wzbogacony w dobroczynne ekstrakty oraz wyciągi pochodzenia roślinnego. Wśród roślin, które naprawdę mogą pomóc wyróżnić należy przede wszystkim pokrzywę zwyczajną, szyszki chmielu, jak również skrzyp polny. Rośliny te charakteryzują się bowiem silnymi właściwościami wzmacniającymi oraz detoksykującymi. Regulują również pracę gruczołów łojowych, co ma ogromne znaczenie w kontekście walki z nadmiernie przetłuszczającym się naskórkiem. Wymienić należy nie tylko swój szampon, ale również odżywkę. Należy stosować taką, która dedykowana jest włosom tłustym. Najlepiej, jeżeli będzie to kosmetyk unoszący włosy u nasady. Do rozważenia jest także stosowanie wcierek na bazie składników aktywnych pochodzenia naturalnego. Są one polecane zwłaszcza tym osobom, którym dokucza uciążliwe wypadanie kosmyków. Efekty walki z nadmiernie przetłuszczającym się skalpem na pewno nie pojawią się od razu. Będzie je można dostrzec po co najmniej kilku tygodniach stosowania odpowiednio dobranej pielęgnacji. U niektórych osób mogą oczywiście pojawić się nieco wcześniej, a u innych później. Wiele zależy od tego, jaki jest właściwie stopień zaawansowania problemu. Ważne jest również zredukowanie stresu, który może wzmagać łojotok. Jeżeli nadmierne przetłuszczanie się skóry wiąże się z występowaniem jakichś schorzeń dermatologicznych, bardzo ważne jest ich leczenie. 

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk