Ból głowy może być wywołany przez wiele różnych czynników. Czasami jest jednak objawem poważniejszej choroby. Jakie symptomy powinny wzbudzić niepokój? Wyjaśniamy, kiedy warto wybrać się do neurologa!

Ból głowy – co powinno niepokoić?

Ból głowy jest nieprzyjemnym, ale powszechnym zjawiskiem. Może pojawić się w chwili silnego stresu, po nieprzespanej nocy czy nawet przy zmianie pogody. Jeśli jednak jest wyjątkowo przykry lub doświadcza się go dość często, dobrze jest dla pewności skontrolować stan swojego zdrowia.

Na początek najlepiej umówić się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego. Wykona pełną diagnostykę i zaleci kilka badań, np. morfologię krwi. Często okazuje się, że za bóle głowy odpowiadają problemy z krążeniem, niewłaściwa dieta czy przemęczenie. Internista oceni też, czy konieczna jest wizyta u neurologa. Jeśli chce się leczyć na NFZ, skierowanie do tego specjalisty można uzyskać tylko w ten sposób.

Kiedy warto wybrać się do neurologa?

Są jednak sytuacje, w których ból głowy uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Kiedy warto wybrać się do neurologa? Do najbardziej alarmujących można zaliczyć bóle głowy:

  • nagłe i niezwykle silne,
  • nasilające się przy konkretnej pozycji ciała,
  • wybudzające ze snu,
  • połączone z objawami neurologicznymi (m.in. oczopląsem, zaburzeniem chodu, sztywnością karku, nieprawidłowym ustawieniem głowy),
  • skutkujące utratą przytomności,
  • wywołujące nagłe zmiany samopoczucia (np. trudną do opanowania senność).

Jeśli z jakichś przyczyn internista nie wystawi skierowania do specjalisty, najrozsądniej jest umówić się na wizytę prywatną. Neurolog przeprowadzi dokładny wywiad i najprawdopodobniej zaleci rezonans magnetyczny głowy.

Ból głowy a neurolog – czy jest się czego bać?

Nie wolno bagatelizować żadnych przykrych symptomów bólowych, tym bardziej, gdy są wyjątkowo uciążliwe. Ból głowy nie zawsze jest jednak objawem poważnej choroby – zaledwie niewielki odsetek osób uskarżających się na takie objawy wymaga specjalistycznego leczenia. Oczywiście istnieje szansa, że może być wywołany np. przez zapalenie opon mózgowych czy nowotwór, ale nie są to powszechne przypadłości.

Najczęściej przyczynami bólu głowy są: niewłaściwa dieta, przewlekły stres, przemęczenie czy zmiany pogody. Mogą jednak wywoływać je inne choroby, m.in.: anemia, niewykryte wady wzroku, niedoczynność tarczycy czy zapalenie zatok. Schorzenia te powinny jednak być dość szybko zdiagnozowane przez internistę.

W większości przypadków ma się do czynienia po prostu z migreną. Medycyna nadal nie znalazła sposobu na jej wyleczenie – przypuszczalnie jest ona związana z genetyczną predyspozycją do zbyt intensywnych reakcji neuronaczyniowych. W takiej sytuacji można jedynie uzyskać leki mające złagodzić ataki oraz zalecenia, które pomogą zmniejszyć częstotliwość epizodów migrenowych.

Potrzebny jest Ci sprawdzony neurolog Warszawa? Informacje na ten temat znajdziesz na stronie: CMP.

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk