przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Unikaj tych produktów wieczorem – czego nie jeść na kolację, aby od rana cieszyć się płaskim brzuchem?

Unikaj tych produktów wieczorem – czego nie jeść na kolację, aby od rana cieszyć się płaskim brzuchem?

Uprawiasz regularnie sport, pijesz dużo płynów w ciągu dnia, wysypiasz się. Dbasz o swoje ciało po to, żeby wyglądało korzystnie przez cały dzień. Dlaczego więc czasem budzisz się z opuchniętym, nabrzmiałym, wzdętym brzuchem?

Kolacja – czy to ważny posiłek?

Istnieje przekonanie, że pomijanie kolacji oraz jedzenie sytych śniadań pomaga w odchudzaniu lub utrzymaniu stałej masy ciała. Jest to mitem, ponieważ głodzenie organizmu zwiększa tendencję do wieczornego i nocnego podjadania. Kolacja ma nam dostarczyć energii na koniec dnia i pozwolić przespać noc bez nagłych spadków poziomu cukru we krwi. Spożywaj więc lekką kolację na około 2-3 godziny przed snem. Na przykład – jeśli zwykle chodzisz spać o 23:00, powinieneś zjeść ostatni posiłek w ciągu dnia około 20:00-21:00.

Czego nie jeść na kolację?

O dobrej kolacji często mówi się, że ma być jednocześnie pożywna i lekka. Wiele osób przekłada to na kaloryczność potraw, ale nie o to w tym chodzi. Niskoenergetyczne produkty oddalają od przybierania na masie, ale część z nich może powodować wzdęcia, które będą dokuczały nad ranem. Czego zatem unikać?

  1. Słodycze i owoce.

Często po słonej kolacji ma się ochotę na małą słodycz. Nie jest to dobrym pomysłem, jeśli następnego dnia chcemy się obudzić z płaskim brzuchem. Duża ilość cukrów prostych może pobudzić bakterie jelitowe do produkcji gazów.

  1. Mleko i produkty mleczne – w razie nietolerancji.

U osób z nietolerancją laktozy brakuje enzymu (laktazy), który jest potrzebny, żeby cukier zawarty w mleku i produktach mlecznych został rozbity do jak najprostszych cząsteczek. Niestrawiona laktoza staje się pożywieniem dla bakterii jelitowych, które produkują gazy w nadmiernej ilości.

  1. Błonnik w nadmiernych ilościach.

Błonnik jest potrzebnym składnikiem pokarmowym, bo usprawnia perystaltykę jelit. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy pijemy duże ilości wody. Nieuwodniony błonnik zalega w jelitach, gdzie jest rozkładany przez bakterie. Jeśli nie chcesz pić wody do kolacji, unikaj dań z pieczywem, kaszami czy makaronami.

  1. Warzywa o działaniu gazotwórczym.

Należą do nich m.in. groch, fasola, bób, brukselka i kapusta. Chociaż świetnie pasują do wielu dań, to niestety nasilają procesy fermentacyjne w przewodzie pokarmowym i zjedzone wieczorem mogą rano wywołać wzdęcia.

  1. Napoje gazowane.

Zawierają duże ilości dwutlenku węgla, który gromadzi się w jelitach i powoduje uczucie pełności. Dodatkowo – napoje zawierają duże ilości cukrów prostych, co powoduje nadmierną fermentację w jelitach. Dobrze jest zastąpić słodkie soki wodą z cytryną lub herbatą.

Wspomaganie usuwania gazów z jelit

Jeśli wiesz, że masz tendencję do wzdęć to oprócz unikania potraw, które je powodują, możesz spróbować pewnych sposobów wspomagających usuwanie nadmiaru gazów. Doprawiaj posiłki przyprawami, które mają działanie wiatropędne. Należą do nich m.in. bazylia, tymianek, kminek i kolendra. Do kolacji pij herbatki ziołowe, które usprawniają perystaltykę jelit. Najczęściej wybierane są napary z rumianku, mięty i kopru włoskiego. [1]

Skutecznie mogą się okazać także leki na wzdęcia i uczucie pełności, które kupisz bez recepty. Zawierają one substancję czynną – symetykon. Ma on charakterystyczne działanie polegające na rozbijaniu większych pęcherzyków powietrza na mniejsze, które są łatwiej usuwane z przewodu pokarmowego. [2]

Dobre nawyki dla szczupłej sylwetki

Oprócz unikania pewnych posiłków wieczorem pamiętaj, że na korzystnie wyglądające ciało trzeba pracować przez cały czas. Pamiętaj o spożywaniu 4-5 posiłków w ciągu dnia o kaloryczności dostosowanej do Twojej aktywności. Unikaj dań z produktami wywołującymi wzdęcia, ale także w miarę możliwości zrezygnuj z potraw smażonych, tłustych oraz z alkoholu. Wypijaj minimum dwa litry wody dziennie. Oprócz tego dbaj o higienę snu oraz o regularną aktywność fizyczną.

Bibliografia

[1] B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.

[2] C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 29 czerwiec 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk