przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

USG Doppler – niezastąpione narzędzie w diagnostyce naczyniowej

USG Doppler – niezastąpione narzędzie w diagnostyce naczyniowej

USG Doppler – niezastąpione narzędzie w diagnostyce naczyniowej

Badanie USG Doppler to jedna z najbardziej wszechstronnych metod obrazowania używanych w medycynie współczesnej. Wykorzystując efekt Dopplera, pozwala ono na ocenę przepływu krwi w żyłach i tętnicach, co jest kluczowe w diagnozowaniu wielu stanów, w tym zakrzepicy, zwężenia naczyń czy niedokrwienia.

Zasada działania

Efekt Dopplera, na którym opiera się ultrasonografia Dopplerowska, polega na zmianie częstotliwości fali dźwiękowej odbijanej od poruszającego się obiektu, w tym przypadku krwinek. Dzięki temu lekarze mogą nie tylko „zobaczyć”, ale i „usłyszeć” jak krew przepływa przez naczynia. Badanie to może być przeprowadzone jako Doppler kolorowy, pulsacyjny czy ciągły, każdy z nich dostarczając innych informacji o stanie hemodynamicznym pacjenta.

Zastosowania kliniczne

USG Doppler jest nieocenione w wielu dziedzinach medycyny:

  • Kardiologia: diagnoza wad serca, ocena funkcji zastawkowej serca.
  • Angiologia i chirurgia naczyniowa: wykrywanie zakrzepów i zatorów, ocena przepływu w naczyniach po operacjach bypassowych.
  • Obstetyka: monitoring przepływu krwi w łożysku i tętnicach pępowinowych, co jest istotne dla oceny zdrowia płodu.
  • Neurologia: ocena przepływu w tętnicach mózgowych w diagnozie i monitorowaniu chorób naczyniowo-mózgowych.

Przebieg badania

Badanie USG Doppler jest nieinwazyjne i bezbolesne. Pacjent przygotowuje się do badania przez odsłonięcie badanej części ciała. Lekarz aplikuje na skórę żel, który umożliwia lepsze przewodnictwo ultradźwięków, a następnie przesuwa głowicę urządzenia po skórze. Obrazy i dane są analizowane na bieżąco, co pozwala na szybką ocenę i diagnostykę.

Korzyści i bezpieczeństwo

USG Doppler jest metodą bezpieczną, nie wiąże się z ekspozycją na promieniowanie, co czyni je idealnym narzędziem do badań przesiewowych oraz monitorowania stanu pacjentów w różnym wieku, w tym kobiet w ciąży. Jego nieinwazyjność i dostępność czynią to badanie pierwszym wyborem w wielu przypadkach diagnostycznych.

Wyzwania i przyszłość

Pomimo wielu zalet, USG Doppler wymaga specjalistycznego szkolenia do interpretacji wyników. Rozwój technologiczny w tej dziedzinie skupia się na ulepszaniu jakości obrazu i precyzji diagnostycznej, a także na miniaturyzacji urządzeń, co może pozwolić na jeszcze szersze ich zastosowanie, również w warunkach pozaszpitalnych.

Podsumowanie

USG Doppler to technologia, która zrewolucjonizowała diagnozę wielu chorób naczyniowych, umożliwiając szybkie i precyzyjne oceny stanu układu krążenia pacjentów. Jako bezpieczne, dostępne i efektywne narzędzie, nadal będzie odgrywać kluczową rolę w medycynie diagnostycznej.

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk