przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Usuwanie znamion Warszawa – Dermatochirurgia

Usuwanie znamion Warszawa – Dermatochirurgia

Nie ma osoby na świecie, która nie posiadałabym przebarwień i zmian skórnych. W ciągu życia ich liczba i wygląd może się zmieniać. W dermatologii nie są one uznawane za formacje patologiczne, aczkolwiek część rodzajów znamion może wykazywać tendencję do przeinaczania się w nowotwory złośliwe, np. czerniaki, które są bardzo problematyczne w leczeniu. Z kolei małe plamki na skórze są efektem gromadzenia się melanoblastów. Medycyna po dziś dzień nie zna przyczyny braku osiągania przez nie dojrzałości oraz migrowania do głębokich warstw naskórka, przez co po części pozostają w skórze właściwej.

Istnieje wiele czynników, które powodują, że melanobasty czynnie wytwarzają pigment pojawiający się na skórze człowieka, przyjmując formę licznych, małych i kolorowych przebarwień. Co ciekawe, częściej tworzą się w większej ilości na twarzy, tworząc w ten sposób piegi, niż na ciele. Pojawiają się one na dowolnym obszarze, wliczając w to błony śluzowe, dłonie, stopy. Dość często są one powodem obniżenia jakości życia danej osoby, szczególnie w momencie, kiedy zmiana skórna jest znacznych rozmiarów, ciemna i mało dyskretnym miejscu na ciele. W takim przypadku pojawia się potrzeba usunięcia znamienia, które można wykonać w naszym gabinecie w https://chirurgiawarszawa.pl/chirurgiczne-usuwanie-zmian-skornych-warszawa/Chętnie pomożemy osobom, które nie akceptują swojego wyglądu przez znamiona barwnikowe.

Chirurgiczne usuwanie znamion barwnikowych

W celu usunięcia zmiany skórnej należy udać się na konsultacje do lekarza dermatologa, który poprzez swoje doświadczenie, wiedzę oraz przeprowadzone badania dokona charakteryzacji danego znamiona oraz dobierze odpowiednią metodę do danego przypadku. Podczas zabiegu Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, co znacząco poprawia jego komfort oraz bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że zabieg chirurgicznego usuwania znamion barwnikowych łączy się z powstaniem niewielkiej blizny. Co prawda goi się ona szybko, stając się coraz mniej widoczną, ale jednak należy liczyć się z jej obecnością. Dużym atutem metody chirurgicznej jest to, że umożliwia ona pobranie wycinka zmienionego miejsca w celu poddania go badaniom histopatologicznym.

Czym są znamiona?

W medycynie określenie „znamię” dotyczy powstałych skórnych zmian, które zazwyczaj są efektem braku lub niewystarczającej ilości składników tkankowych. Lekarze wymieniają następujące rodzaje omawianych zmian:

 • Barwnikowe naskórkowe – zalicza się do nich znamiona płaskie oraz plamy soczewicowate,
 • Znamiona z przydatków skóry,
 • Naczyniowe – naczyniowe krwionośne, limfatyczne – błędnie określane jako naczyniaki,
 • Komórkowe barwnikowe,
 • Znamiona z gruczołów łojowych,
 • Z gruczołów potowych,
 • Naskórkowe – brodawkowate, łojotokowe,
 • Znamiona mieszane.

Skąd się biorą znamiona?

Barwnikowe znamiona naskórkowe są powszechnie nazywane znamionami melanocytowymi i są one najczęściej występującym rodzajem znamion wśród populacji ludzkiej. Uznawane są za łagodną formę proliferacji melanocytów. Wśród nich rozróżnia się postać zwykłą oraz atypową, a także rozróżnia się na nabyte oraz wrodzone. Innym podziałem jest lokalizacja znamion barwnikowych. Tutaj wyszczególnia się znamiona: łączące, skórne oraz złożone. Dodatkowo należy podkreślić, że typowym kolorem zmian barwnikowych są odcienie brązu, od jasnobrązowej do ciemnobrązowej, prawie czarnej. Zdarzają się również znamiona jasnoniebieskie, aczkolwiek są one dość rzadkie. Wokół opisanych zmian skórnych zazwyczaj tworzy się okrąg, któremu brakuje melanocytów. W ten sposób dostrzegalna jest charakterystyczna biała plama. Inne typy znamion barwnikowych, które znane są w medycynie to:

 • Znamię Suttona,
 • Znamię Beckera,
 • Znamię Clarka,
 • Znamię Spitz,
 • Znamię błękitne.

Szacuje się, że dorosła osoba posiada na swoim ciele około dwudziestu znamion barwnikowych, przy czym część z nich jest wrodzona, a inne powstały z upływem czasu.

Czy znamiona są niebezpieczne?

Nie ma jednoznacznej i konkretnej odpowiedzi na powyższe pytanie. Przede wszystkim nie każda zmiana skórna jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, dlatego w przypadku powstawania nowych znamion nie trzeba wpadać w panikę. Dużo zależy od profilaktyki i obserwowania swojego organizmu. Jeżeli znamię zaczyna rosnąć, zmieniać barwę, kształt, zaczyna boleć lub zaczyna sączyć się krew, jest wtedy wskazanie do porady lekarskiej, gdzie po przeprowadzeniu szczegółowych badań lekarz będzie mógł określić charakter zmiany, np. potwierdzi lub wykluczy pojawienia się komórek nowotworowych. W takim przypadku zaleca się usunięcie zmiany skórnej z marginesem zdrowej tkanki.

Warto podkreślić, że czerniak pojawia się w momencie kiedy zajdą określone czynniki. Między innymi jest to duża ilość znamion skórnych, zazwyczaj powyżej stu, wliczając w to zmiany atypowe. Co ciekawe, jedno lub więcej znamion atypowych posiada kilka procent ludności.

Usuwanie pieprzyków – kiedy to robimy?

Jednym z podstawowych zaleceń do usunięcia pieprzyka są kwestie zdrowotne, ponieważ w niektórych przypadkach mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego skóry zwanego czerniakiem. Pieprzyki powstają z kilku powodów. Często człowiek już rodzi się z nimi. Mimo to jednym z najpowszechniejszych powodów ich nagromadzenia jest działanie promieni słonecznych. Mogą być również efektem infekcji wirusowej.

Zazwyczaj są one niegroźne, aczkolwiek zaleca się kontrolowanie stanu skóry u dermatologa. Kiedy więc najlepiej odwiedzić lekarza? – w momencie spełniania chociaż jednego kryterium ze skali ABCDE:

 • Asymmetry (asymetria): asymetryczny kształt pieprzyka,
 • Borders (granice): występowanie nieregularnych, poszarpanych granic zmiany skórnej,
 • Colour (kolor): brak jednolitości w kolorze, uwidocznione ciemniejsze przebarwienia ,
 • Diameter (średnica): co najmniej pół centymetra,
 • Evolution (rozwój): w ciągu ostatnich tygodni pieprzyk zmienił swoją wielkość, barwę, kształt, lub w jakikolwiek inny sposób zaczął się wyróżniać.

Usuwanie znamion: przebieg zabiegu

Na rynku medycyny z powodzeniem stosowane są różne metody usuwania zmian skórnych, jednak za każdym razem powinny one być dostosowane indywidualnie do konkretnego przypadku Pacjenta. Osobą, która podejmuje w tej kwestii decyzje zawsze jest lekarz. Jedną z najczęściej wykorzystywanych sposobów jest klasyczne wycięcie chirurgiczneZazwyczaj w ten sposób usuwane są znamiona brodawkowe, duże brodawki, kurzajki oraz tłuszczaki. Zawsze nasi lekarze używają sterylnych narzędzi, skalpelem dokonują cięcia, zachowując margines zdrowej tkanki, a następnie oddają wycinek do badania histopatologicznego. Jest to wyjątkowo korzystna metoda, wykorzystywana w profilaktyce nowotworowej.

Powstała rana jest zaszywana, Pacjentowi zawsze podaje się znieczulenie miejscowe, a po zabiegu ranę zabezpiecza się opatrunkiem. Szwy nierozpuszczalne należy pamiętać zdjąć na kolejnym spotkaniu z lekarzem po maksymalnie dwóch tygodniach.

Usuwanie znamion – cena

Cena usuwania zmian skórnych ustalana jest indywidualnie. Na jej ostateczną wysokość ma wpływ umiejscowienie znamiona, ilość jednorazowo usuwanych zmian, a także wybór czynników poprawiających komfort Pacjenta.

W skład ceny wchodzi zarówno sam zabieg, jak i konsultacja dermatologiczna. Zazwyczaj ostateczny koszt podawany jest po odbytej konsultacji.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk