Jak rozpoznać uszkodzenie błony bębenkowej?
Perforacja błony bębenkowej może mieć różną intensywność. Często uszkodzenie jest trudne do zdiagnozowania. W przypadku, gdy bezpośrednio po czyszczeniu uszu pojawia się ostry ból wewnątrz ucha, możemy mieć pewność, że doszło do uszkodzenia błony. Zwykle towarzyszą temu szumy uszne, czy też zawroty głowy. Świadczy to o uszkodzeniu głębszych struktur, co jest sytuacją dość groźną. Im szybciej udamy się do laryngologa, tym lepiej. Znacznie częściej dochodzi jednak do płytszego uszkodzenia. W takiej sytuacji pojawia się ostry ból, który stopniowo słabnie. Nierzadko zaczynamy również gorzej słyszeć.
Kiedy udać się do lekarza?
Do laryngologa należy udać się tak szybko, jak to tylko możliwe. Nie należy czekać, aż objawy miną samoistnie, gdyż może się to nie wydarzyć. Jeśli tylko mamy podejrzenia, że uszkodziliśmy błonę patyczkiem, to powinniśmy udać się niezwłocznie do lekarza. Specjalista w fachowy sposób zbada stan błony bębenkowej. Określi on, w jakim stopniu jest ona uszkodzona. Dokona również starannego oczyszczenia jej okolic. Być może zajdzie konieczność, aby brzegi perforacji wywinąć w sposób ułatwiający sprawne gojenie. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Należy również zaznaczyć, że nieprawidłowe zrastanie się błony bębenkowej może doprowadzić do powstania perlaka, który jest rodzajem nowotworu. Lekarz zwykle wykonuje badanie umożliwiające stopień niedosłuchu. Czytaj więcej: https://www.cmpromed.pl/perforacja-blony-bebenkowej/
Uszkodzona błona bębenkowa: leczenie
Leczenie po uszkodzeniu błony bębenkowej uzależnione jest od stanu pacjenta. W przypadku powstania stanu zapalnego należy rozpocząć antybiotykoterapie. Standardowo trwa ona około 7-10 dni. Może zdarzyć się również tak, że perforacja doprowadzi do wysięku. Lekarz włoży do ucha specjalny sączek, który posiada właściwości odkażające. Oczywiście zachodzi konieczność jego wymiany, jednak można zrobić to samodzielnie w warunkach domowych. Istotnym jest, aby sączek wymieniać codziennie.
Podczas leczenia należy stawiać się na wizyty kontrolne. Laryngolog musi kontrolować, czy błona bębenkowa zrasta się w sposób prawidłowy, a leczenie przynosi wymierne efekty. W przypadku, gdy po kilku miesiącach błona nie zrośnie się, to prawdopodobnie konieczne będzie leczenie operacyjne. Niezrośnięta błona bębenkowa niesie a sobą ryzyko powstania groźnych powikłań, czyli np. nowotworu. Naturalnym jest, że decyzja o leczeniu operacyjnym nie może być podjęta zbyt pochopnie. W pierwszej kolejności następuje analiza stanu błony bębenkowej, lokalizacji uszkodzenia, czy też wielkości perforacji.
Masz problem z uszkodzoną błoną bębenkową? Skorzystaj pilnie z konsultacji Laryngologa w naszej przychodni. Umów wizytę do Laryngologa w Szczecinie.