przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

W jakim kierunku powinny pójść zmiany aby uzdrowić system opieki zdrowotnej?

W jakim kierunku powinny pójść zmiany aby uzdrowić system opieki zdrowotnej?

Kluczem do sukcesu w zakresie ochrony zdrowia i podniesienia możliwości finansowych całego systemu opieki medycznej jest połączenie zmiany nawyków (choćby żywieniowych, jak i tych związanych ze stylem życia) ze zwiększeniem wydatków publicznych i znormalizowaniem wydatków prywatnych w tym zakresie. To wszystko razem powinno pozwolić na uzyskanie lepszej jakości, efektywności i skuteczności w opiece medycznej. By to jednak mogło nastąpić, niektóre obszary wymagają szczególnego zainteresowania regulatorów i ubezpieczycieli. Oto najistotniejsze z nich:

 

  • Wsparcie pracodawców w opiece nad pracownikami

Polacy są bardzo zainteresowani prywatną opieką medyczną. Potwierdziło to ostatnie badanie Polskiej Izby Ubezpieczeń przeprowadzone we wrześniu 2018 roku pod nazwą „Współfinansowanie służby zdrowia”. Prawie 60% respondentów wskazało w nim, iż chce otrzymywać pakiety medyczne od swoich pracodawców. Jednocześnie są oni skorzy do ponoszenia kosztów ich współfinansowania. To świadczy o dużej odpowiedzialności pracowników i ich racjonalnym podejściu do swojego zdrowia. Ponadto, co też jest bardzo istotne, zdrowie pracowników jest niezwykle ważne i wręcz kluczowe dla pracodawców, jak i państwa.

 

  • Dobrowolne ubezpieczenia

Jest to ogromnie ważny element, który umożliwiał będzie finansowanie innowacyjnych terapii leczenia chorób. Ze względu na wysokie koszty takich rozwiązań, finansowanie ich ze środków publicznych może być i dziś wręcz jest, mocno ograniczone. A właśnie dobrowolne ubezpieczenia dodatkowe mogą być tutaj dobrą alternatywą. Ważnym elementem w tych ubezpieczeniach byłyby wspomniane już wcześnie ulgi podatkowe. To one powinny być zachętą do finansowania potrzeb zdrowotnych zarówno samych zainteresowanych (czyli potencjalnych pacjentów), jak i pracodawców.

 

  • System ubezpieczeń „long term care”

Zapewnia on opieką nad osobami niesamodzielnymi. Jego celem winno być zdecydowane zwiększenia dostępności opieki dla osób, które są uzależnione od pomocy innych. Należy przy tym mieć na uwadze, iż prognozuje się, że w roku 2050 ponad 33% procent społeczeństwa stanowić będą osoby po 65 roku życia.

 

Poza zamianami systemowymi, warto pomyśleć o takich działaniach, które doprowadzą do zmian przyzwyczajeń i ponoszenia większej odpowiedzialności za swoje zdrowie. Wskazane są tu też wszelkie zachęty finansowe, by ludzie sami chętnie inwestowali w swoje zdrowie. Nie powinniśmy tego problemu bagatelizować, gdyż dane statystyczne są mocno niepokojące. Wyhamowuje wzrost średniej długości życia Polaków. Według raportu narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego pod nazwą „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” z 2019 roku okazuje się, iż w ostatnich latach (2014-2017) długość życia zarówno mężczyzn, jak i kobiet, wzrosła zaledwie o 0,2 roku. To najmniej korzystny trzyletni okres pod względem wzrostu długości życia, obserwowany po 1991 roku. Jest to duży sygnał do niepokoju.

 

Jako społeczeństwo powinniśmy wziąć trochę więcej odpowiedzialności za swoje zdrowie, gdyż w przeciwnym wypadku, przy dramatycznie starzejącym się społeczeństwie, obecny system opieki zdrowotnej nie ma szans zapewnić nam dobrej opieki medycznej. I dotyczy to nie tylko Polski i Polaków, ale też i innych państw i społeczeństw.

 

 

Podsumowując, raport „Wspólnie dla zdrowia” winien stać się obecnie drogowskazem dla podjęcia działań reformujących polski system opieki zdrowotnej. Dotyczyć to powinno wielu kwestii, począwszy od rozwiązań systemowych umożliwiających pozyskanie dodatkowych środków finansowych, poprzez lepsze wykorzystanie możliwości prywatnej opieki medycznej i dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych, a na zmianach mentalnych w zakresie profilaktyki i dbania o swoje zdrowie skończywszy. Takie szeroko zakrojone działania mają szansę stać się w niedalekiej przyszłości panaceum na obecne niedomagania systemu opieki zdrowotnej.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk