Każdy dobry kierowca potrafi zachować koncentrację na drodze, co pozwala mu szybko dostrzec pojawiające się zagrożenia. Spostrzegawczość wcale nie musi wiązać się z sokolim wzrokiem. Osoby noszące okulary korekcyjne mogą z powodzeniem prowadzić samochód – z pewnymi wyjątkami. Zobacz, czy twoja wada wzroku nie przeszkodzi Ci w uzyskaniu prawa jazdy i sprawdź, jak przygotować się do męczącej trasy.

Uprawnienia kierowcy nie dla każdego – jaka wada wzroku wyklucza z posiadania prawa jazdy?

Krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy astygmatyzm w żaden sposób nie wykluczają z ubiegania się o dokument uprawniający do kierowania samochodem. Osoby mające wadę wzroku zazwyczaj otrzymują prawo jazdy ważne do 10 lat. W przypadku poważnych problemów z oczami data ważności tego dokumentu wynosi tylko 5 lat – po tym czasie należy ponowić badania lekarskie. Nawet głęboka wada wzroku z reguły nie stanowi problemu w zdobyciu prawa jazdy. Pewnym wyjątkiem jest widzenie tylko na jedno oko – taki kandydat powinien mieć ukończone 20 lat, a od wystąpienia jednooczności musi minąć co najmniej rok. Jego ostrość wzroku nie może być mniejsza niż 0,6 po korekcji – w przeciwnym wypadku lekarz może nie wydać zgody na kierowanie pojazdem. Nieprawidłowe widzenie czasem jest przeszkodą w podjęciu pracy jako kierowca zawodowy. Maksymalna dopuszczalna wada wzroku u kandydata na prawo jazdy kategorii C i D to ±8,00 dioptrii.

Jesteś kierowcą z wadą wzroku? Zobacz, jak przygotować się do kontroli drogowej!

Kierowcy z wadą wzroku otrzymują prawo jazdy ważne maksymalnie 10 lat. W polu 12 dokumentu znajduje się oznaczenie informujące o ograniczeniach i wymaganiach dotyczących sposobów korekcji wzroku w trakcie kierowania samochodem. Prawo jazdy może zawierać następujące symbole:

  • 01.01 – okulary,
  • 01.02 – soczewki kontaktowe,
  • 01.03 – szkła ochronne,
  • 01.04 – szkło matowe,
  • 01.05 – przepaska na oko,
  • 01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe.

Powyższe kody stanowią informację dla funkcjonariuszy dokonujących kontroli drogowej. Jeśli w prawie jazdy kierowcy widnieje oznaczenie 01.01, to jest on zobowiązany do noszenia okularów podczas prowadzenia samochodu. Analogiczne zasady odnoszą się także do pozostałych kodów. Brak stosowania oznaczonej korekcji wzroku może mieć nieprzyjemne konsekwencje w postaci mandatu.

Prowadzenie samochodu w okularach – na co zwrócić uwagę?

Czy zwykłe okulary korekcyjne nadają się do codziennego prowadzenia samochodu? Jak najbardziej, jednak osoby spędzające dużo czasu za kierownicą powinny szczególnie zadbać o komfort widzenia. W takim przypadku warto wprowadzić pewne ulepszenia, takie jak powłoka antyrefleksyjna, która eliminuje odblaski i poprawia kontrast postrzeganego obrazu. Oprawki w okularach do prowadzenia powinny zapewniać maksymalne pole widzenia, dlatego lepiej unikać modeli z małymi szkłami, grubymi ramkami oraz dużymi zausznikami. Chcesz dowiedzieć się jakie okulary powinni nosić kierowcy? Przeczytaj artykuł: https://kodano.pl/poradnik/okulary-dla-kierowcow.html.

Jak przygotować się do kierowania pojazdem w słoneczny dzień?

Kiedy niebo jest bezchmurne, kierowanie samochodem może stać się męczące. Wszelkie problemy z oślepiającymi poblaskami rozwiążą dobre okulary przeciwsłoneczne. Specjalistyczne szkła powinny skutecznie korygować wadę wzroku, zawierać odpowiedni filtr UV oraz polaryzację. Idealnym wyborem będzie model z brązowymi, szarymi lub czarnymi soczewkami o zaciemnieniu 70-85%. Kolorowe szkła utrudniają postrzeganie niektórych barw, co naraża kierowcę na popełnienie nieoczekiwanego błędu. Podobnie działają zbyt ciemne soczewki, które mogą utrudniać widoczność.

Kierowanie samochodem po zmroku – jak zneutralizować światła lamp?

Kierowanie samochodem w warunkach słabego oświetlenia potęguje zmęczenie oczu i sprzyja pomyłkom, które skutkują niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na ograniczenie znużenia i poprawienie uwagi. Rozwiązaniem są okulary do jazdy w nocy. Specjalistyczne szkła charakteryzują się jasnym i ciepłym odcieniem – np. żółcią lub pomarańczem. Dzięki przemyślanej kolorystyce soczewek droga staje się jaśniejsza, a fale świetlne pochodzące z ciemnych obszarów otoczenia są skutecznie blokowane. Kierowca posiadający takie okulary nie musi obawiać się oślepienia przez latarnię lub światła pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka.

Soczewki kontaktowe czy okulary – co wybierają kierowcy?

Nie każdy lubi prowadzić samochód w okularach korekcyjnych – dobrą alternatywą dla tradycyjnych szkieł są wygodne soczewki kontaktowe. Takie rozwiązanie w żaden sposób nie ogranicza pola widzenia, co dla wielu kierowców jest niezwykle ważne. Równie ciekawa wydaje się opcja połączenia okularów przeciwsłonecznych z soczewkami kontaktowymi, które korygują wadę wzroku. Wybór akcesorium wspomagającego prawidłowe widzenie nie zawsze zależy tylko od preferencji kierującego. Jeśli w jego prawie jazdy widnieje kod 01.01, to kierowca powinien zakładać okulary. Oznaczenie 01.02 warunkuje z kolei noszenie soczewek. Tylko symbol 01.06 umożliwia naprzemienne stosowanie tych akcesoriów bez ryzyka otrzymania mandatu.

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk