Pomiar ciśnienia krwi to bezbolesne badanie, które warto wykonywać samodzielnie, w domowym zaciszu przynajmniej raz w miesiącu. Dlaczego jest ono tak istotne i jak w prawidłowy sposób mierzyć ciśnienie krwi?
Jak odczytywać wyniki?
Prawidłowy ciśnienie krwi u osoby dorosłej wynosi 120 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 80 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. O nadciśnieniu można zaś mówić, gdy wynik przekracza 140/90 mm Hg. Wtedy też pacjent powinien zgłosić się do lekarza, w celu ustalenia przyczyny występowania podwyższonego ciśnienia. Warto mieć bowiem na uwadze, że samo badanie pokazuje jedynie, na jakim poziomie kształtuje się w chwili obecnej ciśnienie pacjenta, jednak nie podaje przyczyn takiego stanu rzeczy. Zaniepokoić powinni zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie wyniki. O niskim ciśnieniu można mówić, gdy jego wartość spada poniżej 100-60 mm Hg.
Jaki ciśnieniomierz wybrać?
Do samodzielnego mierzenia ciśnienia będzie potrzebne urządzenie o nazwie ciśnieniomierz. Na rynku dostępne są dwa jego rodzaje: nadgarstkowy oraz naramienny. Aparat do mierzenia ciśnienia nadgarstkowy uchodzi wśród pacjentów za wygodniejszy, jednak to właśnie naramienny daje dokładniejsze wyniki. Warto wybrać model elektroniczny, dzięki któremu samodzielny pomiar ciśnienia staje się o wiele łatwiejszy. Dobrze, jeśli urządzenie posiada wbudowaną pamięć, która pozwoli odczytywać ostatnie wyniki. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób starszych, które regularnie powinny mierzyć sobie ciśnienie. Seniorzy powinni wybrać ciśnieniomierz, który posiada duży wyświetlacz, który znacznie ułatwi odczytywanie wyników. Sprzęt powinien uzyskać wpis do Rejestru Wyrobów Medycznych, a także posiadać atest Głównego Urzędu Miar.
Jak mierzyć ciśnienie?
Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego, niż pomiar ciśnienia krwi. Tymczasem okazuje się, że nawet niepozorne kwestie mogą w pewien sposób zaburzać wyniki. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Przede wszystkim na godzinę przed badaniem należy zrezygnować z aktywności fizycznej. Nie powinno się również przyjmować napojów zawierających kofeinę i teinę, a więc kawy, herbaty, coli czy energetyków. W miarę możliwości nie powinno się również spożywać posiłku na godzinę przed dokonaniem pomiaru. Ciśnienia nie można mierzyć w stanie zdenerwowania czy gdy do głosu dochodzą nadmierne emocje. Przez nie uzyskane wyniki mogą być niemiarodajne. Bardzo istotne jest dokonywanie pomiarów o podobnej porze dnia. Do badania należy wybrać rękę, na której uzyskujemy wyższe wyniki. Początkowo, dla sprawdzenia, warto więc mierzyć ciśnienie na obu rękach. Co ważne, pomiarów dokonuje się dwukrotnie, w krótkim odstępie czasu. W przerwie nie należy spożywać posiłku ani przyjmować napojów. Wyniki warto od razu zapisać, aby móc następnie pokazać je lekarzowi.
W domu czy w przychodni?
Pomiaru ciśnienia krwi można dokonać w domu, lecz to badanie ma również charakter profilaktyczny, dlatego czasami wykonują je również lekarze bądź pielęgniarki w przychodniach. Niemniej jednak wyniki uzyskane w poradni mogą być zafałszowane, a wszystko przez tak zwany syndrom białego fartucha. Niektórzy pacjenci denerwują się, gdy mają odwiedzić lekarza. Ich strach powoduje, że wzrasta ciśnienie krwi, dlatego też wyniki mogą odbiegać od tych, które uzyskiwane są w domu. Wbrew pozorom syndrom białego fartucha towarzyszy wielu pacjentom, dlatego dla bezpieczeństwa warto zmierzyć ciśnienie w domu, przed wyjściem do przychodni. Uzyskane w ten sposób wyniki mogą być bardzo wartościową informacją dla lekarza.