przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Wszywka alkoholowa Esperal na zwalczenie uzależnienia

Wszywka alkoholowa Esperal na zwalczenie uzależnienia

Alkohol obecny jest w życiu człowieka od pradawnych czasów, przy czym w ciągu całego życia danej osoby jest wiele okazji do świętowania. Z reguły na tego typu imprezach alkohol jest stałym bywalcem. Często warunkuje poprawę nastroju, pozwala chociaż na chwilę zapomnieć o problemach. Wraz z obecnością alkoholu w parze idzie nasilanie się problemu alkoholizmu. Jedną z przyczyn zwiększonego przyzwolenia na spożywanie alkoholu w ostatnich kilkudziesięciu latach są uwarunkowania kulturowe. Tym samym sam problem choroby alkoholowej nie dotyczy wyłącznie jednostki, ale jest ogólnym problemem społecznym.

Jednym ze sposobów zwalczania uzależnienia jest zastosowanie wszywki alkoholowej. Osoby zainteresowane tematem mają zazwyczaj wiele pytań i wątpliwości, które wynikają z licznych mitów, niekoniecznie prawdziwych na temat Esperalu i jego działania. Z tego powodu warto szukać wiarygodnych źródeł, które przedstawią zarówno szanse, jak i zagrożenia jakie niesie ze sobą terapia awersyjna Disulfiramem, będącego substancją aktywną Esperalu.

Dużym zagrożeniem płynącym z uzależnienia od alkoholu jest fakt, iż samej choroby alkoholowej nie można wyleczyć, a jedynie zatrzymać. Problemem jest to, iż wiele alkoholików, nawet jeśli już dostrzeże swój problem, to nie chcą podjąć się leczenia. Wiele z takich osób neguje uzależnienie, ukrywa jego objawy, próbuje nie tylko siebie okłamać, ale całe otoczenie. Często jest też tak, że alkoholicy wykazują chęć zmiany sytuacji, ale boją się zmian. Twierdzą, że nie będą potrafić normalnie funkcjonować, jeśli zaprzestaną picia. Inną ich obawą jest to, iż utożsamiają przerwanie milczenia na temat choroby z pogorszeniem relacji ze znajomymi oraz utratą pracy. Kolejnym problemem jest fakt, iż alkoholicy nie wierzą w to, iż ktokolwiek i jakkolwiek może im pomóc. Tym samym postępowanie alkoholika i jego sposób myślenia w głównej mierze warunkowane jest przez samą istotę choroby, a nie przez upór, niechęć czy też złą wolę.

Więcej rzetelnych informacji można znaleźć tutaj: http://esperallodz.pl/.

Kim jest alkoholik?

Mianem alkoholika określa się osobę cierpiącą z powodu choroby alkoholowej, inaczej zwanej alkoholizmem. Taka sytuacja jest groźna zarówno dla osoby uzależnionej, jak i dla ogółu jej otoczenia, tym bardziej, że problem z nadużywaniem alkoholu rozwija się powoli, latami, często nie dając żadnych objawów. Taka osoba traci zdolności kontrolowania swojego zachowania, szczególnie w aspekcie ilości jak i częstotliwości picia alkoholu. Nieleczony problem jest powodem ogólnego wyniszczenia organizmu, upośledzenia funkcji wielu narządów wewnętrznych, które w konsekwencji mogą prowadzić nawet do śmierci. Warto wspomnieć, że każdy alkoholik odczuwa takie same objawy psychiczne, jak i fizyczne. Przykładowo, próbując samodzielnie uporać się z alkoholem, występuje u nich syndrom odstawienny, który objawia się m.in. w formie stanów lękowych, dreszczy, bóli różnego typu, wzmożoną potliwością oraz bezsennością. W efekcie zatacza się błędne koło – alkoholik nie potrafiąc poradzić sobie z sytuacją sięga po kolejną dawkę alkoholu, po to, aby objawy ustąpiły, pogłębiając przy tym swój problem.

Niestety w dalszym ciągu w społeczeństwie istnieje wiele stereotypów dotyczących alkoholików. Mimo iż ta choroba może dotknąć każdego, niezależnie od statusu społecznego, w dalszym ciągu alkoholik utożsamiany jest z bezdomnym.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przede wszystkim zabieg zaszycia alkoholowego można przeprowadzić u osób, które wykazują abstynencję przez minimum 48 godzin. W przypadku kiedy dana osoba posiada w krwioobiegu pozostałości alkoholowe kierowana jest na odtruwanie alkoholowe.

Przed zabiegiem należy odbyć konsultację medyczną. Bardzo ważna jest szczere odpowiadanie na wszelkie pytania lekarza, które pomogą zdiagnozować zaawansowanie uzależnienia, wykluczyć lub potwierdzić przeciwwskazania, a także dobrać odpowiednią dawkę leku dla pacjenta.

Jak przebiega zabieg?

Przebieg całej procedury medycznej zaszycia Esperalem jest szybki i mało inwazyjny, można zaprezentować go w kilku podpunktach:

  • Umówienie się na wizytę,
  • Odbycie konsultacji medycznej z lekarzem,
  • Podpisanie zgody na zabieg oraz dokumentu poświadczającego znajomość działania Esperalu, szczególnie mechanizmu reakcji disulfiramowej na alkohol,
  • Podanie znieczulenia miejscowego,
  • Rozcięcie skóry, implantowanie wszywki,
  • Zaszywanie rany,
  • Podanie antybiotyku, założenie opatrunku,
  • Wydanie stosownych zaleceń medycznych, a także dokumentu poświadczającego wykonanie zabiegu z użyciem oryginalnego leku Esperal,
  • Ewentualna wizyta kontrolna, np. zdjęcie szwów nierozpuszczalnych.

Co po zabiegu?

Disulfiram jest całkowicie obojętny dla organizmu człowieka, o ile przestrzega on zasad abstynencji. Tym samym tuż po zabiegu nie ma przeciwwskazań do wstrzymywania się od swoich codziennych aktywności i obowiązków – zaszyty alkoholik nie będzie czuć się słabo, nie występują bóle i zawroty głowy, czy też bezsenność. Można prowadzić samochód.

Plusy Esperalu

W Łodzi wszywka alkoholowa jest usługą medyczną cieszącą się coraz większą popularnością. Mimo, iż Esperal niesie ze sobą pewne ryzyko, to jednak w dalszym ciągu wspomaga proces wychodzenia z uzależnienia. Jeżeli dana osoba jest zmotywowana i pewna swoich działań, Esperal skutecznie może pomóc powstrzymać się od spożywania alkoholu. Tym samym zyskuje szansę na normalne funkcjonowanie, odzyskanie kontroli nad swoimi myślami, zachowaniem i całym życiem, a także na poprawę swojego stanu zdrowia.

Minusy Esperalu

Esperal nie jest polecany osobom z bardzo słabą wolą, ponieważ są one narażone na złamanie abstynencji, co wywoła szereg niebezpiecznych konsekwencji, które sprawiają ból oraz dyskomfort psychiczny. Są one tożsame z bardzo silnym zatruciem alkoholowym, tylko spotęgowanym w odczuwaniu skutków oraz trwającego nawet kilkanaście godzin. Osoba podczas reakcji disulfiramowej (czyli połączenia Disulfiramu z etanolem) odczuwa wymioty, ból i zawroty głowy, zaczerwienienie skóry, pokrzywkę, nadmierną potliwość, duszności, stany lękowe. W skrajnych przypadkach mogą ulec dewastacji narządy wewnętrzne, może pojawić się zawał serca, a także drgawki padaczkowe. Znane są również przypadki śmierci.

Skuteczność i czas działania Esperalu

Mimo iż Esperal uznawany jest za farmaceutyk, należy podkreślić, że nie leczy on choroby alkoholowej jako takiej. Jego działanie opiera się na wywołaniu strachu, niechęci i ogólnej awersji do alkoholu. Tym samym alkoholik pod wpływem świadomości zagrożeń wynikających z mechanizmu reakcji disulfiramowej, zaczyna kojarzyć alkohol z bólem, zatruciem alkoholowym i innymi, podobnymi nieprzyjemnymi objawami. Tym samym Esperal jako wsparcie innych oddziaływań jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jednak należy mieć na uwadze, że alkoholizmu nie da się wyleczyć, a jedynie zaleczyć poprzez odpowiednie oddziaływania psychoterapeutyczne i odtrucie alkoholowe. Dobre efekty przynosi również korzystanie ze spotkań grup wsparcia.

Jeśli chodzi o czas aktywności wszywki alkoholowej, jest on indywidualny, zależny od indywidualnych cech pacjenta, jednak o ile osoba wykonująca zabieg wykonała go poprawnie, wszywka powinna działać od 8 do 12 miesięcy. W tym czasie zostaje upośledzona zdolność trawienia alkoholu, co jest przyczyną późniejszych ciężkich zatruć alkoholowych. Należy pamiętać, że swoje działanie Esperal uwalnia jedynie w momencie połączenia Disulfiramu z alkoholem, nawet w najmniejszej dawce.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk