W ostatnim czasie coraz więcej mówi się na temat alkoholizmu, przez co zaczyna zmieniać się jego postrzeganie. W dalszym ciągu panuje wiele stereotypów, jednak coraz więcej osób postrzega alkoholików jako osoby chore. Tym samym nałóg jest chorobą przewlekłą, która może dotknąć każdego – bez względu na płeć, wiek, czy też status społeczno-ekonomiczny. Coraz więcej mówi się o destrukcyjnym wpływie alkoholu na każdą sferę życia człowieka, zaczynając od jego zdrowia, poprzez pogorszenie relacji rodzinnych, aż po zaniedbywanie spraw zawodowych. Jasno podkreślone zostaje to, iż alkoholizm jest przyczyną licznych ludzkich dramatów. Samo rozpoczęcie leczenia i terapii jest trudne. Tym bardziej, że wielu uzależnionych nie dostrzega lub wypiera swoje problemy, próbując okłamać zarówno siebie jak i swoje otoczenie. Momentem przełomowym jest chęć podjęcia leczenia przez alkoholika. Ważne, aby w tym czasie otrzymał on odpowiednie wsparcie oraz pomoc.

Czym jest wszywka alkoholowa Esperal?

Leczenie Esperalem zalicza się do farmakologicznych metod leczenia uzależnienia alkoholowego. Lek ten podaje się podskórnie za pomocą wszywki.

Należy pamiętać, że alkoholizm jest chorobą o znacznym natężeniu społecznym. Jego szkodliwość warunkuje m.in. utrata kontroli nad własnym życiem, zachowaniem i myślami. Jednym z głównych przyczyn niepowodzeń w terapii alkoholizmu jest trudność utrzymania wysokiej motywacji do podejmowanych działań leczniczych. Warto wspomnieć, że alkoholik ma do dyspozycji liczne formy terapii odwykowej. Jedną z metod jest wszywka alkoholowa. Ma ona jednak swoich zwolenników, jak i przeciwników ze względu na sposób swojego działania oraz skutki uboczne jakie widoczne są po połączeniu Esperalu z alkoholem.

Wszywka alkoholowa a leczenie uzależnienia alkoholowego

Część ze specjalistów podaje, że stosowanie środków farmakologicznych niezależnie od ich składu chemicznego oraz profilu oddziaływania na organizm nie może być postrzegane jako leczenie choroby alkoholowej.

Do tej pory w Polsce leczenie awersyjne, do którego zaliczane są wszywki alkoholowe umiejscawianie w ciele człowieka pod jego skórą cieszą się dużą popularnością, ponieważ swoim działaniem wymuszają abstynencję.

Esperal Wrocław, znany również pod nazwą Disulfiram jest obecnie najbardziej kontrowersyjną metodą leczenia alkoholizmu. Działanie tego środka zostało odkryte zupełnie przypadkowo w 1947 roku przez dwóch badaczy duńskiego pochodzenia – J. Halda oraz E. Jacobsena. Wraz z kolejnymi doniesieniami na temat właściwości Esperalu, rosła jego popularność oraz ilość chętnych do jego stosowania. Co ciekawe, lek ten został wycofany w wielu państwach, chociażby w USA, czy też w Zachodniej Europie. W Polsce za produkcję tego leku odpowiada Polfa WZF i jest od dostępny w aptekach po okazaniu recepty. Decydując się na tę formę walki z uzależnieniem, Esperal nie powinien być stosowany solo, a raczej jako jeden z elementów wspierających kompleksowe oddziaływanie odwykowe.

Czy wszycie Esperalu leczy alkoholizm?

Francuskie słowo esperance oznacza w języku polskim nadzieję. Co ciekawe, właśnie od tego słowa Esperal zawdzięcza swoją nazwę.

Jednak w rzeczywistości nie ma on działania leczącego uzależnienie alkoholowe. De facto jest on czynnikiem wywołującym nadwrażliwość na alkohol. Tym samym, stosowanie wszywki alkoholowej ma na celu powstrzymywanie danej osoby od picia, co znacznie ułatwia dalszy proces terapii odwykowej. Tym samym w momencie implantacji wszywki, alkoholikowi podawana jest indywidualnie dobrana dawka leku, która natychmiastowo uwalnia swoją substancję czynną, jaką jest Disulfiram, powodujący upośledzenie metabolizmu alkoholu.

Jak działa wszywka alkoholowa Esperal i jak wygląda zabieg?

Zabieg zaszycia alkoholowego można przeprowadzić w każdym większym mieście, jak np. Wrocław. Esperal podawany jest środkiem awersyjnym i odstraszającym. Odpowiada on za zahamowanie enzymu wątroby rozkładającego alkohol, jakim jest dehydrogenaza aldehydowa. W ten sposób w ciele osoby spożywającej alkohol zaczyna gromadzić się aldehyd octowy, będący silną trucizną i toksyną wywołującą zatrucie alkoholowe. Co ciekawe, pierwsze reakcje organizmu można zaobserwować już kilka minut po połączeniu Disulfiramu z etanolem. Osoba walcząca z alkoholizmem może uniknąć wszelkich konsekwencji działania Esperalu poprzez stosowania się do zasad abstynencji.

W trosce o dobro i bezpieczeństwo Pacjenta, nasz gabinet wymaga złożenia pisemnej zgody na zabieg oraz podpisanie oświadczenia na temat znajomości konsekwencji spożywania alkoholu podczas terapii awersyjnej. Disulfiram uwalniany jest z tabletki do organizmu przez około rok, a sam zabieg jest mało inwazyjny i bezbolesny, trwa około 30 minut. Zazwyczaj implantacja przeprowadzana zostaje w okolicy pośladkowej. Leczenie Esperalem nie jest refundowane przez NFZ, z tego powodu publiczne placówki służby zdrowia nie oferują tej metody.

Jakie są skutki uboczne Esperalu oraz skutki spożycia alkoholu po zaszyciu?

Połączenie Disulfiramu z etanolem powoduje:

 • Uszkodzenie wątroby,
 • Nudności,
 • Biegunkę,
 • Wymioty,
 • Ból i zawroty głowy,
 • Niewydolność oddechowo-krążeniowo-sercową,
 • Kołatanie serca oraz inne choroby serca,
 • Niewydolność nerek,
 • Epilepsję (drżenie i drgawki),
 • Pogłębienie zaawansowania cukrzycy,
 • Senność,
 • Zaburzenia oddychania i duszności,
 • Metaliczny posmak w ustach,
 • Ciągłe zmęczenie,
 • Skoki ciśnienia,
 • Impotencję,
 • Rozszerzenie naczyń krwionośnych (zaczerwienienie twarzy),
 • Nadmierne pocenie się,
 • Zawał serca,
 • Zapalenie nerwów obwodowych,
 • Utratę przytomności,
 • Reakcje psychotyczne (depresja, paranoje, manie, przewidzenia),
 • Reakcje alergiczne (zmiany skórne).

Mimo licznych konsekwencji stosowania Esperalu mogących na stałe uszkodzić poszczególne narządy wewnętrzne, a nawet w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci. Lek ten posiada również pozytywny skutek – mianowicie utwierdza on Pacjenta w przekonaniu o powstrzymaniu rozwoju choroby alkoholowej. W ten sposób wzrasta motywacja do dalszych zmian i pracy nad sobą.

Esperal – przeciwwskazania

Jak przed każdą kuracją farmakologiczną, przed wprowadzeniem terapii należy wykluczyć obecność ewentualnych przeciwwskazań. W przypadku Esperalu jest to:

 • Nadwrażliwość i uczulenie na jakikolwiek składnik leku,
 • Brak zachowanej abstynencji przed zabiegiem przez minimum dwie doby,
 • Posiadanie określonych chorób przewlekłych, takich jak: niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność obwodowa krążenia,
 • Posiadanie zaburzeń natury psychicznych, takich jak występowanie psychoz lub prób samobójczych w przeszłości,
 • Ciążą i karmienie piersią.

Farmakologiczne metody leczenia uzależnienia alkoholowego wśród Pacjentów bardzo często wywołują strach, powstający z braku odpowiedniej wiedzy. Wiele osób zainteresowanych tą formą terapii zadaje wiele pytań na temat bezpieczeństwa. Z tego powodu tak ważne jest, aby informować potencjalnych Pacjentów o bezpieczeństwie, skuteczności i legalności wykorzystywania Disulfiramu w procesie wychodzenia z nałogu.

Oczywiście nic nie da stu procentowej gwarancji wyzdrowienia, wszystko zależy od podejścia konkretnego alkoholika do swojej sytuacji.

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk