Problemy z erekcją zwykle dotyczyły mężczyzn w starszym wieku. W ostatnim czasie do specjalistów zgłaszają się coraz młodsi pacjenci – bardzo często przed 30 rokiem życia. Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji? W jaki sposób można im zapobiegać i co zrobić w momencie, gdy już się pojawią?

Przyczyny zaburzeń erekcji

Przyczyn jest wiele jednak w uproszczeniu można podzielić je na dwie grupy – psychologiczne i fizyczne. Do najczęściej wymienianych przyczyn zaburzeń erekcji u mężczyzn należą:

 • choroby metaboliczne(np. cukrzyca czy hipogonadyzm),
 • choroby neurologiczne(np. stwardnienie rozsiane czy powikłania po udarze mózgu),
 • choroby układu krążenia(np. nadciśnienie tętnicze),
 • niezdrowy styl życia(np. Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów czy niewłaściwa dieta),
 • stres, przemęczenie i różnego rodzaju choroby psychiczne

Jakie są objawy problemów z erekcją

Do samego stwierdzenia problemów z erekcją nie potrzeba specjalisty – erekcja to nic innego jak gotowość członka do odbycia stosunku seksualnego. Brak efektu powiększenia penisa w sytuacji pobudzenia seksualnego to właśnie zaburzenia erekcji, które są w stanie uprzykrzyć życie każdemu facetowi.

Choć zaburzenie może przyjmować różne formy i jego stwierdzenie nie przysparza żadnych problemów to bardzo często kłopoty pojawiają się w momencie samego leczenia. Istnieje kilka metod, które mogą pomóc w walce z chorobą, wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od przyczyny, która wywołała zaburzenie. Bez wątpienia najkorzystniejszym rozwiązaniem w momencie wystąpienia problemy byłaby wizyta u specjalisty, wielu mężczyzn pomija jednak ten ważny krok przechodząc do leczenia dostępnymi bez recepty preparatami.

Jak leczyć zaburzenia erekcji preparatami bez recepty?

W aptece dostaniemy sporo środków, zarówno pochodzenia ziołowego(naturalnego) jak i mocniejszych preparatów, które dość skutecznie walczą z problemem. Popularne tabletki na erekcję na bazie sildenafilu są w stanie załatwić problem bardzo szybko. Problem polega na tym, że stosowanie tych tabletek trzeba rozpocząć kilkadziesiąt minut przed stosunkiem.

W niektórych sytuacjach dla wielu mężczyzn jest to uciążliwe. Warto zaznaczyć, że w przypadku, gdy zaburzenia nie są zbyt uciążliwe dobrze sprawdzają się suplementy diety, które w składzie mają takie zioła jak buzdyganek naziemny, żeń-szeń czy kozieradkę pospolitą.

W przypadku cięższych zaburzeń na szczególną uwagę zasługują popularne tabletki z sildenafilem takie jak Mensil, Inventum czy Maxigra.

Sildenafil – czym jest ten „magiczny” składnik tabletek na erekcję?

Opracowany w 1993 roku związak organiczny, który pierwotnie stosowany miał być w nadciśnieniu płucnym. Warto podkreślić, że to właśnie stosowanie Sildenafilu było przełomowe w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn. Warto w tym miejscu dodać, że sildenafil sprawdza sięw przypadku gdy zaburzenia erekcji mają podłoże psychologiczne lub neurologiczne.

Niestety nie każdy może używać tych popularnych tabletek. Sildenafil może powodować liczne skutki uboczne takie jak:

 • bóle głowy
 • nudności
 • biegunka
 • senność
 • omdlenia
 • bóle w klatce piersiowej

UWAGA! Przedawkowanie preparatów zawierających sildenafil może skutkować nieodwracalną impotencją!

Sildenafilu nie mogą stosować mężczyźni, którzy cierpią na wiele popularnych chorób takich jak choćby nadciśnienie tętnicze czy wadę zastawkową.

Zmiana stylu życia a poprawa jakości życia seksualnego

Nie da się ukryć, że na problemy z erekcją ma wpływ styl naszego życia. Bardzo często przyczyną zaburzenia jest niewłaściwa dieta czy kompletny brak aktywności fizycznej. W takim przypadku nawet najlepsze tabletki na erekcje bez recepty mogą pomóc jedynie na chwile.

Czasami wystarczy niewielka zmiana by dostrzec ogromną różnicę – WHO rekomenduje jako absolutne minimum 30to minutowy, szybki spacer. W młodszym wieku możesz biegać, pływać czy uprawiać inne sporty!

Tabletki nie pomagają – do jakiego lekarza się udać?

Nawet najlepsze leki na erekcje czasami nie są w stanie poprawić jakości naszego życia seksualnego. Do kogo udać się w takiej sytuacji po poradę? Urolog, androlog a może seksuolog? Wielu facetów zastanawia się, który specjalista będzie w stanie im pomóc.

Według badań, które przeprowadził GfK Polonia ponad 60% mężczyzn nie konsultuje swoich problemów z lekarzem – to błąd! Bardzo często zamiast setek tabletek na potencje lepiej sprawdza się konsultacja z lekarzem, który będzie w stanie dobrać odpowiednie leki. To do jakiego specjalisty się udamy zależeć będzie od przyczyny naszych zaburzeń. Najlepiej jednak udać się do androloga, który bez wątpienia będzie miał największą wiedzę i szybko pomoże znaleźć przyczynę naszego problemu.

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk