przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Zaburzenia Lękowe

Każdy z nas zna dobrze uczucie strachu wynikające z poczucia zagrożenia lub stresu. Jest to naturalny objaw, który wielokrotnie chroni nas przed ryzykownymi posunięciami i nie ma w sobie znamion patologii. Inaczej wygląda kwestia zaburzeń lękowych. Długotrwałe i silne uczucie niepokoju, które zaczyna negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie i utrudniać kontakty społeczne, to jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń zdrowia psychicznego/zaburzeń lękowych i wymaga leczenia w formie psychoterapii.

Ogólna charakterystyka zaburzeń lękowych

Grupa zaburzeń zdrowia psychicznego wynikająca ze stresu, nazywana jest zaburzeniami lękowymi i określa różne formy specyficznych objawów psychicznych i somatycznych będących reakcją na dany stresor. Obejmuje fobie, nawracające natrętne myśli lub czynności bezwarunkowe, zaburzenia dysocjacyjne, objawiające się m.in. utratą poczucia własnej tożsamości lub integracji między chwilą obecną a wspomnieniami. Pojęcie to zawiera w sobie również zaburzenia wynikające z silnego stresu wywołanego zdarzeniem traumatycznymi, a także inne zaburzenia lękowe uogólnione oraz z napadami lęku. Objawiają się one długotrwałym uczuciem niepokoju, powracającymi wspomnieniami i wizjami sennymi. Zaburzenia lękowe stanowią jedną z najliczniej występujących grup zaburzeń w społeczeństwie. Z zaburzeniami lękowymi boryka się aż 15-20 % całej populacji.  

Zaburzenia lękowe – przyczyny i objawy

Zaburzenia lękowe są wyjątkowo liczną grupą, obejmującą liczne dysfunkcje lękowe, zróżnicowane pod względem zarówno przyczyn, objawów, jak i metod leczenia. Niejednorodna etiologia zaburzeń lękowych, wyróżnia czynniki takie jak:

  • predyspozycje genetyczne
  • stresujące sytuacje i wydarzenia
  • nadużywanie substancji psychoaktywnych
  • kłopoty ze zdrowiem fizycznym
  • uwarunkowania osobowościowe
  • wychowanie i czynniki środowiskowe

Poszczególne symptomy zaburzeń lękowych są z kolei kwestią mocno indywidualną. Wymienić można jednak powtarzające się najczęściej objawy, takie jak: przedłużające się uczucie niepokoju, przyspieszone bicie serca, trudności z uspokojeniem się, uczucie napięcia i zaburzenia koncentracji. Wśród objawów somatycznych występują z kolei: suchość w ustach, zawroty głowy, płytki oddech, nudności.

Rozpoznanie i sposób działania w zaburzeniach lękowych

Zaburzenia lękowe, ze względu na swoją różnorodność w obrębie grupy, do której należą, dzielone są na kilka rodzajów. Wśród nich wymienia się: 

  • zespół lęku uogólnionego (GAD), będący chronicznym lękiem, trwającym przez okres minimum miesiąca, niespodziewane uczucie paniki bez wyraźnego powodu, zwane  zespołem lęku napadowego, 
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD), wiążące się z natarczywymi myślami i występowaniem natręctw, 
  • zespół stresu pourazowego (PTSD), będący następstwem silnego, traumatycznego wydarzenia, a także zespół irracjonalnego strachu przed konkretnym czynnikiem wyzwalającym, noszący nazwę zespołu fobii. 


Skuteczną metodą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia pod okiem doświadczonego specjalisty. Terapeuci w Centrum Psychoterapii Przestworza prowadzą różnego rodzaju terapie, które pozwolą dotrzeć do przyczyn lęku i wypracować zmianę zachowań.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk