Zabieg usunięcia zaćmy nie jest na szczęście bardzo niebezpieczny, więc może być w dalszym ciągu przeprowadzany u osoby starszej, która ma również inne problemy zdrowotne. Wszystko zależy tutaj jednak od indywidualnej sytuacji jednostki. Usunięcie zaćmy będzie jednak konieczne – bez tego nasz rodzic bądź dziadek nie odzyska swojego wzroku, a z czasem będzie dochodziło do jeszcze większego mętnienia soczewki. Dla osoby mającej problemy również z pozostałymi czynnościami – utrata pełnej kontroli nad zmysłem widzenia jest bardzo poważnym utrudnieniem.
Co możemy zrobić?
Na pewno musimy umożliwić starszej osobie leczenie zaćmy – przyczynimy się do tego poprzez regularne zabieranie jej na wizyty u specjalistów i wsparcie psychiczne w tym trudnym dla niej czasie. Dodatkowo możemy również dbać o to, aby stosowała się ona do tego, co zaleca jej lekarz – w grę wchodzi tutaj unikanie zbytniego wysiłku i stosowanie kropli z antybiotykiem. My sami na pewno czasami zapominamy o przyjęciu konkretnego leku, więc jest to jeszcze bardziej zrozumiałe u osoby starszej, która ma na głowie kilka chorób jednocześnie.
Nie możemy wywoływać niepotrzebnej paniki swoimi własnymi obawami i pozostawiać osoby starszej samej sobie – w końcu nikt z nas by tego nie chciał. Leczenie zaćmy nie jest bardzo trudne, ale nie oznacza to wcale, że nie jest również stresujące. W podeszłym wieku wszelkie dolegliwości mogą wzbudzać nadmierny lęk – ból zatok, problemy z błędnikiem, bezdech senny. Prawdą jest to, iż w pewnym momencie życia nawet stosunkowo niegroźny upadek może przyczynić się do znacznego pogorszenia zdrowia i późniejszej śmierci. Nie można ignorować żadnych objawów i nie należy zawsze słuchać zapewniać pacjenta, który może pomijać niektóre symptomy. Leczenie zaćmy może być skuteczne, ale trzeba je faktycznie zacząć. Najlepiej wtedy odwiedzić sprawdzone centrum medyczne.