przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Zaćma – jak można pomóc osobie starszej?

Zaćma – jak można pomóc osobie starszej?

Nasi rodzice i dziadkowie w pewnym momencie życia na pewno zaczną doświadczać problemów ze wzrokiem. Bez względu na ich wcześniejsze zdrowie – ryzyko wystąpienia zaćmy zwiększa się z każdym upływającym rokiem, a to naszym zadaniem jest przypilnowanie starszej osoby, która powinna regularnie umawiać się na wizyty kontrolne. W szczególności dotyczy to osób, których bliscy chorują na cukrzycę. Musimy również wziąć pod uwagę to, że starsze pokolenie ma skłonność do ignorowania swoich objawów do ostatniej chwili – czasami więc to my musimy zwracać uwagę na to czy przypadkiem nie zaczęły one ostatnio gorzej widzieć lub skarżą się na objawy, których tam wcześniej nie było.

Zabieg usunięcia zaćmy nie jest na szczęście bardzo niebezpieczny, więc może być w dalszym ciągu przeprowadzany u osoby starszej, która ma również inne problemy zdrowotne. Wszystko zależy tutaj jednak od indywidualnej sytuacji jednostki. Usunięcie zaćmy będzie jednak konieczne – bez tego nasz rodzic bądź dziadek nie odzyska swojego wzroku, a z czasem będzie dochodziło do jeszcze większego mętnienia soczewki. Dla osoby mającej problemy również z pozostałymi czynnościami – utrata pełnej kontroli nad zmysłem widzenia jest bardzo poważnym utrudnieniem.

Co możemy zrobić?

Na pewno musimy umożliwić starszej osobie leczenie zaćmy – przyczynimy się do tego poprzez regularne zabieranie jej na wizyty u specjalistów i wsparcie psychiczne w tym trudnym dla niej czasie. Dodatkowo możemy również dbać o to, aby stosowała się ona do tego, co zaleca jej lekarz – w grę wchodzi tutaj unikanie zbytniego wysiłku i stosowanie kropli z antybiotykiem. My sami na pewno czasami zapominamy o przyjęciu konkretnego leku, więc jest to jeszcze bardziej zrozumiałe u osoby starszej, która ma na głowie kilka chorób jednocześnie.

Nie możemy wywoływać niepotrzebnej paniki swoimi własnymi obawami i pozostawiać osoby starszej samej sobie – w końcu nikt z nas by tego nie chciał. Leczenie zaćmy nie jest bardzo trudne, ale nie oznacza to wcale, że nie jest również stresujące. W podeszłym wieku wszelkie dolegliwości mogą wzbudzać nadmierny lęk – ból zatok, problemy z błędnikiem, bezdech senny. Prawdą jest to, iż w pewnym momencie życia nawet stosunkowo niegroźny upadek może przyczynić się do znacznego pogorszenia zdrowia i późniejszej śmierci. Nie można ignorować żadnych objawów i nie należy zawsze słuchać zapewniać pacjenta, który może pomijać niektóre symptomy. Leczenie zaćmy może być skuteczne, ale trzeba je faktycznie zacząć. Najlepiej wtedy odwiedzić sprawdzone centrum medyczne.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk