przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zaćma operacja – czas oczekiwania oraz kilka faktów o zabiegu.

Zaćma operacja – czas oczekiwania oraz kilka faktów o zabiegu.

Każdy nawet najmniej inwazyjny zabieg to stres dla pacjenta i jego rodziny, a w przypadku zaćmy tym większy, że zazwyczaj operację wykonuje się u osób w podeszłym wieku. Co warto wiedzieć o operacji zaćmy, gdzie najszybciej wykonać ją na NFZ – na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jakie są objawy zaćmy? Jak ją rozpoznać?

 

Zdiagnozowanie zaćmy (katarakty) we wczesnym stadium pozwala zmniejszyć ryzyko powikłań po operacji oraz nie dopuścić do bardziej poważnych chorób oczu takich jak jaskra. Regularne badania kontrolne wzroku, szczególnie po 55 roku życia, kiedy to rozpoczyna się tzw. zamglenie soczewki oka to klucz do trafnej i szybkiej diagnozy.

 

Do najczęściej występujących objawów zaćmy należą:

  • widzenie jakby za mgłą,
  • widzenie podwójne,
  • nadwrażliwość na światło,
  • gorsze widzenie po zmroku,
  • problemy z oszacowaniem odległości przedmiotów.

 

U osób z pogłębiającą się zaćmą, mogą występować trudności w prowadzeniu samochodu, niepewny chód czy problemy w rozpoznaniu osób. Zbagatelizowane objawy mogą mieć nieodwracalne konsekwencje, które często dla pacjenta oznaczają całkowitą ślepotę.

 

Kto narażony jest na wystąpienie zaćmy?

 

Najczęściej mamy do czynienia z tzw. zaćmą nabytą, która dotyka osób w podeszłym wieku. Ma to związek z naturalnym procesem, podczas którego wraz z wiekiem soczewka oka ulega zmętnieniu. To jednak niejedyny powód wystąpienia zaćmy nabytej, na którą wpływ ma także zbytnie nadwyrężanie wzroku, poprzez spędzanie zbyt wielu godzin przed ekranem komputera, telewizora lub telefonu komórkowego. Warto pamiętać, że pracując przed komputerem, należy zaplanować czas na krótkie przerwy oraz trening dla oczu (zamknięcie powiek, zerkanie na przedmioty lub krajobrazy oddalone daleko od nas). Dbanie o wzrok nie pomoże jeśli mamy do czynienia z tzw. zaćmą wrodzoną, którą najczęściej diagnozuje się już u noworodków. Jej charakterystyczne objawy to zaciskanie oczu piąstkami czy występowanie tzw. białej źrenicy (leukokoria).

 

Operacja zaćmy – terminy oraz przebieg zabiegu.

 

Zaćmy nawet w początkowym stadium nie da się leczyć za pomocą farmakologii, konieczne jest usunięcie zamglenia soczewki poprzez zabieg chirurgiczny. Wykonuje się go w znieczuleniu (używane są do tego specjalne krople) co daje pewność, że zabieg będzie całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Warto wspomnieć, że operacja usunięcia zaćmy trwa od ok. 20-30 minut i jest całkowicie nieinwazyjna dla zdrowia i życia pacjenta – także tego w podeszłym wieku, czy po przebytych zawałach serca.

 

Sama operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną – indywidualnie dobraną do oka pacjenta. Choć zabieg trwa krótko, terminy na operację zaćmy, finansowaną przez NFZ, wciąż są zbyt odległe, szczególnie że w wielu przypadkach jest to zabieg ratujący wzrok, a także znacznie wpływający na życie codzienne seniora.

 

Operacja zaćmy – gdzie najszybciej?

 

Chcąc szybko i bezpłatnie zapisać się na operację usunięcia zaćmy, warto rozważyć podróż tuż za naszą południową granicę. W Czeskim Cieszynie w ramach umowy transgranicznej można skorzystać z usług renomowanej kliniki Tesin Medic Clinic, w której pracuje polska kadra medyczna. Co więcej, taki zabieg będzie sfinansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wysoka jakość usług, pomoc w załatwieniu formalności, a często nawet w samej podróży i zakwaterowaniu – to wszystko sprawia, że coraz więcej naszych rodaków ceni sobie rozwiązanie wykonania operacji usunięcia zaćmy w Czechach.

 

Aby poznać szczegóły zabiegu, a także zarezerwować najszybszy termin usunięcia zaćmy – warto skontaktować się z personelem kliniki.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk