przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Zalety stosowania ortezy barku po urazie: jak przyspieszyć powrót do zdrowia?

Zalety stosowania ortezy barku po urazie: jak przyspieszyć powrót do zdrowia?

Bark jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w ludzkim ciele, łącząc ramię z klatką piersiową. Dzięki niemu możemy wykonywać szeroki zakres ruchów, jednak jego struktura sprawia, że jest również narażony na różnego rodzaju urazy. Skręcenia, naderwania czy zwichnięcia to tylko niektóre z problemów, z jakimi możemy się spotkać. W takich sytuacjach kluczowe jest odpowiednie postępowanie, a jednym z ważnych elementów rehabilitacji jest stosowanie ortezy barku.

Dlaczego warto stosować ortezy barku po urazie?

  1. Stabilizacja stawu: Po urazie ważne jest, aby unikać ruchów, które mogłyby nasilić uszkodzenie. Orteza zapewnia odpowiednie unieruchomienie, jednocześnie umożliwiając pewien zakres ruchów, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania.
  2. Redukcja bólu: Uciśnięcie i stabilizacja stawu barkowego dzięki ortezie może pomóc w zmniejszeniu bólu, co jest kluczowe zarówno dla komfortu pacjenta, jak i skuteczności rehabilitacji.
  3. Wsparcie dla procesu gojenia: Orteza może pomóc w odciążeniu stawu, co jest niezwykle ważne, szczególnie w przypadku naderwań. Dzięki temu tkanki mają czas na regenerację i prawidłowe zrosty.

Jak wybrać odpowiednią orteze dla siebie?

Przy wyborze ortezy warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Ważne jest, aby była ona odpowiednio dopasowana do rodzaju urazu, a także indywidualnych potrzeb pacjenta. Niektóre ortezy są dedykowane specjalnie dla sportowców, inne dla osób, które doznały poważniejszych urazów.

Ortezy barku dostępne są w różnych wariantach – od prostych bandażów, przez modele z usztywnieniem, aż po zaawansowane ortezy z możliwością regulacji zakresu ruchów. Wybór odpowiedniego modelu zależy od stopnia uszkodzenia, wieku pacjenta oraz oczekiwanego czasu rekonwalescencji.

Podsumowanie

Orteza barku to nie tylko narzędzie wspomagające proces leczenia po urazie, ale także środek prewencyjny chroniący przed kolejnymi uszkodzeniami. W wielu przypadkach po urazie pacjenci czują pewien dyskomfort czy obawę przed pełnym wykorzystaniem ręki. Orteza nie tylko fizycznie wspiera staw, ale również działa na korzyść psychicznego komfortu osoby noszącej.

Współczesne ortezy są wynikiem zaawansowanych badań i technologii. Materiały, z których są wykonane, zapewniają odpowiednią wentylację, są lekkie i wytrzymałe. Ponadto ich design został zaprojektowany tak, aby jak najlepiej dopasować się do kształtu ciała i zapewnić maksymalny komfort noszenia.

Orteza barku to również inwestycja w przyszłość. Regularne noszenie jej, zwłaszcza w sytuacjach, które zwiększają ryzyko urazu, może chronić przed poważniejszymi problemami w przyszłości. Warto pamiętać, że zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie.

Jednakże, chociaż orteza barku jest niewątpliwie pomocna, nie powinna zastępować kompleksowej rehabilitacji. Kluczowym elementem powrotu do pełnej sprawności jest indywidualnie dostosowany plan ćwiczeń, regularne konsultacje z fizjoterapeutą i przestrzeganie zaleceń medycznych. Orteza jest jedynie jednym z narzędzi, które w połączeniu z innymi metodami leczenia dają najlepsze efekty.

Dbanie o swoje zdrowie to inwestycja na całe życie. Poprzez odpowiednią reakcję na urazy, stosowanie ortezy i przestrzeganie zaleceń specjalistów możemy zapewnić sobie komfort życia i unikać długotrwałych komplikacji. W dzisiejszych czasach dostęp do wiedzy medycznej i nowoczesnych rozwiązań jest łatwiejszy niż kiedykolwiek, warto więc z niego korzystać w pełni.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk