Zapalenie miazgi to rodzaj reakcji obronnej organizmu, która ma na celu zneutralizować szkodliwe czynniki, niszczące głębiej położone struktury zęba. Początkowo jest to proces odwracalny, którego dolegliwości bólowe można zahamować na kilka sposobów.

Po pierwsze: leczenie przeciwbólowe

W przypadku świeżego zapalenia miazgi ból zwykle jest krótki i samoistny, natomiast silne, długie i pulsujące bóle z dużym prawdopodobieństwem będą świadczyć o nasilonym procesie zapalnym miazgi zęba. Jeżeli mamy do czynienia z silnym bólem, to w pierwszej kolejności odpowiednie jest sięgnięcie po leki przeciwbólowe, a następnie pilne skierowanie się na wizytę do stomatologa. Dobrym wyborem będą leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które wykazują właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Wśród nich znajdują się leki zawierające substancję czynną np. deksketoprofen, które są dostępne bez recepty w formie tabletek lub granulatu do sporządzania roztworu doustnego (ta forma działa jeszcze szybciej).

Po drugie: wizyta u dentysty

Zapalenie miazgi to proces, który im wcześniej jest wykryty i leczony przez stomatologa, tym większą ma szansę na mniej radykalne postępowanie lecznicze. Proces ten zapoczątkowują bakterie próchnicotwórcze, dostające się do komory zęba przez ubytek próchnicowy. W odpowiedzi na to do tkanek zęba napływają liczne komórki odpornościowe, które niszczą patogeny i eliminują zagrożenie. Jednak gdy proces zapalny trwa zbyt długo, dochodzi do znacznego zniszczenia struktur zęba. Miazga obumiera i tworzy się martwica, która wymaga pilnego zaopatrzenia przez lekarza dentystę, ze względu na możliwość rozwoju zapalenia w tkankach twardych otaczających ząb (kości) i wytworzenia ropnia.

Po trzecie: właściwa higiena jamy ustnej

W przypadku zapalenia miazgi największe znaczenie mają działania profilaktyczne, które nie pozwalają na rozwinięcie się procesu chorobotwórczego. W tym celu warto jest przestrzegać kilku zasad higieny jamy ustnej, które zabezpieczą strukturę zębów przed szkodliwymi bakteriami. Wśród nich wyróżnia się dokładne szczotkowanie zębów – minimum 2 razy dziennie – pastą zawierającą fluor, zgodnie z zaleconą przez stomatologa metodą szczotkowania np. przez wymiatanie. Oprócz tego ważne jest systematyczne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzą się patologiczne mikroorganizmy. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w płyn do płukania jamy ustnej, który zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego i działa przeciwbakteryjnie.

Po trzecie: odpowiednia dieta

Jeżeli chcemy ustrzec się przed bakteriami wywołującymi próchnicę, a tym samym zapalenie miazgi, warto zwrócić uwagę na to, jakie posiłki spożywamy. W tym przypadku oczywiście zaleca się ograniczenie spożywania słodyczy, słodkich napojów, a nawet bardzo słodkich owoców, szczególnie bezpośrednio przed snem. To właśnie zawarte w nich cukry są podstawą metabolizmu bakterii próchnicotwórczych, które wytwarzając kwas mlekowy, powodują demineralizację i uszkodzenie szkliwa zębów.

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk