Po pierwsze: leczenie przeciwbólowe
W przypadku świeżego zapalenia miazgi ból zwykle jest krótki i samoistny, natomiast silne, długie i pulsujące bóle z dużym prawdopodobieństwem będą świadczyć o nasilonym procesie zapalnym miazgi zęba. Jeżeli mamy do czynienia z silnym bólem, to w pierwszej kolejności odpowiednie jest sięgnięcie po leki przeciwbólowe, a następnie pilne skierowanie się na wizytę do stomatologa. Dobrym wyborem będą leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które wykazują właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Wśród nich znajdują się leki zawierające substancję czynną np. deksketoprofen, które są dostępne bez recepty w formie tabletek lub granulatu do sporządzania roztworu doustnego (ta forma działa jeszcze szybciej).
Po drugie: wizyta u dentysty
Zapalenie miazgi to proces, który im wcześniej jest wykryty i leczony przez stomatologa, tym większą ma szansę na mniej radykalne postępowanie lecznicze. Proces ten zapoczątkowują bakterie próchnicotwórcze, dostające się do komory zęba przez ubytek próchnicowy. W odpowiedzi na to do tkanek zęba napływają liczne komórki odpornościowe, które niszczą patogeny i eliminują zagrożenie. Jednak gdy proces zapalny trwa zbyt długo, dochodzi do znacznego zniszczenia struktur zęba. Miazga obumiera i tworzy się martwica, która wymaga pilnego zaopatrzenia przez lekarza dentystę, ze względu na możliwość rozwoju zapalenia w tkankach twardych otaczających ząb (kości) i wytworzenia ropnia.
Po trzecie: właściwa higiena jamy ustnej
W przypadku zapalenia miazgi największe znaczenie mają działania profilaktyczne, które nie pozwalają na rozwinięcie się procesu chorobotwórczego. W tym celu warto jest przestrzegać kilku zasad higieny jamy ustnej, które zabezpieczą strukturę zębów przed szkodliwymi bakteriami. Wśród nich wyróżnia się dokładne szczotkowanie zębów – minimum 2 razy dziennie – pastą zawierającą fluor, zgodnie z zaleconą przez stomatologa metodą szczotkowania np. przez wymiatanie. Oprócz tego ważne jest systematyczne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzą się patologiczne mikroorganizmy. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w płyn do płukania jamy ustnej, który zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego i działa przeciwbakteryjnie.
Po trzecie: odpowiednia dieta
Jeżeli chcemy ustrzec się przed bakteriami wywołującymi próchnicę, a tym samym zapalenie miazgi, warto zwrócić uwagę na to, jakie posiłki spożywamy. W tym przypadku oczywiście zaleca się ograniczenie spożywania słodyczy, słodkich napojów, a nawet bardzo słodkich owoców, szczególnie bezpośrednio przed snem. To właśnie zawarte w nich cukry są podstawą metabolizmu bakterii próchnicotwórczych, które wytwarzając kwas mlekowy, powodują demineralizację i uszkodzenie szkliwa zębów.