Ból związany z zapaleniem pęcherza towarzyszy częściej kobietom. Mężczyznom z kolei trudno szybko podjąć leczenie, bo myli się im on z objawami chorób prostaty. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza i najlepsze środki zaradcze?

Zapalenie pęcherza częściej dotyka kobiety

Budowa żeńskiego układu moczowego sprawia, że dość łatwo jest nabawić się zapalenia pęcherza. Jest to zakażenie bakteryjne, a te wyjątkowo łatwo przenoszą się pomiędzy pochwą, odbytem i układem moczowym. Czasem wystarczą do tego obcisłe, mało przewiewne spodnie lub np. siedzenie na mokrym pomoście w wilgotnym kostiumie kąpielowym.

Z tego powodu dolegliwość tak często dotyka młode kobiety, szczególnie w letnich miesiącach. Kolejne mocno narażone grupy to kobiety w ciąży i w okresie menopauzy. Zmiana składu hormonalnego zaburza równowagę w okolicach pochwy, a więc do namnażania drobnoustrojów może dojść łatwiej, niż zwykle.

U mężczyzn: zapalenie pęcherza, czy prostata?

Zapalenie pęcherza dotyka głównie kobiety, ale występuje też u mężczyzn. Panowie dość często mylą zapalenie pęcherza z problemami z prostatą. Naturalne metody, takie jak picie soku z żurawiny, w ich przypadku nie zaszkodzi. Jednak dodatkowo dobrze by było, by stosowali środki przeznaczone konkretnie na problemy z prostatą, takie jak Prostamol Uno, który także zawiera naturalne wyciągi roślinne (z palmy karłowatej), ale ma wygodniejszą, naturalną formę kapsułek.

Problemy z prostatą można odróżnić po nieco zmniejszonym strumieniu moczu, mimo że jego ilość pozostaje bez zmian (wizyty w toalecie w związku z tym wydłużają się, bo pęcherza nie da się do końca opróżnić). Tymczasem przy zapaleniu pęcherza, nawet jeśli nic nie piłeś, czekają Cię krótkie i bolesne wizyty w toalecie, podczas których nie uda się oddać więcej, niż kilka kropli moczu. Warto pamiętać, że młodzi mężczyźni rzadko cierpią na problemy z prostatą, podczas gdy w związku z aktywnością seksualną zapalenie cewki moczowej zdarza im się dość często. Natomiast u starszych obie te przypadłości mogą występować równocześnie.

Leczenie zapalenia pęcherza

W leczeniu zapalenia pęcherza zaskakująco skuteczne są stare, domowe sposoby, takie jak picie dużej ilości wody – kilka litrów dziennie. Alternatywnie mogą to być niesłodzone soki z owoców bogatych w witaminę C, jak żurawina, cytryna czy mirabelka. Aby do końca wyleczyć dolegliwości, trzeba wystrzegać się co najmniej przez kilka dni ryzykownych zachowań, takich jak noszenie strojów odsłaniających nerki, kąpiele w jeziorze, siedzenie na ziemi itp. Wskazane mogą być też moczopędne herbatki: z pokrzywy czy bratka.

Jak rozpoznaje się zapalenie pęcherza?

Podczas zapalenia pęcherza odczuwalne jest silne parcie na pęcherz. Można mieć wrażenie, że pęcherz jest cały czas pełny, mimo że tak naprawdę jest pusty. Oddawaniu moczu towarzyszy pieczenie i szczypanie. Leczenie zapalenia pęcherza przynosi rezultaty zazwyczaj po kilku dniach. Rozpoznania można dokonać samodzielnie na podstawie bardzo charakterystycznych objawów. Dopiero jeśli nie ustępują lub są niepokojąco silne, warto umówić się do lekarza. Ten wykona analizę moczu, po której będzie mógł stwierdzić, jakie bakterie stoją za zakażeniem i może przepisać antybiotyki.

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk