Ciąża to z pewnością wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. W oczekiwaniu na dziecko trzeba jednak również pamiętać o tym, iż przez kolejne dziewięć miesięcy ważna jest szczególna troska o zdrowie własne i intensywnie rozwijającego się dziecka. Regularne badania i wizyty lekarskie pozwalają stwierdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo. Zdarza się, iż u niektórych kobiety utrzymuje się wysoki poziom cukru, który może świadczyć o cukrzycy ciążowej. Taki stan, jeśli nie jest kontrolowany, niesie za sobą poważne konsekwencje dla obojga – matki i dziecka. Czym jest cukrzyca ciążowa? W jaki sposób się objawia? Jak przebiega jej diagnoza i czym może skutkować w przyszłości?
Cukrzyca ciążowa – czym jest i co o niej świadczy?
Cukrzyca ciążowa to choroba, na którą choruje coraz więcej kobiet. Nieleczona może być bardzo groźna dla zdrowia matki i dziecka, dlatego to niezwykle ważne, aby systematycznie dokonywać pomiaru poziomu cukru we krwi podczas ciąży. Gdy utrzymuje się on na zbyt wysokim poziomie, oznacza to, że kobiecy organizm przestaje tolerować węglowodany, co w konsekwencji przyczynia się właśnie do zwiększonego stężenia glukozy we krwi.
Cukrzyca ciążowa jest przeważnie spowodowana zaburzeniami, jakie zachodzą w kobiecym organizmie pod wpływem zmian w gospodarce hormonalnej. Należy mieć na uwadze, iż cukrzyca ciążowa jest bardziej prawdopodobna u kobiet, które planują macierzyństwo w starszym wieku.
Warto już od pierwszych dni monitorować stężenie glukozy w trakcie ciąży – norma na czczo to 92 mg/dl. Jeśli wynik przekracza tę wartość, konieczne jest przeprowadzenie tzw. testu OGTT w celu potwierdzenia nieprawidłowości i ewentualnego zdiagnozowania cukrzycy ciążowej.
Jakie mogą być konsekwencje braku kontroli lub braku wykrycia cukrzycy ciążowej u kobiety?
Zarówno brak diagnozy, jak i brak zmiany w trybie życia w przypadku występowania cukrzycy ciążowej mogą być bardzo niebezpieczne – zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka.
Glukoza znajdująca się w kobiecym organizmie może powodować nie tylko hiperglikemię u samej kobiety, ale i podwyższenie poziomu cukru we krwi rozwijającego się płodu. W ten sposób w jego ciele dochodzi do wzmożonej produkcji insuliny, co może skutkować szybszym wzrostem masy ciała.
Duże dziecko, które ma powyżej czterech kilogramów w trakcie porodu, może być narażone na różne urazy, a także uzyskanie niskiej oceny w skali Apgar odnoszącej się do kondycji zdrowotnej noworodka po porodzie. W najgorszych przypadkach u dzieci może rozwinąć się wada wrodzona, która najczęściej dotyczy serca. Ponadto u noworodków istnieje w takiej sytuacji bardzo wysokie ryzyko zachorowania na hiperglikemię.
Kobiety natomiast są bardziej narażone na konieczność wykonania cięcia cesarskiego lub pojawienie się u nich stanu przedrzucawkowego.
Czy można leczyć cukrzycę ciążową?
Leczenie cukrzycy ciążowej jest niezbędne, a kobieta z tą chorobą jest objęta specjalistyczną opieką medyczną. W całym procesie leczenia konieczna jest zmiana trybu życia. Polega ona na zmianie sposobu odżywiania i rezygnacji z niektórych produktów spożywczych o wysokim indeksie glikemicznym. Kolejny aspekt dotyczy zwiększenia aktywności fizycznej, dopasowanej do możliwości organizmu kobiety ciężarnej. Leczenie farmakologiczne jest wprowadzane jedynie wtedy, gdy zmiany w trybie życia nie pomagają w osiągnięciu oczekiwanego spadku poziomu stężenia glukozy we krwi. Wtedy lekarz może zarekomendować insulinoterapię.
Źródła:
- https://www.freestyle.abbott/pl-pl/artykuly/o-cukrzycy/cukrzyca-ciazowa/badanie-glukozy-w-ciazy.html
- https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/wybrane-problemy-z-zakresu-ciazy–porodu-i-pologu,cukrzyca-ciazowa—przyczyny–objawy–leczenie-i-profilaktyka,artykul,66199987.html
- https://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/inne/66438,cukrzyca-u-kobiet-w-ciazy
- https://psychomedic.pl/cukrzyca-ciazowa-geneza-objawy-leczenie/
- https://www.mp.pl/cukrzyca/lista/104976,zmiana-kryteriow-rozpoznania-cukrzycy-ciazowej
Artykuł Sponsorowany