przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Zdejmowanie soczewek – jak to robić zachowując zasady higieny?

Zdejmowanie soczewek – jak to robić zachowując zasady higieny?

Zdejmowanie soczewek – jak to robić zachowując zasady higieny?

Dzięki szkłom kontaktowym możliwe jest korygowanie wielu wad wzroku, co pozwala na poprawę komfortu codziennego funkcjonowania. Jeżeli jednak podejmie się decyzję o codziennym użytkowaniu soczewek, należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny podczas ich zdejmowania. W przeciwnym bowiem razie, narażamy się na szereg problemów.

Jakie mogą być skutki nieprzestrzegania zasad higieny podczas ściągania soczewek?

Zdejmowanie soczewek wydaje się być prostą, rutynową czynnością. I tak faktycznie jest, o ile użytkujemy soczewki już od jakiegoś czasu. Warto jednak wiedzieć, że to nie szybkie zdejmowanie soczewek jest najważniejsze. Najistotniejsze jest bowiem to, aby soczewki kontaktowe ściągać we właściwy sposób, zgodnie z zasadami higieny. Jeśli nie będziemy ich przestrzegać, możemy przenieść do swoich oczu groźne bakterie, wirusy bądź chorobotwórcze grzyby. Nietrudno wówczas o rozwój zapalenia spojówek, zwłaszcza jeżeli mamy osłabioną odporność. Niewłaściwe zdejmowanie soczewek może też skutkować się podrażnieniem oczu.

Po pierwsze: umyj ręce!

Zanim w ogóle rozpoczniemy zdejmowanie soczewek, koniecznie upewnijmy się, że nasze ręce są czyste. Należy więc w pierwszej kolejności przystąpić do ich dokładnego mycia, najlepiej przy użyciu wody z mydłem. Potem dłonie trzeba starannie osuszyć, na przykład ręcznikiem papierowym, aby na palcach nie pozostały żadne pyłki. Mycie rąk to podstawowa zasada higieny, pozwalająca na pozbycie się bakterii, wirusów czy innych groźnych dla oczu zanieczyszczeń.

Jak zdjąć soczewki? Ostrożnie!

Zdejmowanie soczewek musi być bardzo ostrożnie. Należy robić to delikatnie, z wyczuciem. Na początku warto rozchylić powiekę i przytrzymać ją przy pomocy palców. Później palcem wskazującym należy zsunąć szkło kontaktowe nieco w dół. Kolejny krok to złapanie soczewki palcem wskazującym i kciukiem oraz wyjęcie jej z oka. Warto zadbać o równo przycięte paznokcie, aby podczas ściągania nie uszkodzić powierzchni soczewki. Jest to kluczowe w przypadku soczewek dwutygodniowych i miesięcznych, które mogłyby nie nadawać się do dalszego użytkowania.

Odpowiednie płukanie i przechowywanie soczewek

Prawidłowa technika ściągania soczewek oraz umyte ręce to tylko połowa sukcesu. Nie mniej ważne jest właściwe pielęgnowanie naszych soczewek, o ile rzecz jasna nie są to jednodniowe szkła kontaktowe. W trosce o higienę soczewek pomoże zadbać nam oczywiście płyn do soczewek. Ponieważ substancje w nim zawarte będą miały kontakt z naszymi oczami, wybierajmy tylko płyny rekomendowane przez okulistów i odpowiednio przebadane. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że płyn będzie dobrze tolerowany i nie wywoła alergii. Zawsze należy też obserwować stan swoich spojówek, jeżeli z jakichś względów dokonujemy zmiany płynu. Soczewki trzeba płukać przed każdym ich ponownym założeniem, a także wówczas, gdy dostrzeżemy jakiekolwiek zabrudzenie na ich powierzchni. Jeżeli ono jednak wystąpi, pomocne mogą okazać się nawilżające krople do oczu. Zniwelują one uczucie piasku pod powiekami i pomogą zregenerować się spojówce.
Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk