przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Zespół cieśni nadgarstka – czym jest i w jaki sposób go leczyć?

Zespół cieśni nadgarstka – czym jest i w jaki sposób go leczyć?

Pojawienie się zespołu cieśni nadgarstka (ZCN) może mieć podłoże związane zarówno z charakterem wykonywanej pracy, jak i z chorobami towarzyszącymi, które zwiększają ryzyko pojawienia się tego typu dolegliwości. Warto wiedzieć, że jest to choroba zaliczana do objawów neurologicznych, przy czym za pojawiające się dolegliwości odpowiada ucisk mechaniczny nerwu. Z tego powodu do możliwych metod leczenia można zaliczyć leczenie farmakologiczne (stosowane w początkowym stadium choroby) oraz leczenie operacyjne (dające bardzo dobre rezultaty przy zaawansowanym zespole cieśni nadgarstka). Dlatego warto dowiedzieć się, jak przebiega tego typu choroba i w jaki sposób pacjent może powrócić do pełnej sprawności.

Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka często pojawia się u osób wykonujących codziennie powtarzalne ruchy dłoni, na przykład podczas pracy przy komputerze, gry na instrumencie czy w trakcie uprawiania różnego rodzaju sportów. Z tego też powodu ZCN zwykle obejmuje rękę dominującą, czyli u osób praworęcznych częściej pojawi się w prawej dłoni, a u osób leworęcznych w lewej. Należy jednak wspomnieć, że zespół cieśni nadgarstka może również wynikać z innych chorób, szczególnie takich jak choroby reumatyczne, niedoczynność tarczycy, gruźlica czy cukrzyca. Ponadto niekiedy ZCN pojawia się również u kobiet w ciąży ze względu na obrzęk występujący w okolicach dłoni i nadgarstka.

W początkowym stadium choroby objawy pojawiające się przy zespole cieśni nadgarstka mają charakter przemijający i nieutrudniający codziennego funkcjonowania. Oznacza to, że zwykle mijają po kilku minutach i z tego też powodu niekiedy są ignorowane przez pacjentów. W miarę zwiększania się nacisku na nerw dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe i długotrwałe, uniemożliwiając w niektórych przypadkach wykonywanie codziennych czynności i skupienie się na pracy. Warto przy tym wspomnieć, że leczenie farmakologiczne zespołu cieśni nadgarstka przynosi najlepsze efekty w początkowym stadium choroby. Dlatego im szybciej zareagujemy na niepokojące objawy, tym większe zyskamy szanse na nieoperacyjne wyleczenie ZCN. Do najczęściej występujących objawów można między innymi zaliczyć:

– drętwienie i mrowienie dłoni w okolicach nadgarstka lub kciuka i palca wskazującego, – ból nadgarstka, – osłabienie siły mięśni (szczególnie podczas chwytania poszczególnych przedmiotów czy w trakcie naciskania), – słabsze czucie w opuszkach palców,  – częste bóle dłoni po przebudzeniu się.

Zespół cieśni nadgarstka – zabieg jako sposób na powrót do pełnej sprawności

W bardziej zaawansowanych stanach zespołu cieśni nadgarstka lub w sytuacji, gdy leczenie farmakologiczne oraz fizjoterapia nie zapewniają pożądanych efektów, jednym z najlepszych sposobów na powrót do pełnej sprawności staje się leczenie operacyjne wykonywane między innymi w gabinetach kliniki Czas na Zdrowie w różnych miejscach w kraju. W przypadku takiej choroby jak zespół cieśni nadgarstka zabieg polega na odbarczeniu cieśni nadgarstka (przecięciu troczka zginaczy) i może zostać wykonany jedynie w znieczuleniu miejscowym, co skraca czas rekonwalescencji bezpośrednio po interwencji chirurgicznej. Następnie niezwykle ważna staje się rehabilitacja. Z kolei czas powrotu do dawnej sprawności zajmuje mniej więcej miesiąc.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk