przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Źródła zakażeń Legionellą. Co warto wiedzieć?

Źródła zakażeń Legionellą. Co warto wiedzieć?

Zapobieganie rozwojowi Legionelli w tych systemach obejmuje prawidłową konserwację, czyszczenie, dezynfekcję oraz monitorowanie jakości wody, szczególnie w kontekście temperatury, która jest kluczowa dla wzrostu bakterii Legionella. Regularne badania wody oraz przestrzeganie odpowiednich standardów sanitarnych są niezbędne, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia legionellozy. Jakie są źródła zakażeń tą groźna bakterią?

Legionella to rodzaj bakterii, która może powodować groźne dla zdrowia ludzi choroby, takie jak legionelloza oraz gorączka Pontiac. Zakażenia Legionellą mogą być poważne, szczególnie dla osób starszych, o osłabionym układzie odpornościowym lub z pewnymi schorzeniami.

Dla zapobiegania zakażeniom Legionellą, ważne jest regularne i właściwe utrzymanie oraz dezynfekcja systemów wodnych. W przypadku budynków publicznych i komercyjnych istotne jest przestrzeganie odpowiednich standardów i przepisów dotyczących bezpieczeństwa wodnego, nadzorowanie którego spoczywa na barkach właścicieli lub administratorach budynków.

Systemy wodne, w jakich występuje Legionella?

Legionella rozwija się głównie w sztucznych systemach wodociągowych, czyli tam gdzie woda zapewnia warunki sprzyjające jej wzrostowi. Oto niektóre z systemów wodnych, w których może występować Legionella

  • Chłodnice przy wentylatorach są to urządzenia, które wykorzystują wodę do chłodzenia powietrza najczęściej instalowane w większych budynkach, zakładach przemysłowych czy centrach handlowych.
  • Instalacje transportujące wodę, które obejmują rury wodociągowe i systemy kanalizacyjne.
  • Urządzenia specjalistyczne, w tym respiratory, zwłaszcza jeśli nie są prawidłowo dezynfekowane.
  • Punkty poboru wody, w tym krany i prysznice, wszelkie urządzenia, które wytwarzają aerozole wodne mogą stanowić punkt zakażenia w sytuacji jeżeli temperatura wody wynosi powyżej 20°C.
  • Klimatyzatory, zarówno te w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych.

W jakich obiektach najczęściej rozwija się Legionella?

Bakteria odpowiedzialna za chorobę legionellozę, może rozwijać się w różnych typach budynków i instalacji, szczególnie tam, gdzie występują odpowiednie warunki sprzyjające jej wzrostowi i namnażaniu. Przyjrzyjmy się w jakich obiektach może funkcjonować ten niebezpieczny drobnoustrój.

Hotele i obiekty noclegowe

Systemy klimatyzacyjne, fontanny, jacuzzi i prysznice w hotelach mogą sprzyjać rozwojowi Legionelli, szczególnie w tych przypadkach, kiedy woda w instalacjach nie jest odpowiednio dezynfekowana.

Szpitale i placówki medyczne

Systemy wentylacji, prysznice i podgrzewacze wody w placówkach medycznych stanowią potencjalne źródło zakażenia Legionellą, co jest szczególnie niebezpieczne dla przebywających w nich pacjentów z osłabionym układem immunologicznym.

Obiekty sportowe oraz użyteczności publicznej

Baseny, sauny, kompleksy sportowe, centra rekreacyjne, czyli wszelkie te miejsca z, których funkcjonowanie wiąże się z obecnością wody, które mogą tworzyć aerozole zawierające bakterie, są potencjalnym źródłem zakażenia.

Budynki mieszkalne

Ciepła woda w instalacjach domowych, zraszacze, prysznice, fontanny i jacuzzi w prywatnych domach i mieszkaniach mogą również być miejscami rozwijania się Legionelli.

Obiekty komercyjne

Biurowce, centra handlowe, restauracje i inne obiekty komercyjne, których funkcjonowanie wiąże się z dużym ruchem i rotacją ludzi również mogą być narażone na rozwój Legionelli w systemach wentylacyjnych i wodociągowych.

Statki i statki wycieczkowe

Funkcjonujące na statkach systemy klimatyzacyjne, jacuzzi, prysznice i inne podobne urządzenia stanowią potencjale źródło rozwoju niebezpiecznej bakterii oraz zakażenia, zwłaszcza przy dłuższych rejsach i wycieczkach.

Obiekty przemysłowe

Fabryki, zakłady produkcyjne i obiekty przemysłowe mogą również stanowić ryzyko związane z Legionellą, szczególnie jeśli istnieją systemy chłodzenia i wentylacji.

Wszystkie te miejsca wymagają odpowiedniej kontroli, konserwacji, dezynfekcji oraz bieżącego monitorowania jakości wody po to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażeń Legionellą i zabezpieczyć zdrowie ludzi korzystających z tych obiektów.

Odnawialne źródła energii, a Legionella

Niektórzy mogą być zdziwieni, ale instalacje solarne lub pompy ciepła są także potencjalnymi miejscami sprzyjającymi rozwijaniu się bakterii. Ryzyko wzrasta w chwili kiedy nie są one właściwie zainstalowane, utrzymane i kontrolowane. Instalacje solarne wykorzystują energię słoneczną do podgrzewania wody, która może stać się miejscem rozwoju Legionelli, szczególnie jeśli temperatura wody w systemie nie osiąga odpowiednio wysokiego poziomu, który zahamowałby wzrost bakterii.

Z kolei pompy ciepła wykorzystują różnice temperatur do ogrzewania wody. Jeżeli woda w systemie nie osiąga wystarczająco wysokiej temperatury, może to również prowadzić do namnażania Legionelli. Szczególnie narażoną grupę urządzeń stanowią systemy z niską temperaturą, takie jak pompy ciepła o niskich temperaturach podgrzewu.

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk