- Badania ginekologiczne
- Badania kardiologiczne
- Biopsja tarczycy
- Ortopedia regeneracyjna
- pliki dla pacjenta
- Zabiegi chirurgiczne
EKG wysiłkowe w Szczecinie
Zapraszamy do Przychodni Medycznej Pramed na EKG wysiłkowe w Szczecinie. Jest to badanie, które zleca lekarz kardiolog. W naszej przychodni wykonujemy EKG wysiłkowe prywatnie, więc skierowanie na badanie nie jest potrzebne.
Dlaczego warto wykonać EKG wysiłkowe?
To badanie odgrywa ogromnę rolę w profilaktyce chorób serca. Dane pochodzące z raportów Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że choroby układu krążenia odpowiadają aż za 46 proc. zgonów w Polsce.
Czynnikiem predysponującym do rozwoju tych chorób jest przede wszystkim niehigieniczny tryb życia – nieodpowiednia dieta, brak wystarczającej aktywności fizycznej, nadmierny stres, palenie papierosów oraz brak troski o profilaktykę.
Problemy zdrowotne są przez Polaków bardzo często bagatelizowane, w efekcie czego trafiają do lekarza dopiero wtedy, gdy choroba jest już w zaawansowanej fazie rozwoju. Na choroby układu krążenia mogą wskazywać takie dolegliwości, jak powtarzające się bóle w klatce piersiowej, łatwa męczliwość, zadyszka, duszności. Te objawy są wskazaniem do wizyty w gabinecie kardiologa. Wykonanie badania, jakim jest próba wysiłkowa umożliwia szybkie wykrycie nieprawidłowości oraz znalezienie przyczyny jej wystąpienia.
EKG wysiłkowe – czemu służy badanie?
EKG wysiłkowe, zwane inaczej testem wysiłkowym lub próbą wysiłkową to nieinwazyjne badanie elektrokardiograficzne, które służy do oceny pracy serca, tętna i ciśnienia tętniczego krwi w ruchu. W trakcie próby wysiłkowej lekarz obserwuje zmiany w zapisie EKG podczas stopniowo zwiększanego wysiłku fizycznego. Wraz ze wzrostem aktywności fizycznej w organizmie rośnie zapotrzebowanie na tlen. W przypadku osoby z dolegliwościami ze strony układu krążenia po przekroczeniu pewnego progu wysiłku fizycznego, organizm nie jest w stanie poradzić sobie z niedostateczną ilością tlenu i zaczyna rozwijać cechy niedokrwienia mięśnia sercowego.
Co wykrywa EKG wysiłkowe?
Próba wysiłkowa jest nieocenionym badaniem w diagnostyce chorób układu krążenia oraz zaburzeń rytmu serca. Umożliwia wykrycie m.in. choroby niedokrwiennej serca.
EKG wysiłkowe – jak się przygotować do badania?
Na 12 godzin przed przystąpieniem do badania należy unikać wysiłku fizycznego. Na około 3 godziny przed próbą wysiłkową nie należy: jeść posiłku, pić kawy i herbaty oraz palić papierosów. Na badanie warto założyć wygodnie ubranie i obuwie.
EKG wysiłkowe – przebieg badania
Do klatki piersiowej osoby badanej przyczepiane są elektrody z przewodami połączonymi z systemem monitorowania EKG. To dzięki nim możliwa jest analiza pracy serca. Na ramię pacjenta nakłada się mankiet do pomiaru ciśnienia tętniczego.
Test wysiłkowy przeprowadzany jest na bieżni ruchomej lub rowerze stacjonarnym – metodę dobiera się na podstawie możliwości ruchowych pacjenta. EKG wysiłkowe przeprowadza się do chwili osiągnięcia maksymalnego, tolerowanego przez pacjenta zmęczenia. Ważne jest także zarejestrowanie pracy serca w czasie, gdy pacjent przestaje wykonywać aktywność, a jego serce powoli się uspokaja.
Ile trwa EKG wysiłkowe?
Próba wysiłkow trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut – czas ten jest zależny od indywidualnych możliwości pacjenta. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących, niebezpiecznych symptomów, jak m.in. nagły wzrost lub spadek ciśnienia czy obniżenie ciśnienia skurczowego, badanie powinno zostać przerwane. Wszelkie nieprawidłowości należy zgłaszać na bieżąco osobie, która czuwa nad przebiegiem badania.
EKG wysiłkowe – wskazania do badania
Wskazaniem do wykonania próby wysiłkowej jest przede wszystkim:
- podejrzenie chorób układu krążenia, w tym choroby wieńcowej czy choroby niedokrwiennej serca;
- zaburzenia pracy serca;
- konieczność oceny pracy rozrusznika serca;
- znalezienie przyczyn dolegliwości bólowych w klatce piersiowej.
EKG wysiłkowe u sportowców
Próbę wysiłkową wykonuje się także u sportowców oraz osób chcących bezpiecznie uprawiać aktywność fizyczną – wówczas ich celem jest przede wszystkim ocena wydolności organizmu i czynności układu krążenia
Masz pytania?