EKG wysiłkowe Szczecin

Umów Wizytę

EKG wysiłkowe Szczecin

Umów Wizytę

EKG wysiłkowe jest to badanie, które pokazuje jak pracuje serce pacjenta, gdy obciążone jest ono wysiłkiem fizycznym. Test wysiłkowy pozwala na:

  • diagnostykę bólów ulokowanych w klatce piersiowej;
  • diagnostykę zmian w elektrokardiogramie – ocenianych jako niespecyficzne;
  • ocenę zaawansowania choroby niedokrwiennej serca;
  • kwalifikacja chorych do poszczególnych etapów rehabilitacji (np. po zawale serca) i ocena jej wyników;
  • diagnostyka zaburzeń rytmu serca, ocena skuteczności leczenia chorób serca, wykrycie niedokrwienia mięśnia serca, ocenę ryzyka wystąpienia zawału serca;
  • oszacowanie wydolności fizycznej (np. w trakcie treningu sportowego).

Przebieg badania – EKG wysiłkowe

Badanie typu ekg wysiłkowe przeprowadzane jest na ergonometrze rowerowym. W trakcie testu na bieżąco monitorowany jest zapis EKG z dwunastu odprowadzeń oraz ciśnienie tętnicze.

Na klatce piersiowej naklejane są elektrody, a na ramieniu mankiet ciśnieniomierza. Badany porusza się na ruchomej bieżni ze stopniowym zwiększaniem prędkości i kąta jej nachylenia do podłoża.

Test przerywa się po osiągnięciu przewidywanej dla danego wieku i płci częstości pracy serca lub wcześniej, po wystąpieniu dolegliwości lub na prośbę badanej osoby.

Przeciwwskazaniem do wykonania testu wysiłkowego są wszystkie ostre stany kardiologiczne, zaburzenia funkcji układu mięśniowo-szkieletowego oraz czynne infekcje. U niektórych chorych z nieprawidłowościami w zapisie EKG spoczynkowym nie można wykonać pełnej analizy badania.

Wynikiem badania jest raport zawierający tabele i wykresy obrazujące czynność serca w trakcie wysiłku, fragmenty zapisu EKG oraz ocenę kardiologiczną przebiegu badania.

Test wysiłkowy jest jednym z kluczowych badań w kwalifikacji pacjentów z chorobą wieńcową do koronarografii.

Umów się na badanie - EKG wysiłkowe Szczecin

Znajdź nas

Przychodnia PRAMED Sp. z o.o.
aleja Wyzwolenia 7
70-552 Szczecin