EKG wysiłkowe Szczecin

EKG wysiłkowe Szczecin

EKG wysiłkowe jest to badanie, które pokazuje jak pracuje serce pacjenta, gdy obciążone jest ono wysiłkiem fizycznym. Test wysiłkowy pozwala na:

  • diagnostykę bólów ulokowanych w klatce piersiowej;
  • diagnostykę zmian w elektrokardiogramie – ocenianych jako niespecyficzne;
  • ocenę zaawansowania choroby niedokrwiennej serca;
  • kwalifikacja chorych do poszczególnych etapów rehabilitacji (np. po zawale serca) i ocena jej wyników;
  • diagnostyka zaburzeń rytmu serca, ocena skuteczności leczenia chorób serca, wykrycie niedokrwienia mięśnia serca, ocenę ryzyka wystąpienia zawału serca;
  • oszacowanie wydolności fizycznej (np. w trakcie treningu sportowego).

Przebieg badania – EKG wysiłkowe

Badanie typu ekg wysiłkowe przeprowadzane jest na ergonometrze rowerowym. W trakcie testu na bieżąco monitorowany jest zapis EKG z dwunastu odprowadzeń oraz ciśnienie tętnicze.

Na klatce piersiowej naklejane są elektrody, a na ramieniu mankiet ciśnieniomierza. Badany porusza się na ruchomej bieżni ze stopniowym zwiększaniem prędkości i kąta jej nachylenia do podłoża.

Test przerywa się po osiągnięciu przewidywanej dla danego wieku i płci częstości pracy serca lub wcześniej, po wystąpieniu dolegliwości lub na prośbę badanej osoby.

Przeciwwskazaniem do wykonania testu wysiłkowego są wszystkie ostre stany kardiologiczne, zaburzenia funkcji układu mięśniowo-szkieletowego oraz czynne infekcje. U niektórych chorych z nieprawidłowościami w zapisie EKG spoczynkowym nie można wykonać pełnej analizy badania.

Wynikiem badania jest raport zawierający tabele i wykresy obrazujące czynność serca w trakcie wysiłku, fragmenty zapisu EKG oraz ocenę kardiologiczną przebiegu badania.

Test wysiłkowy jest jednym z kluczowych badań w kwalifikacji pacjentów z chorobą wieńcową do koronarografii.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Umów się na badanie - EKG wysiłkowe Szczecin

Znajdź nas

Przychodnia PRAMED Sp. z o.o.
aleja Wyzwolenia 7
70-552 Szczecin