Punktowe testy alergiczne Szczecin

Punktowe testy alergiczne Szczecin

Punktowe testy alergiczne są podstawowym badaniem w przypadku podejrzenia chorób alergicznych (prick). To najstarsza i najbardziej skuteczna metoda wykrywania alergii. Wykrywa alergie typu natychmiastowego oraz alergie na wielocząsteczkowe substancje.

Testy punktowe są nieskomplikowane, mają niski koszt oraz niewielkie ryzyko powikłań.

W naszej przychodni proponujemy pacjentom testy z alergenami wziewnymi i pokarmowymi. W przypadku atopowego zapalenia skóry robi się obydwa rodzaje:

1. Testy z alergenami inhalacyjnymi (wziewnymi).

Wykrywają alergie układu oddechowego u pacjentów z podejrzeniem kataru alergicznego, alergii oczu czy astmy alergicznej. W zestawie testowym znajdują się: alergeny pyłku roślin, roztoczy, sierści zwierząt oraz grzybów pleśniowych.

2. Testy z alergenami pokarmowymi.

Przeprowadzane są u pacjentów, u których po spożyciu pokarmów wystąpiła pokrzywka, obrzęki i inne objawy ostrych reakcji uczuleniowych.

Na czym polegają testy alergiczne punktowe?

Testów alergicznych nie należy się bać. W związku z licznymi pytaniami naszych pacjentów, Przychodnia Pramed przygotowała krótkie wyjaśnienie na czym polega przeprowadzenie badań alergicznych.

Przeprowadza się je najczęściej w obrębie przedramienia, na obszarze skóry, na której nie ma żadnych chorobowych wykwitów. Nakłada się kroplę alergenu, którą następnie przekłuwa się specjalnym nożykiem – lancetem Browna. Nakłucie jest bezbolesne.

Ostrze ma zaledwie 1 mm długości (przypomina ukłucie owada). Tak wprowadza się alergen do górnych warstw skóry. Są tam  komórki, które dają natychmiastowy odczyn, widoczny na skórze.

Wyniki odczytuje się w 20 min. od nałożenia testów, po porównaniu ich z próbami kontrolnymi.

Jeśli w miejscu nałożenia alergenu pojawi się świąd oraz bąbel (tzw. bąbel alergenowy), który powoduje lekkie uniesienie skóry – wynik uznaje się za dodatni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Umów się na badanie - Punktowe testy alergiczne Szczecin

Znajdź nas

Przychodnia PRAMED Sp. z o.o.
aleja Wyzwolenia 7
70-552 Szczecin