Zapraszamy do Przychodni Medycznej “Pramed” na USG wątroby. W celu umówienia wizyty zachęcamy do kontaktu z rejestracją naszej Przychodni. 

Co to jest USG wątroby?

USG (ultrasonografia) wątroby to niezwykle ważne badanie diagnostyczne, które umożliwia sprawdzenie przepływu krwi w wątrobie oraz w żyłach wrotnych i wątrobowych. Stanowi ono składową badania USG jamy brzusznej, jest bezbolesne, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne.

USG wątroby – wskazania

Osoby cierpiące na marskość wątroby, zapalenie wątroby, inne schorzenia wątroby lub osoby, które otrzymały badania krwi wskazujące na wzrost określonych enzymów w tym narządzie, mogą zostać poproszone o wykonanie USG wątroby. Dzięki temu lekarze mogą sprawdzić funkcjonalność tkanki wątroby.   

Co wykrywa USG wątroby?

USG wątroby służy ocenie stanu i wielkości tego narządu, umożliwia wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w jego obrębie, jest również przydatne w przypadku konieczności monitorowania stanu zdrowia pacjenta chorego onkologicznie w procesie leczenia oraz w wykrywaniu przerzutów. 

USG wątroby pomaga wykryć następujące schorzenia:

 • zwłóknienie miąższu,
 • stłuszczenie wątroby, 
 • ostre zapalenie wątroby, 
 • marskość wątroby,
 • nowotwór wątroby,
 • torbiele i gruczolaki zlokalizowane w obrębie wątroby.

Wyniki badania USG wątroby umożliwiają postawienie diagnozy i wdrożenie optymalnego leczenia.

Jak długo trwa USG wątroby?

Jest to łatwy proces, którego wykonanie nie powinno trwać dłużej niż 30 minut. Jeśli wymagane jest bardziej szczegółowe badanie, wówczas proces ten może zająć więcej czasu. 

Przebieg badania USG wątroby

Przed rozpoczęciem badania zostaje przeprowadzony szczegółowy wywiad z pacjentem. Warto na wizytę zabrać ze sobą wyniki ostatnich badań, jeśli były takie zlecane. Następnie pacjent zostaje poproszony o odsłonięcie brzucha.

Na początku badania na brzuch zostanie delikatnie nałożony hipoalergiczny, bezzapachowy żel do USG.  Następnie, osoba wykonująca badanie będzie przesuwać głowicę aparatury po okolicy brzucha i klatki piersiowej.

Podczas badania ważne jest utrzymanie stałego wzorca oddychania. Możesz zostać poproszony o położenie się w różnych pozycjach, aby uzyskać jak najlepszy obraz.

USG wątroby – przygotowanie do badania

Nie należy spożywać żadnych pokarmów ani płynów przez osiem godzin przed przystąpieniem do USG wątroby. W niektórych przypadkach picie wody jest dozwolone, na przykład wtedy, gdy pacjent przyjmuje leki. Na badanie warto założyć wygodne ubranie.

Zobacz także

EKG Holter

EKG Holter

Więcej informacji o badaniu

Więcej

ECHO SERCA

ECHO SERCA

Więcej informacji o badaniu

Więcej

EKG

EKG

Więcej informacji o badaniu

Więcej

USG DOPPLER

USG DOPPLER

Więcej informacji o badaniu

Więcej

Zadaj Pytanie

Zapraszamy do rejestracji telefonicznej pod numerem telefonu 91 433 61 35 lub drogą elektroniczną rejestracja@pramed.pl


  Znajdź nas

  Dane Kontaktowe
  Przychodnia PRAMED Sp. z o. o.
  aleja Wyzwolenia 7
  70-552 Szczecin
  91 433 61 35
  rejestracja@pramed.pl

  Map icon Przychodnia Medyczna Pramed Filia

  Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego 42 – Wejście od ul. Świętego Ducha
  70-203 Szczecin

  Godziny Otwarcia
  pon-pt: 07:30 – 19:00

  Rejestracja Telefoniczna
  08:00 – 19:00

  Zadzwoń Teraz
  125
  Twój Koszyk