O metodach stosowanych przez fizjoterapeutów można by mówić długo i szczegółowo. Stale powstają nowe idee i obalają te, które dotychczas były powszechnie stosowane. Dzieje się tak, dlatego że organizm ludzki wciąż nie jest do końca poznany i lubi zaskakiwać. Mimo stanu wiedzy, który aktualnie posiadamy i nowoczesność sprzętu zawsze pojawi się coś co będzie dla nas nowe i odkrywcze.

W zależności od wybranej specjalności fizjoterapeuci wybierają odpowiednie kursy. Szkolenia dają możliwości terapeutyczne, nowe narzędzia i techniki pracy, które możemy wykorzystać w gabinecie, aby pomóc naszym pacjentom w powrocie do zdrowia. Do metod specjalnych zaliczamy m.in., terapię metodą PNF (torowanie nerwowo-mięśniowe), Bobath, Vojta, pracę na tkankach miękkich, kinesiotaping, terapia manualna itd.

Szkoły terapii manualnej pozwalają nabyć umiejętności szczegółowej diagnostyki, co pozwala zlokalizować przyczynę problemu i wprowadzić odpowiednią terapię. Szczegółowy wywiad i badanie są kluczowymi elementami, aby podjąć pracę z pacjentem i rozwiązać problem z którym się do nas zgłasza. Ponadto fizjoterapeuci korzystają z różnych form pracy z ciałem, ponieważ nie tylko sam ruch i praca manualna biorą udział w procesie terapeutycznym, ale również sfera psychologiczna pacjenta. Wśród pacjentów często można zauważyć pozytywny wpływ pracy z ciałem na jego psychikę i odwrotnie.

W dużej mierze mam na myśli, że wiele sytuacji stresowych bądź nieprzepracowanych problemów będzie miało duży wpływ na stan fizyczny pacjenta. Należy pamiętać, że nasze ciało jest jednym, spójnym organizmem i każdy niekorzystny bodziec, będzie miał zły wpływ na całość.

Pierwsza wizyta fizjoterapeutyczna 

Pierwsza wizyta fizjoterapeutyczna służy przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, wykonaniu niezbędnych badań oraz ustalenie planu terapii, w taki sposób, aby był on optymalny do sytuacji zdrowotnej pacjenta. 

Konsultacja fizjoterapeutyczna

Konsultacja fizjoterapeutyczna służy przede wszystkim sprawdzeniu, czy rehabilitacja jest w ogóle potrzebna. Odbywa się ona w oparciu o wywiad lekarski. Pomoc fizjoterapeuty jest także przydatna w okresie rekonwalescencji pacjenta.

Konsultacja uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje profilaktykę, diagnostykę i leczenie schorzeń związanych z nieprawidłowościami w obrębie miednicy. Fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc w sytuacji wystąpienia różnego rodzaju nieprawidłowości pochodzących ze strony układu moczowego, np. nietrzymanie moczu, nietrzymanie gazów i stolca lub obniżenie narządów rodnych. Z usług fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna także skorzystać każda kobieta planująca ciążę lub taka, która poród ma już za sobą.

Terapia uroginekologiczna (biofeedback, elektrostymulacja)

Biofeedback i elektrostymulacja to rodzaj rehabilitacji dolegliwości ze strony układu moczowego. Podczas elektrostymulacji przepływ prądu wykorzystuje się do wygenerowania skurczu mięśni. Elektrostymulacja jest przydatna np. w przypadku kobiet, u których występuje problem ze zlokalizowaniem mięśni dna miednicy. 

Biofeedback stanowi natomiast formę informacji zwrotnej o efektywności ćwiczeń. Zalecany jest kobietom, które potrzebują rozluźnienia włókien mięśniowych. 

Wizyta terapeutyczna z zabiegiem compex

Swoje zastosowanie znajduje w sytuacjach, gdy zachodzi konieczność naprawienia problemów z prawidłowym funkcjonowaniem mięśni i stawów. Mogą one wynikać np.  z przeciążenia mięśni u sportowców oraz zmian zachodzących w ciele w efekcie procesu starzenia się organizmu. Compex jest więc użyteczny w walce z dolegliwościami bólowymi i ograniczeniami ruchowymi na wczesnym etapie, gdy interwencja lekarska nie jest jeszcze wymagana.

Wizyta terapeutyczna – kinesiotaping – plastrowanie

Kinesiotaping to tzw. technika plastrowania, w której to używa się specjalnej taśmy o właściwościach elastycznych do naklejenia na powierzchnię ciała. Plastrowanie jest popularne m.in. wśród sportowców. Metoda ta umożliwia osiągnięcie rewelacyjnych rezultatów terapeutycznych, polepszeniu ulega mikrokrążenie krwi i limfy oraz aktywuje się proces samoleczenia, co usprawnia wchłanianie krwiaków i obrzęków, a stany zapalne ulegają zmniejszeniu. Kinesiotaping wspomaga pracę mięśni, koryguje ustawienie i pracę stawów oraz zwiększa zakres ruchu mięśni i stawów.

Wizyta terapeutyczna z zabiegiem Game Ready

Zabieg z użyciem sprzętu Game Ready wskazany jest w niedalekim czasie po zabiegu operacyjnym oraz u sportowców po urazach. Urządzenie chłodzi wybrane miejsce, łagodzi ból i przyspiesza regenerację tkanek. Zabiegi z wykorzystaniem Game Ready dają znakomite rezultaty – przyspieszają możliwość pionizacji pacjenta, umożliwiają szybsze rozpoczęcie ćwiczeń i skracają czas rekonwalescencji.

Igłoterapia

Igłoterapia to metoda fizjoterapeutyczna, która zdobywa coraz większą popularność wśród zabiegów. Nakłuwanie igłami wybranych punktów na ciele jest właściwie niebolesne, dzięki temu, że igły stosowane w tej technice są zdecydowanie cieńsze, niż igły iniekcyjne. Niemożliwe jest uszkodzenie struktur układu krwionośnego czy nerwowego. Jest skuteczna m.in. przy wzmożonym napięciu mięśniowym, w przypadku naderwania mięśni lub ścięgien, przy urazach, takich jak skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia.

Wizyta terapeutyczna z igłoterapią

Wizyta terapeutyczna z igłoterapią rozpoczyna się od konsultacji z terapeutą.

Wizyta terapeutyczna z falą uderzeniową

Leczenie falą uderzeniową to jedna z najbardziej efektywnych metod leczenia schorzeń narządu ruchu. Fala uderzeniowa działa przeciwbólowo, a także zwiększenie się ukrwienia w miejscu stosowania, regeneracja i gojenie tkanek. Bardzo ważnym jest fakt, że terapia falami uderzeniowymi nie może być wykorzystywana w ostrych stanach zapalnych i zaraz po wystąpieniu urazu.

Wizyta terapeutyczna – ćwiczenia

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne mogą pomóc skorygować wady postawy oraz umożliwić powrót do sprawności fizycznej. Program ćwiczeń jest dostosowywany indywidualnie do sytuacji zdrowotnej pacjenta. 

Terapia kobiet w ciąży i po porodzie

Terapia zalecana kobietom w ciąży i po porodzie jest zróżnicowana. Rehabilitacja w takiej sytuacji jest dopasowana do potrzeb pacjentki i może obejmować terapię mięśniowo-powięziową, terapię manualną oraz ćwiczenia rehabilitacyjne.

Terapia blizny

Terapia blizny to rodzaj rehabilitacji pozabiegowej, przeprowadzanej w celu zmniejszenia jej widoczności oraz poprawy funkcjonalności. Jest przydatna zatem np. po zabiegach chirurgicznych, na skutek których dochodzi do przerwania ciągłości skóry oraz głębiej położonych tkanek. Celem terapii blizny jest zniwelowanie dyskomfortu z powodu powstania blizny i pozbycia się uczucia ciągnięcia.

Dostępne Zabiegi

Terapie specjalistyczne

terapie specjalistyczne

Więcej

Ćwiczenia

Ćwiczenia

Więcej

Masaże

Masaże

Więcej

fizykoterapia

Fizykoterapia

Więcej

Zadaj Pytanie

Zapraszamy do rejestracji telefonicznej pod numerem telefonu 91 433 61 35 lub drogą elektroniczną rejestracja@pramed.pl


  Znajdź nas

  Dane Kontaktowe
  Przychodnia PRAMED Sp. z o. o.
  aleja Wyzwolenia 7
  70-552 Szczecin
  91 433 61 35
  rejestracja@pramed.pl

  Map icon Przychodnia Medyczna Pramed Filia

  Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego 42 – Wejście od ul. Świętego Ducha
  70-203 Szczecin

  Godziny Otwarcia
  pon-pt: 07:30 – 19:00

  Rejestracja Telefoniczna
  08:00 – 19:00

  Zadzwoń Teraz
  Twój Koszyk