lek. Halina Trawińska – Dyrdał

diabetolog

Wyzwolenia 7, Szczecin

Umów wizytę

Diabetolog w Szczecinie

Zapraszamy do Przychodni Medycznej Pramed na prywatne wizyty w gabinecie diabetologicznym w Szczecinie. Zapewniamy szybkie terminy u doświadczonych specjalistów w leczeniu cukrzycy, która obecnie jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych na świecie. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, przez co pacjenci, którzy na nią chorują wymagają stałej opieki lekarskiej. Należy wiedzieć, że istnieją terapie, które pomagają spowolnić proces chorobowy i wpłynąć na poprawę jakości życia diabetyka, czyli osoby chorej na cukrzycę.

Czym zajmuje się lekarz diabetolog?

Diabetolog nie tylko diagnozuje i leczy wszystkie typy cukrzycy, ale również zajmuje się kontrolowaniem jej przebiegu i powikłań. Do jego obowiązków należy także edukacja pacjentów oraz rozpowszechnianie wiedzy w zakresie profilaktyki cukrzycy. Ponadto, diabetolog leczy i rozpoznaje inne choroby metaboliczne związane z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. W przypadku wystąpienia powikłań, diabetolog kieruje chorego do odpowiedniego specjalisty.

Jak przebiega wizyta u diabetologa?

Elementem rozpoczynającym wizytę u diabetologa jest dokładny wywiad z pacjentem. W przebiegu tej choroby niezwykle istotny jest tryb życia i nawyki chorego. Na podstawie wywiadu, lekarz może dostosować odpowiedni sposób leczenia, który zazwyczaj obejmuje systematyczną samokontrolę glikemii (poziomu cukru), insulinoterapię i farmakoterapię oraz uwzględnia zdrowie odżywianie i wdrożenie aktywności ruchowej.

W przypadku rozpoznania cukrzycy, diabetolog instruuje chorego w zakresie posługiwania się glukometrem (urządzeniem do pomiaru poziomu cukru we krwi). Jest to konieczne z uwagi na to, że diabetycy powinni każdego dnia samodzielnie przeprowadzać kontrolę glikemii. Kolejny krok to pokazanie, jak posługiwać się urządzeniami do iniekcji insuliny (wstrzykiwacze, pompy insulinowe). 

Jakie choroby leczy diabetolog?

Diabetolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz zaburzeń metabolicznych takich jak:

  • cukrzyca typu 1; 
  • cukrzyca typu 2; 
  • cukrzyca ciążowa;
  • cukrzyce wtórne: 
  • choroby metaboliczne u dzieci, np. fenyloketonuria, mukowiscydoza; 
  • hipoglikemia (stan niedocukrzenia);
  • hiperglikemia (wysokie stężenie cukru we krwi insulinooporność).

Kiedy udać się do diabetologa?

Wskazaniem do wizyty u diabetologa są przede wszystkim wyniki morfologii, które wskazują na nieprawidłowy poziom cukru we krwi. Do diabetologa warto również udać się w czasie ciąży, ponieważ w zachodzi wówczas ryzyko wystąpienia ciąży cukrzycowej, będącej wynikiem zmian hormonalnych. Z tego powodu, kontrolowanie poziomu glukozy we krwi w czasie ciąży jest niezwykle istotne. Należy wiedzieć, że nieleczona cukrzyca ciążowa może zagrażać zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka, dlatego warto w takiej sytuacji być pod stałą opieką lekarską.

Co może zalecić diabetolog?

Z punktu widzenia lekarza diabetologa, ważne jest wdrożenie zaleceń, które umożliwią unormowanie procesów węglowodanowych i metabolicznych w organizmie. Należą do nich: zmiana stylu życia (wprowadzenie zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dostosowanej do możliwości pacjenta). Diabetolog może również zalecić rezygnację ze wszelkiego rodzaju używek, a zwłaszcza rzucenie palenia i ograniczenie alkoholu.

Jeśli wdrożenie zdrowych nawyków nie powstrzymuje procesu chorobowego, wówczas diabetolog może wdrożyć następujące metody leczenia:

  • farmakoterapia – jej zastosowanie zbliża do osiągnięcia właściwego stężenia glukozy we krwi, ponadto może zmniejszać ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy lub innych chorób metabolicznych;
  • insulinoterapia – stosowana jest u pacjentów, u których insuliny nie ma lub jest jej zbyt mało (cukrzyca typu 1), albo gdy pomimo włączenia leków, insulina nie działa prawidłowo (cukrzyca typu 2), ta metoda polega na podawaniu hormonu insuliny z zewnątrz. 

W celu umówienia wizyty u diabetologa w Szczecinie, skontaktuj się z rejestracją naszej przychodni.

Masz pytania?

Napisz

Do nas

A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regavelialia. It is a paradise.