Szczepienie przeciw błonnica, tężec, krztusiec, polio
Zapraszamy do Przychodni Medycznej Pramed na szczepienie przeciw tężcowi w Szczecinie. W celu umówienia terminu zapraszamy do kontaktu z rejestracją naszej przychodni. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania.
Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko tężcowi?
Tężec najczęściej występuje w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Ponad 80 proc. przypadków tężca dotyczy noworodków. Z powodu tej choroby co 3 minuty na świecie umiera dziecko. Jednocześnie tężec odpowiada za około 7 proc. wszystkich zgonów noworodków i 5 proc. zgonów ich matek w czasie porodu. W Europie występuje stosunkowo rzadko.
Szczepienia przeciw tężcowi są obowiązkowe?
W Polsce szczepienia dzieci i młodzieży przeciw tężcowi są obowiązkowe, dlatego choroba ta w naszym kraju została właściwie całkowicie wyeliminowana.
Szczepienie przeciw tężcowi
Szczepienie ochronne przeciw tężcowi jest najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie tej ciężkiej choroby. Szczepienie przeciw tężcowi jest obowiązkowe, podaje się je dzieciom i młodzieży do 19. roku życia. Osoby dorosłe powinny przyjmować dawki przypominające co 10 lat.
Tężec – co to za choroba?
Tężec to groźna, zakaźna choroba, która dotyka układu nerwowego. Wywoływana jest przez neurotoksynę tężcową produkowaną przez bakterie Clostridium tetani. Tężec u ludzi występuje na skutek kontaktu rany na skórze ze skażoną glebą lub kurzem.
Tężec – jakie daje objawy?
Okresie inkubacji trwa około 14 dni. Na skutek działania toksyn, mogą pojawić się objawy, takie jak gorączka, osłabienie oraz zaburzenia w pracy mięśni. Następnie dochodzi do skurczu mięśni, które w wyniku nasilenia się mogą doprowadzić do zgonu z powodu uszkodzenia serca lub płuc.
Objawem charakterystycznym tężca jest szczękościsk, któremu może towarzyszyć skurcz mięśni grzbietu, brzucha, karku i kończyn. W ciężkim przebiegu może dojść do szczękościsku z wystąpieniem uogólnionych prężeń, duszności, bezdechu, zaburzeń połykania, sinicy i zamroczeniem.
Tężec – kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na zachorowanie na tężec są osoby:
- pracujące w rolnictwie,
- które mają styczność ze zwierzętami gospodarskimi,
- które mają kontakt z glebą,
- pracujące przy usuwaniu odpadów komunalnych i nieczystości.
Masz pytania?