- Szczepienia
szczepienie przeciw błonnica, tężec, krztusiec – do końca października jest niedostępna
Cena: 180zł
Wyzwolenia 7, Szczecin
Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu
W Przychodni Medycznej Pramed zaszczepisz się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). Szczepienia wykonujemy każdego dnia, przed wizytą należy jednak sprawdzić dostępność preparatu i ustalić termin w rejestracji przychodni.
W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepionek przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu – obie zawierają wirusa KZM odmiany centralno europejskiej. Zaletą tych preparatów jest to, że można je stosować także w przypadkach upośledzenia odporności.
Kto powinien się zaszczepić przeciwko KZM?
Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu zalecane jest w szczególności:
- rolnikom;
- leśnikom;
- pracownikom straży pożarnej i straży granicznej;
- osobom stacjonującym w wojsku;
- grzybiarzom;
- osobom aktywnym fizycznie (np. biegaczom);
- turystom.
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) – co to za choroba?
Kleszczowe zapalenie mózgu (odkleszczowe zapalenie mózgu, KZM) to zespół neurologicznych objawów powstałych na skutek zakażenia flawiwirusami przenoszonymi przez kleszcze.
Źródłem infekcji jest ukąszenie przez zakażonego kleszcza lub kontakt z jego zainfekowanymi płynami ustrojowymi. Do zakażenia może także dojść drogą pokarmową, np. poprzez spożycie mleka zakażonego zwierzęcia, a także poprzez transfuzję krwi lub przeszczep narządów od dawcy, który miał wirusa we krwi.
Kleszczowe zapalenie mózgu – jak długo rozwija się choroba?
Okres inkubacji choroby wynosi od 4 do 28 dni, jednak zazwyczaj jest to 10 dni. U dzieci choroba może rozwijać się nieco dłużej, niż u dorosłych.
Pierwotne zakażenie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Jeśli jednak występują objawy, zazwyczaj przypominają te, towarzyszące grypie. Druga faza zakażenia występuje po ok. 7-14 dniach od pojawienia się objawów grypopodobnych.
Kleszczowe zapalenie mózgu stanowi poważne zagrożenie dla osób w każdym wieku. Osoby starsze narażone są na cięższy przebieg choroby, groźne powikłania i śmierć.
Jakie są objawy kleszczowego zapalenia mózgu?
Kleszczowe zapalenie mózgu charakteryzuje się dwufazowym przebiegiem. Symptomy, jakie zazwyczaj pojawiają się w fazie pierwszej to:
- bóle głowy,
- bóle stawów i mięśni,
- złe samopoczucie,
- gorączka ok. 38 stopni Celsjusza,
- nieżyt górnych dróg oddechowych,
- nudności, wymioty.
Pierwsza faza zakażenia trwa zwykle 1-9 dni. Jeśli wirus przedostanie się do układu nerwowego, wówczas rozwija się druga faza KZM, która może trwać nawet kilka tygodni. Towarzyszą jej takie objawy, jak:
- skoki gorączki do 40 stopni Celsjusza,
- pogorszenie nastroju,
- bóle i zawroty głowy,
- wymioty,
- światłowstręt,
- oczopląs,
- podwójne widzenie,
- niedosłuch,
- spadek ciśnienia krwi,
- zaburzenia świadomości.
W zaawansowanych przypadkach może dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.
Dlaczego warto się szczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu?
Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu stanowi zabezpieczenie przed zachorowaniem i uniknięcie niebezpiecznych powikłań tej choroby. Zaszczepienie się zimą lub wczesną wiosną zapewnia ochronę w sezonie, gdy kleszcze stają się aktywne – trwa on od kwietnia do października.
Zaszczep się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu w Szczecinie
Aby umówić wizytę szczepienną skontaktuj się z rejestracją przychodni. Nasze rejestratorki poinformują Cię o dostępności preparatu i zaproponują dogodny termin szczepienia
Masz pytania?