Szczepienie WZW B
Zapraszamy do Przychodni Medycznej Pramed na szczepienie przeciwko WZW B w Szczecinie. Przed umówieniem terminu wizyty szczepiennej skontaktuj się z rejestracją przychodni i zapytaj o dostępność preparatu.
Szczepionka przeciw WZW B – wirusowemu zapaleniu wątroby B
Szczepionki przeciw WZW B są rekombinowane, co oznacza, że zawierają sztucznie wytworzoną część wirusa. Dzięki temu nie ma ryzyka wywołania zakażenia, przy jednoczesnym uzyskaniu odporności. Szczepienie przeciw WZW B jest obowiązkowe dla niemowląt, a także zalecane wcześniej nieszczepionym dorosłym.
Dla uzyskania pełnej ochrony, osoby zdrowe powinny przyjąć trzy dawki szczepionki w odstępie 0-1-6 miesięcy – co oznacza, że drugą dawkę należy podać miesiąc po podaniu pierwszej, a trzecią – sześć miesięcy po podaniu pierwszej dawki.
Szczepionka przeciw WZW B jest bezpieczna – także dla noworodków. Pierwszą dawkę szczepionki można podawać dzieciom zarówno urodzonym o czasie, jak i przedwcześnie już po upływie 24 godzin od narodzin.
WZW B – wirusowe zapalenie wątroby B
Choroba wywoływana jest przez wirus HBV (Hepatitis B Virus). Do zakażenia może dojść poprzez kontakt z krwią zakażonej osoby, poprzez kontakty seksualne, poprzez skażony krwią zakażonej osoby sprzęt medyczny (np. igły i narzędzia chirurgiczne).
W przypadku kobiet w ciąży istnieje ryzyko zakażenia dziecka w trakcie porodu. Objawy zakażenia wirusem HBV występują zazwyczaj ok. 3-4 miesiące po zainfekowaniu organizmu.
Objawy WZW B w fazie ostrej to m. in.:
- ciemne zabarwienie moczu,
- pogorszone samopoczucie,
- utrata apetytu,
- zażółcenie skóry i białkówek oczu,
- zaburzenia ze strony układu pokarmowego.
W przypadku przewlekłego zapalenia wątroby zakażenie utrzymuje się powyżej 6 miesięcy. Nierozpoznane w porę może po kilku latach doprowadzić do rozwoju marskości wątroby. W takich przypadkach zwiększa się także ryzyko rozwoju raka wątrobowokomórkowego.

Masz pytania?