- USG
- USG Doppler
- USG serca
- USG Ortopedyczne
- jak przygotować się do usg
USG Nerek
Zapraszamy do Przychodni Medycznej Pramed na badanie USG nerek w Szczecinie. W naszej ofercie znajdziecie Państwo także inne rodzaje badań USG.
USG nerek to proste i nieinwazyjne badanie obrazowe, które umożliwia wczesne rozpoznanie wielu chorób w obrębie tych narządów. Jest ono bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży. Podczas tego badania ocenia się m.in. kształt, wymiary, położenie i ruchomość nerek.
Co wykrywa USG nerek?
Dzięki USG nerek możliwe jest wykrycie złogów, czyli kamieni w przebiegu kamicy nerkowej. Oprócz tego rozróżnić można także krwiaki, nacieki zapalne, torbiele i guzy nowotworowe nerki.
W zależności od indywidualnego stanu zdrowotnego pacjenta może okazać się, że samo badanie USG nie będzie wystarczające do postawienia diagnozy. Wówczas lekarz może zlecić poszerzenie diagnostyki o inne badania obrazowe, takie jak: tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
Wskazania do wykonania USG nerek
Wskazaniami do wykonania USG nerek i/lub układu moczowego są przede wszystkim dolegliwości bólowe pochodzące ze strony brzucha, a także bóle promieniujące wzdłuż kręgosłupa lędźwiowego. Konieczność wykonania USG nerek zachodzi także, gdy pacjent otrzyma nieprawidłowy wynik badania moczu, gdy występuje krwiomocz lub zaburzenia ciśnienia tętniczego krwi.
Jak się przygotować do USG nerek?
Na dwa dni przed badaniem należy unikać produktów wzdymających, warto zastosować dietę lekkostrawną. Na dzień przed przystąpieniem do badania należy zastosować środek ograniczający gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym, które mogą utrudniać ocenę miąższu nerek.
Na badanie najlepiej stawić się na czczo. Jeśli badanie ma się odbyć po południu, to nie należy jeść na 6 godzin przed nim. Ponadto należy wypić około litr wody niegazowanej na 1-2 godziny przed badaniem – pęcherz moczowy powinien był wypełniony.
USG nerek – przebieg badania
Pacjent kładzie się na plecach, a osoba przeprowadzająca badanie rozprowadza specjalny żel do USG na powierzchni skóry pacjenta, a następnie przykłada do ciała głowicę aparatu USG, która emituje fale ultradźwiękowe. W trakcie badania ocenie poddawane są obie nerki. Wynik badania USG wraz ze zdjęciem i opisem pacjent otrzymuje po badaniu.
Masz pytania?