- USG Ortopedyczne
- USG
- USG Doppler
- USG serca
- jak przygotować się do usg
USG Tarczycy
Zapraszamy do Przychodni Medycznej “Pramed” na badanie ultrasonograficzne tarczycy. USG tarczycy to nieinwazyjne badanie, które umożliwia diagnozowanie chorób tego narządu. Jest to metoda bezpieczna i bezbolesna. Ultradźwięki rejestrują obrazy w czasie rzeczywistym, mogą pokazywać strukturę i ruch narządów wewnętrznych organizmu.
Wskazania do USG tarczycy
Wskazania do przeprowadzenia tego badania to:
- powiększenie tarczycy,
- widoczne wole w obrębie narządu,
- duszności niebędące objawem chorób dróg oddechowych,
- kołatanie serca,
- problemy z przełykaniem,
- rozdrażnienie,
- spadek masy ciała,
- drżenie rąk,
- nadmierna potliwość,
- diagnostyka choroby Hashimoto,
- przyrost masy ciała,
- kłopoty z koncentracją,
- bladość skóry,
- kontrola rozwoju stanów zapalnych tarczycy lub zmian ogniskowych,
- diagnostyka choroby Graves’a Basedova,
- podejrzenie nowotworu tarczycy,
- profilaktyka.
Co wykrywa USG tarczycy?
USG tarczycy umożliwia określenie rozmiaru wielkości i kształtu tego gruczołu oraz wgląd w jego strukturę i położenie. Może wykryć torbiele i guzki zlokalizowane w obrębie tarczycy oraz wykazać nieprawidłowości w unaczynieniu lub zwapnienia.
USG tarczycy jest także przydatne w przebiegu monitorowania postępów w leczeniu. W przypadku, gdy wynik USG tarczycy jest niepokojący, należy zlecić rozszerzoną diagnostykę i wykonać biopsję.
USG tarczycy – przebieg badania
Przed rozpoczęciem badania USG tarczycy pacjent powinien odsłonić szyję i zdjąć z niej biżuterię. Badanie rozpoczyna się od nałożenia żelu na głowicę USG. Osoba wykonująca badanie dociska głowicę aparatu do szyi pacjenta i obserwuje narząd na ekranie w czasie rzeczywistym. W trakcie badania dokonuje się pomiaru organu, który dokumentuje się w postaci serii zdjęć. Czas trwania badania jest różny w poszczególnych przypadkach, ale zazwyczaj nie przekracza 15 minut. Wyniki badania są dostępne od razu.
Masz pytania?